| eneeda a întrebat:

Ce ai schimba la partenerul/partenera ta de viata? Te intreb asta sa stiu daca consideri ca e corect sa schimbam ceva la cei dragi doar de dragul nostru?

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Absolut nimic. Îmi place absolut tot la ea şi chiar nu aş schimba nimic.
Şi-n plus, e prietena mea nu cârpa mea şi deci nu sunt şeful ei şi nici nu e corect şi demn faţă de ea să încerc să schimb ceva.
Am şi eu are şi ea defecte dar, partea amuzantă şi frumoasă în acelaşi timp este că defectele chiar ni se completează ceea ce e fainwinking.

| baru a răspuns:

Nu. eu nu as schimba nimica. Toti avem felul nostru de a fi si prin aceasta atitudine ne diferentiem de ceilalti. Daca dorim sa schimbam ceva prima data cred ca va trebui sa ne schimbam pe noi insine. De ce tot timpul cautam ca altcineva sa faca ceva sau sa schimbe ceva? Trebuie sa primim si raul cum primim si binele Amandoua fac parte din viata noastra. Eu sunt multumit si ------sti cum se spune; Nemultumitului i se ia darul. Pa

| chrystyna a răspuns:

Nu am prea multa experienta in relatii, adica nu am avut multe, insa un lucru il stiu cu siguranta:NU poti schimba pe nimeni! Te gandesti ca observi tu unele defecte la tine si oricat ai incerca sa le schimbi, nu reusesti. Ce sa mai discutam in ai schimba pe ceilalti.Fiecare avem felul nostru de a fi si toti avem de schimbat cate ceva. Unii, daca vor ei intr-adevar sa se schimbe, o fac, care nu vor nu au cum.La iubitul meu de ex, as schimba un pic felul in care imi arata ca ma iubeste.As vrea sa fie mai romantic si sa faca sau sa stie exact ce si cand ma face fericita. El isi arata iubirea mai mult prin cadouri, iar eu apreciez mai mult un sms romantic, din inima, sau tot felul de chestii romantice.Insa il iubesc asa cum este.Adica,atunci cand iubesti realizezi ca poti accepta anumite defecte, stiind ca nu le poti schimba.Depinde in ce masura te afecteaza si cat de suportabile sunt. Aaa, si ce as schimba cu adevarat la iubitul meu ar fi faptul ca fumeaza si eu vreau sa-l fac sa se lase. E si spre binele lui.
Si ca sa-ti rasp la ultima intrebare, nu e corect sa schimbam ceva la cei dragi doar pentru a ne fi noua bine.

| Raniaa a răspuns:

Greu de spus.
Este corect sau nu sa schimbam ceva la cei dragi doar de dragul nostru?
Interesant mod de a spus, daca partenerul tau de viata, te jigneste, tipa la tine, isi varsa nervii pe tine, are o atitudine de autostiutor ( el le stie pe toate ), te face sa te simti ca ultimul om, crezi ca ai putea sa schimbi ceva?!
Suntem oameni, fiecare dintre noi avem propriile noastre defecte si calitati, tabieturi si obiceiuri, atunci cand un obicei de-al partenerului te deranjeaza, este normal sa discuti cu el, iar daca contezi suficient de mult pentru el, acel om va face cumva sa-si corecteze obiceiul.