| Alex a întrebat:

Ce alegeti? Uniunea Europeana sau Statele Unite ale Americii? Argumentati, va rog.

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Mie imi cam miroase a tema la istoriethinking
Intrebarea asta am primit-o eu in lucrare luni si am scrie 4 pagini. Urmaresti 3 ramurele:
>economie
>politica
>aspecte sociale

Elianna
| Elianna a răspuns:

SUE!(Sau Unites States of Europe- USE)

| AndrogynBeauty a răspuns:

Nu prea înţeleg întrebarea. Dacă ar fi să aleg locul în care să trăiesc, aş alege UE, în special zona de vest. Acum locuiesc în Spania şi mă simt excelent aici. Oamenii sunt relaxaţi, voioşi, îşi trăiesc viaţa, există mult mai puţin stress decât în Ro. Bine, asta derivă clar din civilizaţia la care au ajuns şi la nivelul de trai pe care-l au. Cunosc bine viaţa din Suedia, Franţa, Portugalia, Olanda. Toate sunt mult peste România, ca nivel de trai (cu o mică reţinere în ceea ce priveşte Portugalia) şi le-aş prefera pe oricare în faţa României, dar Spania este de departe (pentru mine) cea mai bună alegere.
Apropo de SUA, am un prieten bun turc care şi-a făcut studiile acolo şi, din discuţiile cu el, n-am o părere prea bună despre traiul în SUA, dar sigur, este mai bun ca în Ro. Nivelul de stress este similar, însă puterea de cumpărare nu suferă comparaţie. Deci, dacă întrebarea ta este unde aş prefera să trăiesc, răspunsul meu este: UE.