| Ionică a întrebat:

Brazilia, China, India, Rusia, Uniunea Europeana si Statele Unite ale Americii sunt superputeri? Ce parere aveti? Asa am citit de pe net. Dupa punctul meu vedere mai este si o superputera: Japonia. Ce parere aveti despre punctul meu de vedere? Ce inseamna pentru voi o superputere? Dupa voi, ce superputeri sunt in lume? Dupa mine, superputeri sunt: Statele Unite ale Americii, Rusia, Uniunea Europeana, Japonia.

4 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Japonia este foarte dezvoltata economic vorbind.
Superputeri (dupa umila mea parere) : Japonia, SUA, Rusia.

| Dan a răspuns:

Felicitari! Superi puteri in ordine sunt: Sua, China, Israel, India, Japonia, UE(Germania, Franta, Anglia, Italia), Rusia

| stresu a răspuns:

Superputere e un termen foarte vag. Din puct de vedere militar, economic, politic?
Asa poti sa iei din punct de vedere politic membrii Consiliului de Securitate al ONU. Economic se bat China si SUA, dar si Japonia e foarte in forma. Prin noul tratat de la Lisabona UE se apropie si mai mult de federatie, are personalitate juridica, are ministru de externe, presedinte, ma rog, o poti considera contrabalans la SUA. Brazilia e inca in curs de dezvoltare, are suprafata mare si resurse. India la fel, vine tare din urma dar nu as numi-o inca superputere pentru ca variaza mult de la bogatie intensa la saracie lucie. Rusia va ramane mereu acolo, doar are gazul si pe Putin!

| cineva_2560 a răspuns:

Rusia, Statele Unite ale Americii si China (parerea mea)