| MrUniverse a întrebat:

De ce majoritatea românilor sunt așa de... hateri față de Statele Unite ale Americii, Uniunea Europeană, NATO etc?

7 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Salut,

E o întrebare chiar bună. Majoritatea oamenilor urăsc ceea ce nu înțeleg. Prin analogie, românii care urăsc propaganda americană de obicei habar nu au cu ce se mănâncă și percep asta ca pe un atac personal și o tendință de expansiune peste integritatea lor. Cu alte cuvinte, sunt genul ăla de oameni care se ofensează de la orice nimic. Dacă ar pune mâna să citească un pic, ar mai ieși din ignoranță.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate, daca ai folosii si tu cuvinte romanesti, am si intelege ce doresti!
Cuvant "hateri" nu-l gasesc nici in DEX si nici nu-i cunosc sensul, deci, foloseste ceva romaneste pana la urma, sa pricepem ce doresti!

https://dexonline.ro/definitie/hater

| RainmakerX a răspuns:

Romanii sunt hateri pentru majoritatea lucrurilor care nu tin de ei, nu numai pentru SUA si UE.

Sa-ti dau un exemplu. Am avut mai demult un canal de youtube -500 de abonati. Toti haterii mei erau romani... primeam mesaje in romana care spuneau lucruri de genul "Lasa-te!", "Esti varza!" "Ne faci de rusine!" asta in conditiile in care raportul de like-dislike era undeva la 15-1.

Probabil ca le este ciuda ca nu au avut si ei parte de lucrurile respective sau in cazul de fata ca nu au avut sansa de a se naste in alta tara.

Este doar parerea mea.
Succes!

| justanotheruser99 a răspuns:

Poate ca sunt comuniști laughing
In alta ordine de idei cred ca nu sunt capabili sa înțeleagă democrația sau cum functioneaza, de aceea prefera sa nu fie "așa de...hateri". Părerea mea happy

| deeeaqq a răspuns:

Îşi permit.
Să le fie ruşine.

| pufulescu a răspuns:

Sunt hateri pe buna dreptate!
Au cunoscut pana acum doar partea rea a relatiei cu aceste institutii. Noua ni se impune momentan un amestec tampit de corectitudine politica americana cu sistem european si simtim doar partile negative.
Cum sa ii spui unuia care n-are servici ca nu ai cum rezolva asta, dar el trebuie sa fie open-minded si sa accepte gay-ii?
Cum sa ai salariile ca in Rusia si amenzile ca in Germania, si sa iti mai si placa UE?

| brokxy a răspuns:

Pentru ca sunt prosti si se cred cei mai tari.Mie imi place mult America happy si mai multor romani le place. In general..cred =] Lasa-i, sunt,, hateri,, traiesc si ei pentru ceva.