Întrebare recomandată | nescafe720 a întrebat:

Ce anume te motiveaza cand vine vorba sa scapi de vicii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai faptul ca poti sa alegi liber e decis pentru tine
acum cat de libera crezi ca e libera ta alegere? cat de mult control ai tu?
esti liber sa continui sa cazi, la nesfarsit.

17 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Faptul ca viciile mele ii afecteaza si pe altii. Datorita mie, altii au de suferit.
Totodata, ma ajuta sa am un camarad de cursa lunga, pentru ca daca am scapat de un viciu va trebui sa fie un altul. Si atunci trebuie cautat ceva mai pozitiv.
Pe mine (si cred eu pe cei mai multi) ma afecteaza notiunea de grup. Socializez mult mai bine cu o singura persoana, sau cel mult doua, asta in cazul in care am forma un trio gen,, Cei 3 muschetari '', sau filologi sau aventurieri sau bautori de apa plata sau orice.
Pot suporta ideii ca nu apartin acestei lumi cand e vorba de contexte deloc profitabile pentru mine, doar ca sa ma integrez. E o vorba : nu te bate cu prostul ca te invinge cu experienta acumulata. Cam asa e si aici.
De ce sa pretind ca sunt altceva, altcineva decat sunt doar pentru a ma integra?
Si atunci caut pe cineva care sa gandeasca, dar mai ales sa simta ca mine.
Eu sunt o persoana cerebrala, obsesiv de analitica dar totusi deciziile le iau pe fond emotional.
Am nevoie de un grup mic unde sa simt ca deciziile pe care le iau si modul in care observ lucrurile e corect, pentru ca asa sunt eu.
Acei prieteni pot si chiar e recomandat sa ma contrazica atunci cand gresesc. Dar cu delicatete, pentru ca altfel ma retrag.
Ideea unei victorii comune, impartasite asadar, unde se construieste un nucleu emotional de solidaritate, ma ambitioneaza si incurajeaza sa dau tot ce pot pentru a reusi sa inving un viciu al meu.

| AtateaConditii a răspuns:

Ma motiveaza sanatatea, ma gandesc ca daca ma apuc de un viciu acum, mai tarziu o sa am dureri fizice, morale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo! pui o intrebare si multi "sar" cu fumatul. n-ai precizat ce viciu! poate sa fie jocul la pacanele, bautura, cafeaua, prjiturile etc. pot sa fie o multime de vicii, dar aproape toti se refera la fumat! de ce? si ce anume te motiveaza? vointa! daca ai vointa poti renunta la ORICE viciu, poti sa realizezi multe. VOINTA te motiveaza! felicitari celor care au dat asemenea raspuns!

| neca a răspuns:

Faptul ca ma pot lauda ca am scapat de un viciu

| VerdeLila a răspuns:

Momentan nu am vicii. am fumat, m-am lasat. daca ma reapuc? nu stiu

| MihaiN a răspuns:

Pentru fiecare om, motivatia poate fi ceva diferit.E bine sa cautam acele lucruri care reprezinta motivatia noastra, sursa aceea de forta interioara care ne ajuta sa trecem peste nevoia creata de viciu.Totodata, recomand si linistirea mintii (ea aduce cu sine o inversare a ceea ce patim zi de zi, si anume stimulare excesiva din toate partile).A sta 10 minute fara sa te gandesti la ceva anume genereaza o stare de liniste foarte benefica.In lupta cu viciile, ea devine capacitate de a renunta la stimularea oferita de viciu.

| sarah15 a răspuns:

Viciile distrug sanatatea noastra si pe a celor din jur(fumatul de exemplu) si acest lucru ar trebui sa te motiveze sa renunti la ele. In realitate nu ne aduc decat rau.

| PynkLove a răspuns:

Fizic exemplul perfect este sanatatea si ii felicit pe cei care sunt de aceias parere.
Psihic exemplul perfect este puterea, nu de a muta muntii, ci puterea mintii tale asupra corpului tau, faptul ca spre exemplu de lasi de fumat si ai inclusiv dureri de cot [ exemplu], mintea ta nu iti da voie sa fumezi, strict in ideea in care nimeni nu trebuie sa te conduca pe tine, nici persoane, nici vicii, nici boli, nici nimic...tu si doar tu trebuie sa ai putere asurpa ta. happy

| FoorRocknrool a răspuns:

Dorinta de a nu le mai avea

| ramborambo a răspuns:

Visiniu

| Cameliacam122 a răspuns:

Sunt multe motive.Viciile ne preocupa atat de mult incat uitam sa ne bucuram de ceea ce este chiar folositor si frumos in viata.In primul rand ca distrug sanatatea, gandul ca o putem pune pe a altora in pericol(ex. fumatul) si le facem foarte mult rau.Noi nu avem nevoie de ele in viata noasta, insa acestea ne conduc. Trebuie sa te gandesti ca nu te poate controla un viciu, ci tu pe el.Starea de bine pe care o provoaca este doar momentana, efectele se fac simtite mai tarziu.

| unknøwn a răspuns (pentru Cameliacam122):

În această ecuaţie, viciile nu reprezintă cauza. Ci efectul.

| Liliana1994 a răspuns:

Daca vrei si ai vointa te poti lasa de orice viciu.

| LoveIsNotForMee a răspuns:

Daca ai vointa poti renunta la oricewinking

| 14andreea a răspuns:

Faptul că dacă voi avea copii, e posibil să aibă probleme serioase din cauza „plăcerilor" mele (mă refer aici la cele care afectează în general starea de sănătate, dar și celelalte afectează câte ceva ce se răsfrânge până la urmă tot asupra copiilor). Apoi mă mai motivează gândul că pot fi acea persoană puternică ce mi-am dorit mereu să fiu (o persoană cu vicii nu e o persoană puternică).

| nescafe720 explică (pentru 14andreea):

Nu cred ca doua cesti mari de cafea ar putea sa ii dauneze unui eventual copil (asta cand voi avea) dar in schimb cred ca pentru un copil m-as lasa de baut cafea indiferent de cat de greu mi-ar fi :-)

| RazvanToader a răspuns:

Poti sa scapi de un viciu punanduti un elastic la mana si cand iti vine sa faci acel lucru tragi de el ca sa te doara. laughing)