| MicleusanuDanielanatalitzamikidada a întrebat:

Ce ar trebui sa faci pentru a deveni sociabila? Sunt destul de timida.

Răspuns Câştigător
| MaliciousDeath a răspuns:

Antisociala nu cred ca esti.Iti este mai greu sa te acomodezi si probabil ca unii nici nu incearca sa te cunoasca, multumindu-se cu prima impresie.
Si eu sunt o persoana mai retrasa/timida...Asa am fost mereu.
Imi place sa stau si sa observ si niciodata n-am fost cea care a facut primul pas intr-o relatie de prietenie.
Eu zic sa astepti ca persoanele potrivite sa te gaseasca si sa te cunoasca, iar restul vine de la sine.N-are rost sa devii prea prietenoasa cu persoane care nu merita.Ar fi un efort imens si inutil.
Ai putea de asemenea sa incerci sa mai spui si un "da" din cand in cand.Fiecare "da" reprezinta o noua sansa in a descoperi acele persoane despre care vorbeam.
Ah, si vreau sa-ti propun un film(poti citi si cartea daca vrei):The perks of being a wallflower.
http://filmehd(.)net/the-perks-of-being-a-wallflower-2012.html
Mie mi-a placut foarte mult, si m-am regasit pe mine in personajul principal(cred ca multi s-au vazut pe ei insisi). Bafta.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Fa-ti prieteni noi si iesi mai mult afara, distreaza-te.

| Wøodenpints a răspuns:

Păi și cu fața aia vrei tu să socializezi?

| kira30 a răspuns:

Dureaza mult casa scapi de timiditate.Cunoaste-te pe tine insuti sa-ti sti limitele si valorile.Stai cu prietenii apropiati si initiaza o discutie productiva cat mai des.Socializeaza si tu si iesi in lume ca nu te injunghie nimeni cu cutitul.
Si eu sunt timid, dar sunt pe calea cea buna.Inca ceva, poate nu pare, dar si moralitateasi etica ta personala are legatura cu timiditatea. Daca ai convingeri puternice si corecte atunci reusesti mai usor.