| Iftimie_Andrei_1990 a întrebat:

cum poate deveni o persoana inchisa in ea mai sociabila?

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Poti incerca sa iesi mai des cu persoanele pe care le cunosti, nu neaparat intr-un grup (cel putin nu la inceput, fiindca probabil va fi prea mult si prea obositor). Pe parcurs vei cunoaste mai multe persoane si tot asa. Dar e posibil sa nu functioneze, pentru ca unele persoane nu pot fi foarte sociabile, interactiunea sociala ii oboseste, in loc sa ii relaxeze si asa mai departe, deci sunt introvertiti sau pur si simplu prefera sa petreaca mai mult timp singuri.

| SpeșălGirl a răspuns:

Pai,tot ce trebuie sa faci este sa iesi mai des din casa.La inceput o sa fie mai greu si eu eram inchissa.Dar am inceput sa merg cu un grup si chiar daca glumele pe care le faceau colegii nu-mi placeau, tot radeam ca sa vada ca pot fi si eu o persoana sociabila.Tot asa pana cand, acum ies mereu cu ei si rad de nu mai pot. Spune glume, razi si nu mai sta singur, du-te mereu cu cineva pe afara.