Întrebare recomandată | Liviu4you a întrebat:

Ce asteptari aveti de la viata? Sunteti realisti sau tindeti sa va creati o lume a voastra?

15 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Si una, si alta, desi suna ciudat. Am asteptari realiste si dorinte de acelasi fel, in sensul ca nu imi doresc mai mult decat un loc de munca unde sa imi placa ce fac, intr-o oarecare masura, un salariu mediu si o garsoniera doar a mea, lucruri care se vor realiza cu timpul, nu intr-un an sau cateva luni. Pe de alta parte, tind sa traiesc in propria minte, imi imaginez o multime de situatii si ma gandesc incontinuu la cate o idee, dar din fericire, stiu sa disting intre realitate si fantezie. Majoritatea timpului prefer sa ma retrag in propria "lume", fiindca e confortabil si placut.

| obsesion07 a răspuns:

Buna intrebarelaughinguneori stau si ma gandesc ca sunt prea realista si ca ar trebui sa mai visez si eu din cand in cand, dar de fiecare data cand visez la ceva se intampla exact contrariul si sunt total dezamagita.Am crezut ca daca voi fi realista se vor intampla numai lucruri bunelaughingDar bineinteles ca nu s-a intamplat asta, asa ca zic eu, uneori este bine sa ne creem o lume doar a noastra(sa visam, sa tindem spre lucruri marete)dar sa nu exageram si sa facem o tragedie din asta...

| Liviu4you explică (pentru obsesion07):

Intr-adevar, realitatea e cruda dar eu cred ca niciodata nu trebuie sa renuntam sa visam pentru. ca doar asa ne putem facem viata mai frumoasa. Aici, o chestie foarte importanta e ca trebuie sa-ti cunosti si limitele; am invatat asta de curand pentru. ca in ultima vreme, hobby-ul meu era sa-mi fac hobby-uri laughing Am realizat asta si acum am ales sa ma rezum la cateva. Dar hobby-urile sunt ceva aparte, nu cred ca se poate aplica acelasi lucru in totalitate cand vine vorba de viata in general. Tu care crezi ca-i cheia succesului in viata?

| obsesion07 a răspuns (pentru Liviu4you):

Cheia succesului in viata...Nu stiu, nu m-am gandit niciodata, cuvantul succes pentru mine inseamna multe, poti sa ai succes in cariera dar pe plan sentimental sa nu ai deloc, poti sa ai succes in alegerea unei masini bune sau nulaughingConsider ca pentru a avea succes in viata trebuie sa fii fericit si implinit din toate punctele de vedere, nu doar sa ai o cariera stralucita.Eu una nu mi-as dori sa am o gramada de bani, vile si sa traiesc in lux daca nu as avea cu cine sa impartasesc aceaste lucruri, dar revenind la intrebarea ta: cheia succesul in viata suntem noi, TOTUL depinde de noi si de alegerile noastre

| OnuOnulică a răspuns:

Nu stiu happy as vrea sa pice ceva.

| sublime89 a răspuns:

Daca esti prea realist o poti lua razna cateodata, pentru ca realitatea e greu de digerat.

| Dariusuu a răspuns:

Nu prea mari, îmi place mult să visez dar să ști că sunt conștient de realitatea în care trăim.

Omul ca să înfrunte realitatea are nevoie de un vis.

| Rakanishuu a răspuns:

Eu inca sper la o lume asa cum vreau. Si peste 100 de ani daca e. Doar sa nu ma rasucesc in mormant in timpul ala.

| Seducatorul a răspuns:

Nu stiu ca sunt Sociopat!

| Zoey112 a răspuns:

Multe

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Asteptarile mele de la viata au inceput sa moara acum ceva vreme, iar astazi s-au stins definitiv...

Sunt un realist si un visator. Imi place sa ma raportez la realitate, dar mai simt nevoia si sa visez cu ochii deschisi.
Poate suna dramatic si sunt sigur ca nu e asa grav pe cat o fac eu sa sune, dar: visele mele azi au zburat pentru ultima data...

| SebylVane1890 a răspuns:

Ambele.Ziua, cand stiu ca mi s-au pus niste responsabilitati pe umeri si trebuie sa fac ceva sunt realista.Dar in fiecare noapte, inainte de a ma lua somnul, imi creez o lume a mea, in care orice e posibilbig grin

| Annyya a răspuns:

Daca iti dai seama cum sa le imbini, e perfect. Imi place sa fiu visatoare, dar nu uit de realitate. Atata timp cat imaginatia e nelimitata, de ce sa nu profitam putin, nu?

| Nobody35 a răspuns:

Mm, interesantă întrebare.
În unele privințe sunt foarte realistă, dar în general prefer să visez cu ochii deschiși laughing. Consider visatul un mod de relaxare, de desprindere din viața cotidiană, care uneori nu e chiar așa de plăcută happy.

| Alex96CM a răspuns:

De la viata nu poti sa astepti nimic, ca nu o sa iti pice din cer, fiecare culege ce seamanawinking Cat despre lumea mea, se mai intampla sa mai iau cate o palma de la viata si sa plec cu o sticla de tarie pe malul Dunarii, dar trece repede si pic iar in viata reala.