| qq30xx a întrebat:

Ce cărți recomandați?
Am ceva bătăi de cap cu rușinea, cu frica și cu anxietatea socială și as vrea sa citesc ceva cărți sa ma ajute sa înțeleg emoțiile, de unde vin, ce-i cu ele și cum le pot controla? Am 31 de ani sunt baiat și am hotărât ca e cazul sa nu mai fiu rusinos( cam târziu, e drept) și ca trebuie sa am o viața normala sa fiu relaxat in preajma oamenilor cu prieteni și o iubita.
Ceva cărți si sfaturi aștept de la persoane care poate au avut situații similare cu a mea și au trecut peste.

Răspuns Câştigător
| OrdanKarris a răspuns:

Prima si cea dintai carte care ti-o recomand: The Rational Male - Rollo Tomassi! E o carte despre natura feminina. Citesti cartea asta si aproape nici un secret nu va mai fi secret cand vine vorba de femei. Cu cartea asta trebuie sa incepi. Sunt 3 volume, dar pe tine te intrereseaza primul. Celelalte 2 sunt completari.

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Poți citi biblioteci întregi, dacă nu pui în practica ce se scrie, e egal cu zero.
Ești BĂRBAT la vârsta asta, nu BĂIAT.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Inteligența emoțională de Daniel Goleman.

| Plato a răspuns:

Faptul ca ai zis ca esti "baiat" spune multe.
Cum de ai ramas timid pana la varsta aia? Inca nu te-a trezit viata?

Nu stiu carti, dar nu cred te-ar ajuta prea mult.
Eu iti sugerez sa te analizezi si sa porti o discutie sincera cu tine. Vezi de ce esti timid, si anihileaza aceasta cauza.
Timiditatea vine din complexe, din frici. Trebuie sa stii ca niciun motiv nu e suficient de bun pentru a fi timid.

Nu mai zice ca esti băiat. Pana si asta conteaza. Du-te la oglinda, da-ti doua palme si zi-ti "sunt barbat, ce dracu'?"