| CosminC86 a întrebat:

Ce categorie de oameni preferati, introvertiti sau extrovertiti? Argumentati.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cei de caracter!
Introvertiți, sunt mistici.
Pa, pa.

| Graphee a răspuns:

- Cu siguranță aleg oamenii introvertiți, chiar dacă sunt retrași, sunt niște oameni care știu să asculte pe cineva (o calitate deosebită); care preferă oamenii cunoscuți, ci nu "prieteni" făcuți în câteva minute; care nu visează mult, ci fac mult; care nu se schimbă după cum spun alții, ci fac ceea ce simt; care nu sunt pripiți, ci analizează bine situațiile. Nu aleg oamenii extravertiți, deoarece ei vor să fie în centrul atenției (urăsc asta); nu îi interesează de sentimentele lor, ci de ceea ce cred ceilalți despre ei; nu gândesc mult faptele, sunt pripiți etc.

Numai bine.
Tu ce fel de persoane preferi?

| thegatekeeper a răspuns:

Introvertiti. Asa sunt si eu si gasesc mult mai usor sa comunic cu oameni relativ asemanatori mie, din punct de vedere al personalitatii. Cei extrovertiti ma obosesc pur si simplu si nu pot rezista intr-oconversatie cu ei mai mult de 2 ore, fiindca in general, am observat ca vorbesc mult si destul de repede, nelasandu-te sa-ti continui ideea. Desigur, nu toti sunt asa, dar cei care sunt predominant extrovertiti cam asa se comporta.

| Musique a răspuns:

Prima categorie, pentru că au ceva ce-i deosebește de restul.Au ei acel ceva pe care cauți să-l afli... așa te țin aproape.
Baftă!

| Mădă0611 a răspuns:

Introvertiti. Sunt retrasi, ceilalti sunt opusul si nu suport oamenii care tin extrem de mult la aparente. Cand ma gandesc la extrovertit, ma gandesc la cluburi, unde sunt fie copiii de bani gata, astia nu stiu sa aprecieze nimic si judeca oamenii dupa branduri, fie sarantoci care se baga datori peste tot pentru o noapte in club.

| ??c??? a răspuns:

Cei sexy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Introvertitii,asa sunt si eu.
Te pup!

| kteichd a răspuns:

Introvertiti, Sunt mai interesanti de analizat decat "restul". Extrovertitii sun usor de anticipat.

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Extrovertitii... Poate sunt putin mai rea insa eu nu ii inteleg pe introvertiti mai ales daca ei isi pastreaza caracterul pentru mult, mult timp deoarece nu contribuie deloc la cresterea lor ca si indivizi in societate.
Extrovertitii, pe de alta parte, sunt, evident, persoane sociabile si cu multi din cei pe care ii cunosc pot vorbi despre foarte multe lucruri.
Extrovertitii nu sunt inferiori introvertitilor, doar au o relatie mai buna cu lumea si cu ei insisi, ceea ce este bine.

| CosminC86 explică (pentru FeliciaCorinaA):

Dupa parerea mea extrovertitii sunt mult inferiori introvertitilor, sa-ti spun si de ce: 1. Persoanele mai retrase de obicei au un iq mult superior extrovertitilor.
2. Persoanele mai retrase sunt mult mai atenti cand li se da o sarcina.

| FeliciaCorinaA a răspuns (pentru CosminC86):

Tu generalizezi prea mult... Nu sunt de acord cu tine. Extrovertitul acorda mai multa atentie la ceea ce se intampla in jur in timp ce introvertitul se inchide in sine. Inteligenta nu are nicio legatura pentru ca toti avem trasaturi atat introvertite cat si extrovertite si manifestam tipuri diferite de inteligenta. In ceea ce priveste sarcina, ok, poate sunt mai atenti, dar, in opinia mea nu conteaza doar asta ci si modul in care sarcina e indeplinita. Nu este sigur ca un introvertit ar reusi pe cand un extrovertit, nu. Din contra...