| Jezebel a întrebat:

Ce credeti ca este mai grav, alcoolismul sau dependenta de droguri si explicati de ce?! Fundita pentru cel mai explicit raspuns.

Răspuns Câştigător
| Christina a răspuns:

Consumul de alcool poate fi considerat un drog. De ce? Pentru simplu fapt ca produce dependenta fizica si psihica. Un consumator de alcool in mod excesiv nu se poate opri fara sa nu sufere stari fizice si psihice proaste: tremuraturi, varsaturi, frica, transpiratii... Toate acestea sunt cauzate de faptul ca organismul, odata obisnuit cu alcool, nu poate functiona in lipsa acestuia. Persoanele dependente de alcool au nevoie de acesta pentru a se repune in forma. Ele considera alcoolul o metoda simpla si rapida prin care isi pot schimba starea de moment, emotiile si sentimentele.
Patima alcoolului, ca si drogurile, este o realitate cruda cu care se poate confrunta oricine.

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Dependenta de droguri provoaca mai rapid moartea decat dependenta de alcool si are efecte mai nocive asupra organisumului

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Dependenţa de droguri. Pentru că e dependenţă pur şi simplu o persoană dacă e destul de motivată renunţă mai uşor la alcool decât la droguri. Baftă!

| mihai_2762 a răspuns:

Buna.

Daca stai sa te gandesti un pc cam orice de pe pamantul asta este un drog pana si internetul pentru unnii este un dog adica nu pot traii o zii fara internet. Alcoolul da poate fii considerat un drog da sa fim seriosi asa ceva consuma oricine dar nu in cantitati enorme, cei care au devenit dependenti de alcool se pot lasa nu e problema se duc la un centru de dezalcolizare si acolo te vor ajuta sa te lasi. Pe cand dependenta de droguri este cu totul altceva. Sa luam de exemplu heroina, care este un drog nenorocit multi pusti s-au apucat de asa ceva si nu se mai pot lasa si daca stai sa te gandesti ca pe strazi nu se vinde heroina pura iti dai seama ca daca sar vinde asa ceva unde s-ar ajunge. Oricum ca sa te lasi de heroina trebuie sa iei alte droguri care se numesc metadoane nu sunt bune deloc si ele creeaza dependenta. Ca sa te lasi de asa ceva trebuie sa vrei cu adevarat altfel nu ai nici o sansa.

Sper ca am dat un raspuns destul de lamuritor.

Bafta!

| AndreeaaaaX a răspuns:

Distruge viitoru persoanei dependente cat si a celor din jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai grav pentru cine, ca n-am inteles? Pentru consumator, pentru partenerul lui, pentru mine?
Si nu inteleg, cei care ti-au raspuns au experimentat?