| AnniaAKN a întrebat:

Ce credeti ca se va intampla cu romanul nostru rapit de teroristi? Nu se negociaza cu teroristii si cel mai probabil pentru salvarea lui o sa fie nevoie de bani.Credeti ca tara noastra o sa sa se intalneasca in viitorul apropiat cu situatii similare? Este posibil ca astfel de teroristi din diverse organizatii sa patrunda in tara noastra?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Or sa se dea banii in secret.

| T0T a răspuns:

Nu stiu cazul dar nu cred ca respectivul a fost răpit la noi in tara si cine pleacă in zone de risc pleacă pe barba lui.

| minrest a răspuns (pentru T0T):

Chiar asa. Nu stiu care e diferenta intre a merge intr-o zona unde islamistii iau ostateci si a te constitui voluntar in ostatec la islamisti. Acum tara noastra trebuie sa incerce sa il scape, desi nu prea are cum. Ar trebui pusa o pedeapsa penala de vreo trei ani de puscarie pentru calatoria in zone controlate de islamisti. Daca il scapam, hai, fa doua zile pe eroul si du-te sa-ti executi pedeapsa.

| minrest a răspuns:

1.Pana la urma il omoara.2. Faptul ca nu se negociaza inseamna ca nu fac intelegeri, deci nu poti sa ajungi sa le dai bani.Nu ar fi o problema, am incalca principiul si le am plati pe ascuns, dar teroristii au cereri politice, pe care nici sa vrem nu le putem satisface.3. Cam greu sa nu mai apara situatii ca asta.4. Sigur sunt si la noi.