| Doub a întrebat:

Ce credeti despre egalitatea intre barbati si femei? Ar trebui sa existe?

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

"Egalitate in orice? Adica ai putea sa dai intr-o femeie ca intr-un barbat?"

Intelegi gresit egalitatea. Asteptarile ce le ai de la barbat, nu le poti avea de la femeie, si invers, asteptarile ce le ai de la femeie nu le poti avea de la barbat. Sunt de sex diferit, difera structura si temperamentul lor. Faptul ca femeia este mai sensibila, nu face fata la fel ca barbatul la lovituri, nu o face inferioara lui, eventual doar din punctul asta de vedere.

Analiza se face in functie de totalitatea calitatilor si capacitatilor celor doua parti, se valorifica apoi se compara, iar rezultatul este egalitate - pentru ca nu se pot valorifica. Cum valorifici dragostea de mama? Degeaba barbatul este mai capabil sau calitativ din unele puncte de vedere daca femeia este mai calitativa sau capabila din alte puncte de vedere. Spre ex, barbatul este mai curajos(desi nu cred ca e valabil in orice situatie), mai potent, mai activ. Femeia este mai creativa, sentimentala, linistita. Care dintre acele calitati sunt mai importante, mai necesare? Poate cineva valorifica asfel de calitati? Ma indoiesc.

42 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Doar subiectivismul poate face o diferenta de valoare intre cele doua fiinte de sex diferit.

| Doub explică (pentru Alphawolf):

Am intrebat strict parerea voastra."Ce credeti?" Deci, daca vrei, imi poti spune parerea ta.

| Alphawolf a răspuns (pentru Doub):

Nu doar ca ar trebui, ele sunt egale. Obiectiv nu se poate subclasa una dintre parti.

| Doub explică (pentru Alphawolf):

Crezi ca din toate punctele de vedere sunt egale? Si fizic, moral? Oricum, multumesc de raspuns.

| Alphawolf a răspuns (pentru Doub):

Nu vad in functie de ce anume le-ai putea compara si valorifica. Muschii barbatului nu sunt cu nimic mai valorosi decat finetea femeii. Sunt pretuite amandoua, depinde doar de perspectiva.

| Doub explică (pentru Alphawolf):

"Muschii barbatului nu sunt cu nimic mai valorosi decat finetea femeii".Ce frumos ai spus!

| RAY a răspuns:

Categoric da, nu e demn de secolu 21 sa mai intrebam asta, toti trebuie sa avem acelasi drepturi

| MskDesign a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa existe. Daca nu ar exista s-ar numi dictatura domestica.

| Doub explică (pentru MskDesign):

Egalitate in orice? Adica ai putea sa dai intr-o femeie ca intr-un barbat?

| MskDesign a răspuns (pentru Doub):

Violenta,bineinteles,ca face exceptie din orice punct de vedere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Faci o greseala. Legile ereditatii se aplica atat la barbati cat si la femei cam in acelasi mod. Adica sa zicem ca un barbat are o fiica, acesta este curajos. Exista o mare sansa ca fata sa fie si ea curajoasa. Aceste caracteristici tin de structura genetica a parintilor. Individul le mosteneste. Sa stii ca din punct de vedere ereditar barbatul si femeia in cele mai multe lucruri sunt egali. Diferenta de sexe o face cromozomul y care e prezent la barbat in plus fata de femeie. Adica barbatul are xy si femeia xx. Dar ce vreau sa zic in concluzie e ca fiecare avem tipul nostru de comportament fie ca suntem barbati sau femei, fiecare diferim de la individ la individ, dar din punct de vedere genetic si structural sunt diferente cele 2 sexe dar nu intr-o masura foarte semnificativa.

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Ti-as da si tie jumatate din funda daca as putea.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Nu am nevoie. Doar vreau sa ajut happy

| Doub explică (pentru anonim_4396):

laughing.Mda,cunosc sentimentul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

happy

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, cand se cere generalizare, nu poti veni cu exemple individuale. Sunt femei care sunt aproape din orice punct de vedere mai calitative si capabile decat unii barbati si sunt barbati care sunt aproape din orice punct de vedere mai calitativi si capabili decat unele femei.
Nu e interesanta diferenta structurala, nu e vorba doar de asta, ci de importanta(necesitatea) per total a calitatilor si capacitatilor celor doua parti in evolutia speciei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu-s exemple individuale. Daca nu ai inteles asta imi pare rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Ce vreau sa spun e ca nu conteaza daca esti barbat sau femeie, poti in mod egal sa fi la fel de destept, curajos, linistit etc. La asta m-am referit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Daca chiar vrei ceva sa gasesti calitati care se intalnesc in mod mai deosebit la barbati sau la femei nu sunt nici decum alea pe care le-ai dat tu. Pentru barbati, orientatrea in spatiu, pentru femei, atentia distributiva. Nici acestea nu reprezinta ceva general dar daca spuneai asta in loc de ce ai spus nu aveam nimic impotriva.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am dat doar un exemplu, nu am avut intentia de a insira si aprecia calitatile celor doua parti.

Tu poti fi impotriva, treaba ta si dreptul tau, dar cu exemple de genul celui cu ereditarea nu faci lumina, nu-mi combati afirmatiile. Acel exemplu cu care mi-ai atacat afirmatiile, e degeaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Crezi ce vrei. Acum fiecare suntem liberi sa facem asta. Putem crede ca si 1+1 fac 3. Nu contest, poate esti un om citit ca in carti apare de cele mai multe ori cum ai zis tu acolo, dar acele caracteristici sunt date de aspect. Adica ce vreau sa spun e ca in cam toate cartile pe care le stiu eu, nu cele stiintifice desigur, cele literare, aspectul omului este un mod de caracterizare indirecta extrem de important. Singura metoda sa redai realitatea printr-o carte este posibila daca la final acea carte are numai file albe. Eu cunosc destui oameni. Si am vazut cam cum sta treaba. Nu trebuie sa imi dai dreptate prin demonstratii biologice, dar un simplu uitat in jurul tau ti-ar deschide ochii, asta daca nu esti sedat.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Am sa-ti dau un exemplu ca sa intelegi mai bine de ce nu poti face o diferenta dintre cele doua parti.
Potenta barbatului este foarte importanta, ea construieste, apara si intretine nevoile alimentare. Barbatul ofera siguranta(din punctul asta de vedere barbatul este mult mai eficace decat o femeie). Daca nu ar fi fost barbatul(potenta lui) probabil specia ar fi disparut.
Iubirea femeii este cel putin la fel de importanta ca potenta barbatului. Dragostea mamei ofera caldura, intelegere, rabdare, ea provoaca interesul si motivul poftei de viata, ea ridica moralul. Din punctul asta de vedere, femeia este mult mai eficace decat barbatul. Daca nu ar fi fost dragostea mamei probabil specia ar fi disparut.

Care dintre cele doua sunt mai importante? Sunt indispensabile amandoua. Calitatile celor doua parti se complecteaza, formeaza un intreg, doar unite pot face fata situatiilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Daca te exprimai asa de la inceput...

| Alphawolf a răspuns (pentru Doub):

"Egalitate in orice? Adica ai putea sa dai intr-o femeie ca intr-un barbat?"

Intelegi gresit egalitatea. Asteptarile ce le ai de la barbat, nu le poti avea de la femeie, si invers, asteptarile ce le ai de la femeie nu le poti avea de la barbat. Sunt de sex diferit, difera structura si temperamentul lor. Faptul ca femeia este mai sensibila, nu face fata la fel ca barbatul la lovituri, nu o face inferioara lui, eventual doar din punctul asta de vedere.

Analiza se face in functie de totalitatea calitatilor si capacitatilor celor doua parti, se valorifica apoi se compara, iar rezultatul este egalitate - pentru ca nu se pot valorifica. Cum valorifici dragostea de mama? Degeaba barbatul este mai capabil sau calitativ din unele puncte de vedere daca femeia este mai calitativa sau capabila din alte puncte de vedere. Spre ex, barbatul este mai curajos(desi nu cred ca e valabil in orice situatie), mai potent, mai activ. Femeia este mai creativa, sentimentala, linistita. Care dintre acele calitati sunt mai importante, mai necesare? Poate cineva valorifica asfel de calitati? Ma indoiesc.

| Lawliet14 a răspuns:

Femeilor sunt mai sensibile si le place sa fie conduse. Asa la modul general. DAR intr-un mariaj, intr-o relatie, whatever, egalitatea este extrem de importanta. Bine, sunt si femei pe care nu le intereseaza sau isi doresc oarecum sa fie intretinute chiar daca nu sunt sugatoare de bani, dar eu zic ca egalitatea e draguta si CORECTA. Niciun om normal, MATUR cred ca nu doreste sa se impuna in fata partenerului decat daca sufera de ceva...

| Doub explică (pentru Lawliet14):

Mda, cumva ai dreptate, dar oricum, cred că e imposibil să fie femeaia egală cu bărbatul din foarte multe puncte de vedere.

| Jardelin a răspuns:

Personal nu cred ca exista o egalitate pefecta intre barbat si femeie aici pe pamint! In Rai sau in iad da, acolo nu se va mai tine cont de sex!

Insa, lipsa egalitatii nu inseamna ierarhie intre sexe. Nu cred ca unul din sexe este superior celuilat. Barbatul si femeia sint diferiti fara a fi superiori unul fata de celalalt, iar intre ei trebuie sa existe respect, pretuire, dragoste si comunicare.

| Doub explică (pentru Jardelin):

"Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea";"Aşadar, bărbaţii sunt datori să-şi iubească femeile ca pe înseşi trupurile lor. Cel ce-şi iubeşte femeia pe sine se iubeşte.".Ai dreptate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai exista.barbatul e puterea, iar femeia este mangaierea.amandoi sant una.barbatul este cap femeii sale, iar femeia este slava barbatului sau.deci sant egali.barbatul are ce-si doreste femeia, iar femeia are tot ce-si doreste barbatul.deci sant egali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar cu intrebarea ta generalizezi prea mult. Este imposibil sa se ajunga la o egalitate. Daca spuneai egalitate in societate si in drepturi atunci da.

| Happyjump a răspuns:

Nu, femeile sunt proaste, fricoase, plângacioase, tarfe si nu sunt decat niste fabrici de copii care nu se pricep la gătit

| anonim_4396 a răspuns (pentru Happyjump):

Nu, oamenii sunt prosti, fricosi, tarfe, plangaciosi, femeile fabrici mai bine zis de placere dar si de copii pe care scrie introdu 100 lei pentru o ora si barbatii, care stiu ca le pot cumpara foarte usor profita, dar nu profita numai din punctul asta de vedere, sunt asa zisii "smecheri" ai societatii noastre care se combina cu o fata doar ca sa o...reguleze, chiar daca femeia proasta cu timpul pune suflet. Tarfe suntem marea majoritate. Nu numai barbati, femei. Toti profita si ii dau banului o valoare mai mare decat o are. Acum ia si cazurile mai individuale, cu oameni la locul lor, pe care ii respect din toata inima atat femei cat si barbati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Happyjump):

Suna a sexism

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Presupun ca asta si e.

| Brotacel12 a răspuns:

Zic ca femeile au mai multe drepturi si nu stiu ce egalitate mai e...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brotacel12):

Te-a indepartat vreo Molpadia de la san?
Femeile nu se prea au cu soarta.
Cu siguranta nu e egalitate.

| Radu_Cristina_1996 a răspuns:

Femeile sunt fiinte superioare!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Radu_Cristina_1996):

Eu zic ca sunt chiar extraterestre :-s

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu_Cristina_1996):

Sunt, cele speciale. Dar +90% sunt tarfe sau ca sa le zic asa mai e si categoria celor care nu le duce mintea chiar daca nu sunt "tarfe", mie imi place sa le zic "blonde" laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu_Cristina_1996):

Am uitat de categoria asta :http://www.libertatea.ro/uploads/tx_images/0-107028-obeza.jpg :)))

| Doub explică (pentru anonim_4396):

De ce ma urasti asa tare? Am avut un soc cand am vazut poza.straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Nu te urasc deloc. Doar ca trebuie sa vedem si lucrurile bune si cele rele in viata ca sa ajungem la iluminare.winking