| Aurelia a întrebat:

Ce credeti despre persoanele care isi doresc sa moara?

Răspuns Câştigător
| Victoria a răspuns:

Consider ca sunt lase si ca nu au puterea si curajul de a infrunta viata, cu bune si cu rele. Sa fim seriosi, sunt atatea persoane in situatii foarte grave, n-au unde dormi, n-au ce manca, sunt maltratati, n-au parinti, si noi ne plangem ca am luat o nota mica sau ca avem un necaz minor in comparatie cu problemele altora. Orice ni s-ar intampla, trebuie sa continuam sa luptam si sa zambim in fata greutatilor. Ce castigam daca devenim "emo" si ne dam in spectacol cu tristetea noastra sau daca ne dorim sa murim? E cel mai mare pacat, Dumnezeu ne-a dat viata si doar El are dreptul sa ne-o ia. Datoria noastra, a tuturor, e sa ii facem fata!

14 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

1.Ca nu au viata personala. Ceea ce e cel mai trist lucru.
2.Ca sunt prea plictisite si vor neaparat sa vizitize Iadul si nu au chef sa astepte o viata intreaga sa-l vadalaughing
3.Ca gasesc "marea" iubire a vietii si cred ca daca nu li se raspunde cu aceeasi moneda gata sar de pe bloc. Bulshit! Pentru nimeni in lumea asta nu merita sa mori.Viata e prea frumoasa ca sa stai si sa iti plangi de mila

| Silvia a răspuns:

Ca nu mai rezista in lumea asta...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Probabil au motive intemeiate sa isi doreasca acest lucru, dar nu sunt de acord cu ei.

| iuandfto a răspuns:

Saraci de ei. Se gandesc ca o sa mai revina pe pamant si o sa aiba o viata mai buna.

| Aurelia explică:

Sharky, raspunsul lui barbiegirl este foarte bun, tu esti cel care nu are dreptate. Este adevarat ca exista oameni ai strazilor care fura si sunt niste delincventi, insa de asemenea sunt si oameni buni la suflet, cu adevarat. Si chiar daca fura, poate in adancul sufletului nu sunt rai, numai ca nevoia ii impinge la asa ceva!

| r8driver a răspuns:

Cred ca s-au saturat de traitthinking

| DonGiovanni a răspuns:

Sunt emonel si emonela.

| teenager a răspuns:

Sincer cred ca acele persoane dramatizeaza totul, au nevoie de atentie si sunt prea lasa ca sa continue sa traiasca. Spun ca dramatizeaza totul pentru ca o persoana care sufera cu adevarat nu incearca sa o arate tuturor, nu striga in gura mare ca pe el il doare... da, e adevarat viata poate fi foarte nedreapta dar asa este pentru toti nu numai pentru ei...si sincer imi pare rau pentru ei pentru ca nu au curajul sa cunoasca viata in adevaratul sens al cuvantului, cu tot ce e bun si ce e rau din eatongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt tristi...dezamagiti, lipsiti de aparare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot sa cred ca cineva, oricat i-ar fi de greu, ar vrea sa moara. Daca am venit pe lume, trebuie sa luptam ca sa traim, sa ne gasim un scop in viata care sa ne anime. Nu, nu trebuie sa ne gandim la moarte. Ganditi-va cati bolnavi incurabil se roaga sa traiasca, cati batrani isi doresc sa traiasca ca sa-si vada nepotii mari... iar noi sa nu apreciem viata? Nu se poate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Aurelia bravo, ai pus o intrebare buna si ai votat un raspuns stupid.straight face
@barbiegirl cei de pe strada care nu au ce manca si unde dormi au alte indeletniciri, de ex. spirtul caramelizat, prelandez, furturi din locuinte, placerea de a sta cu mana intinsa... Daca Dumnezeu a existat, si-a intors de mult spatele.
Unde ai vazut tu emo care se dau in spectacol, aia sunt manelisti cu machiaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca vor, nici vreau sa stiu despre ele.sa moara. pentru mine un om care refuza viata este inexistent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Aurelia poate gresesc dar m-am referit la faptul ca dumnezeu nu are ce cauta intr-o problema reala.Cand vei fi destul de matura vei intelege ca mersul cu forta la biserica iti poate spala creierul.Si nu e frumos sa arati cu degetul, atata timp cat nu vom da importanta sinucigasilor va scade si numarul lor.
Probabil am nimerit unde nu trebuia, va las sa va dati cu parerea in continuare si sa faceti toti pe psihologii.Si iti zic sincer ca prefer moartea decat sa iti sparg locuinta sau sa-ti iau gatu pentru 10 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda...sincer nu dc se vorbeste in numele altora aici! atata timp cat nu cunoasteti problemele celor care se sinucid nu ar trebui sa va dati cu parerea! adica vreau sa spun puneti-va si voi in locul unuia care are o boala si chiar nu are pentru ce traii pe lumea asta! pur si simplu eu m-am gandit de N ori sa ma sinucid si daca stau bine sa ma gandesc si in momentul de fata caut o metoda care darandament de 100% moarte! sincer m-am gandit in trun timp la aruncatul in gol dar mi-e frica ca ratez si nu vreau sa raman paralizat toata viata si sa imi mai pot misca doar gatul! dar am invatat ceva nu trebuie sa te sinucizi pe lumea asta indiferent de ce problema ai!