| AdiDesktop a întrebat:

Ce dependente aveti?

95 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau ca te-am dezamagit…
Nu sunt atat de sensibila incat sa nu ma mai pot uita la un serial pentru ca a devenit "prea rau pentru mine".
Credeam ca ma cunosti mai bine de atat. Aroganta si obsesia pentru control nu au de ca sa ma deranjeze, dimpotriva. Nici moralitatea indoielnica.
Ceea ce nu mi-a placut a fost absurdul situatiei. Walt nu a facut nimic remarcabil toata viata lui. Poate doar contributia lui la afacerea lui Elliott, dar nici macar pentru asta nu a primit vreodata o recunoastere oficiala. A fost un profesor mediocru la un liceu mediocru. Apoi brusc se imbolnaveste de cancer si in loc sa-si planga de mila devine un soi de Al Capone 2? Nu ti se pare nimic absurd, nimic tras de par? La Clarice comentai fiecare mic detaliu care ti se parea tie a fi o exagerare, iar aici, unde totul e o exagerare, nu ti pare nimic in neregula.
Elliott era dispus sa suporte toate costurile tratamentului, dar de ce sa se complice Walt acceptand ajutorul oferit cand putea in schimb sa se apuce sa fabrice metamfetamina? Pentru ca toti profesorii de chimie poseda abilitatea de a fabrica metamfetamina intr-o rulota.
De la un tip timid si plictisitor a devenit un criminal cu sange race. In mod normal mi-ar placea sa vad cum un personaj renunta la orice urma de moralitate, dar in contextul asta pare doar nepotrivit si improbabil. Nu mi se pare nimic interesant in a urmari viata unui bolnav de cancer care se comporta ca un gangster.
Tot ce a facut Walt a fost din egoism, nu pentru familia lui, asa cum isi justifica el actiunile.
Ce ar trebui sa-mi placa la el?
"Probabil trebuia sa isi cumpere un baston si sa se comporte ca un copil razgaiat ca sa faca un serial bun pentru tine.
Da, pentru ca asta fac oamenii de 50 de ani care arata ca Walt si au cancer in faza terminala. Isi cumpara un baston. Nu se apuca sa prepare metamfetamina cu un tip care are jumatatea varstei lui.
Oricum se comporta ca un copil razgaiat si incapatanat. Tot serialul se bazeaza pe incapatanarea lui
"Ai niste gusturi..." Bune, stiu. In materie de seriale, par si orice altceva. Pacat ca aici nu semanam.

| Seba2013 a răspuns:

Avem indeleniciri, obiceiuri si pasiuni care sunt sanatoase. Iar celelalte dependente care nu sunt sanatoase nu le exersam. Exersam foarte mult sa lovim tinta iar lucru acesta nu se cheama dependenta ci virtute pentru ca este sanatos.
Deprinderile celalalte nu le exersam pentru ca sunt nesanatoase, se cheama dependenta. Sau cele indiferente, neimportante si secundare care nu salveaza si nu sunt utile. In astea petrecem mai putin timp. Atat timp cat nu strica cele vitale si nu iau locul celor importante sunt acceptabile. Insa primordial si principal este fortificarea si intarirea. Suntem diligenti, proactivi si dependenti de trairea virtutilor si binelui. De aceea ne sculam de dimineaza si depunem efort sa cautam binele si sa stam langa cei dragi. Pretuim si respactam darul vietii si ne folosim timpul cu folos nu in van si cu lucruri secundare. Cand lucrurile astea secundare ajuta cele principale, sunt acceptabile insa cand le deranjeaza pe cele principale trebuie eliminate. Ar fi culmea sa ma uit la vant si nori si sa nu fac nimic important. Biblia vorbeste despre dorinte rele si dorinte bune. Aristotel vorbeste si el de boulesis. Noi nu suntem facuti pentru conditionament ci pentru propozit si intentie. Trebuie sa pretuim aceste facultati superioare pentru ca datorita lor avem posibilitate sa gandim mai avansat si sa ajungem mai mari decat animalele. Trebuie sa ne fructificam aceasta facultate spirituala pentru ca ea ne poate face chiar sa ne obtinem alimentele printr-o forma nobila. Si totodata sa gandeasca mai incolo de alimente.

Sa fii dependent de virtute se considera sanatos, insa dependenta de viciu nu. Chiar si in cantitati mici. Iti spun asa pentru ca exista virusi linguistici. Vor sa deformeze limbajul si sa produca opinii false. Vor sa ai o minte stricata, trebuie sa ai grija sa o pastrezi sanatoasa si cum gandesti. Trebuie sa cauti cuvantul cel adevarat si pur sau ideea cea buna.

1 Corinteni 14:1 Căutaţi dragostea. Râvniţi însă cele duhovniceşti.
Aici ii vorbeste mintii pentru ca carnea este slaba si nu poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A facut ceva "remarcabil", a facut nu stiu ce cercetari care au contribuit la castigarea unui premiu Nobel.
"Contributia" la afacerea lui Elliot? A fost unul dintre fondatorii companiei iar succesul acesteia are la baza cercetarile lui.
"nici macar pentru asta nu a primit vreodata o recunoastere oficiala."
Si?
"A fost un profesor mediocru"
Nu a fost un profesor mediocru. Profesorii mediocri nu fac cercetari castigatoare de premiu Nobel si nici nu au un rol crucial in succesul unei companii care valoreaza miliarde.
"Apoi brusc se imbolnaveste de cancer si in loc sa-si planga de mila"
De ce ar fi trebuit sa isi planga de mila? Din ce anume ti se pare tie ca rezulta ca asta ar fi fost cursul firesc al lucrurilor?
"devine un soi de Al Capone 2"
A devenit un tip care prepara metamfetamina asa cum putea, nu un fel de Al Capone 2. Iar de aici lucrurile au evoluat.
"Nu ti se pare nimic absurd, nimic tras de par?"
Nu. De ce ar fi absurd?
"La Clarice comentai fiecare mic detaliu care ti se parea tie a fi o exagerare, iar aici, unde totul e o exagerare, nu ti pare nimic in neregula."
Clarice e un serial prost.
"Elliott era dispus sa suporte toate costurile tratamentului, dar de ce sa se complice Walt acceptand ajutorul oferit cand putea in schimb sa se apuce sa fabrice metamfetamina?"
Walter si Elliott nici macar nu mai erau apropiati, apoi acesta se ofera sa-i plateasca tratamentul pentru ca Skyler tinuse neaparat sa-l informeze pe despre cum bietul ei sot sufera de o boala grava. De ce sa nu accepte? Pentru ca era prea mandru. Ti se pare atat de greu de inteles?
"Pentru ca toti profesorii de chimie poseda abilitatea de a fabrica metamfetamina intr-o rulota."
E o abilitate pe care o poseda niste drogati corigenti la chimie. De ce n-ar avea-o un chimist cu trecutul lui Walter?
"De la un tip timid si plictisitor a devenit un criminal cu sange race."
Ai vazut 3 sezoane si putin din al patrulea. In timpul asta a omorat 4 oameni. Doi dintre ei au incercat sa il omoare iar ceilalti doi omorasera un copil si erau pe cale sa ii omoare partenerul cand i-a lovit Walter cu masina. Sa spui ca a devenit un "criminal cu sange rece" mi se pare o exagerare.
"In mod normal mi-ar placea sa vad cum un personaj renunta la orice urma de moralitate, dar in contextul asta pare doar nepotrivit si improbabil."
Walter nu a renuntat la orice urma de moralitate ca sa aiba ce sa ti se para nepotrivit si improbabil.
"Nu mi se pare nimic interesant in a urmari viata unui bolnav de cancer care se comporta ca un gangster."
Si de ce ai mai vazut 3 sezoane si ceva daca despre asta crezi ca e?
"Tot ce a facut Walt a fost din egoism, nu pentru familia lui, asa cum isi justifica el actiunile."
Asta e adevarat.
"Da, pentru ca asta fac oamenii de 50 de ani care arata ca Walt si au cancer in faza terminala. Isi cumpara un baston."
Nu... Am mentionat bastonul si razgaiala pentru ca sunt dintr-un serial despre care parca ai zis tu ca e serialul tau preferat.
"Oricum se comporta ca un copil razgaiat"
Se comporta ca un adult cu defecte, nu ca un copil razgaiat.
"Bune, stiu."
Proaste. Ma bucur ca aici nu ne asemanam.
La ce seriale te mai uiti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu dormi la ora 3?
" A fost unul dintre fondatorii companiei iar succesul acesteia are la baza cercetarile lui."
Si a renuntat la tot pe o suma infima doar pentru ca se simtea intimidat de statutul social al lui Gretchen. Tot ce s-a intamplat in continuare a fost meritul lui Elliott.
" Profesorii mediocri nu fac cercetari castigatoare de premiu Nobel si nici nu au un rol crucial in succesul unei companii care valoreaza miliarde."
Calitatea de profesor nu trebuie sa reflecte neaparat inteligenta sau abilitatile lui in domeniu. Nu s-a remarcat ca profesor.
" De ce ar fi trebuit sa isi planga de mila? Din ce anume ti se pare tie ca rezulta ca asta ar fi fost cursul firesc al lucrurilor?"
Pentru ca asta fac in general oamenii care afla ca urmeaza sa moara din cauza unei astfel de boli. Trec prin negare, plangere de mila si alte etape in procesul de acceptare, daca ajung sa accepte. Mai ales cand au 50 de ani la aflarea vestii.
" A devenit un tip care prepara metamfetamina asa cum putea, nu un fel de Al Capone 2. "
A devenit un tip care a pasit increzator in biroul unui traficant de droguri psihopat si a provocat o explozie. Si a tot continuat de aici sa faca chestii improbabile.
" Nu. De ce ar fi absurd?"
Fara motiv. Nu stiu la ce m-am gandit cand am sugerat ca evolutia personajului lui Walt e absurda.
"Clarice e un serial prost."
Bine, dar pe tine te deranja orice mic detaliu care ti se parea ca nu are sens sau e o exagerare. Ma asteptam sa fii la fel de scrupulos si in cazul altor seriale.
" Walter si Elliott nici macar nu mai erau apropiati"
Elliott ar fi putut sa se considere dator intr-un fel.
" Ti se pare atat de greu de inteles?"
Nu mi se pare mandria greu de inteles. Dar in contextul asta mi se pare absurda. Iar Skyler stia ca sotul ei avea sa refuze, asa ca s-a ocupat ea singura. E un gest de caring, asa cum iti place tie.
" E o abilitate pe care o poseda niste drogati corigenti la chimie. De ce n-ar avea-o un chimist cu trecutul lui Walter?"
Drogatii corigenti la chimie ajung cel mult sa vanda droguri altor drogati. Nu prepara ei metamfetamina. Jesse nu mi-e antipatic, spre deosebire de Walt, dar e la fel de putin plauzibil.
" Ai vazut 3 sezoane si putin din al patrulea. In timpul asta a omorat 4 oameni."
Da, numai 4. Nu stiu cum am indraznit sa-l numesc ucigas. Tinand cont ca au existat oameni care au omorat indirect mii de alti oameni, probabil ar fi trebuit sa primeasca un Nobel pentru pace.
Ca sa omori pe cineva strangulandu-l iti trebuie o anumita doza de sange race.
" Si de ce ai mai vazut 3 sezoane si ceva daca despre asta crezi ca e?"
Nu cred ca e numai despre asta, cred ca are si niste semnificatii mai profunde cu care eu n-am rezonat legate de cum pot reactiona oamenii cand afla ca au boala in stadiu terminal. Si cand realizeaza ca au trait toata viata in umbra.
Am inceput sa ma uit la el acum 2 ani, prin martie. Nu aveam multe lucruri mai bune de facut. Si nici nu ma uitam singura.
" Asta e adevarat."
Ma asteptam sa ma contrazici.
" Am mentionat bastonul si razgaiala pentru ca sunt dintr-un serial despre care parca ai zis tu ca e serialul tau preferat."
E a 3-a aluzie de genul asta pe care o faci in 24 de ore. Ai vreun motiv?
House avea nevoie de bastonul ala. Walt nu. Si da, poti spune ca House se comporta ca un copil razgaiat uneori, dar asta se datoreaza durerii si relatiei sale cu tatal sau.
Ai vazut tot serialul?
" Se comporta ca un adult cu defecte, nu ca un copil razgaiat."
Copiii razgaiati se incapataneaza si sunt preocupati numai de capriciile lor prostesti, fara sa tina cont de bunastarea celor din jur.
Nu ma uit la nimic acum. Ultimele pe care le-am vazut au fost 3% si Mr Robot.
Tu la ce te uiti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Tu nu dormi la ora 3?"
Cateodata, nu.
"Tot ce s-a intamplat in continuare a fost meritul lui Elliott."
Tot ce s-a intamplat in continuare s-a intamplat pentru ca au existat cercetarile lui Walter.
"Nu s-a remarcat ca profesor."
Si de ce ar fi fost asta un alt motiv care sa-l faca sa reactioneze total diferit in fata bolii? Pentru ca tu asa l-ai prezentat.
"Pentru ca asta fac in general oamenii care afla ca urmeaza sa moara din cauza unei astfel de boli."
Probabil, dar asta nu e o regula. Cand esti un tip ca Walter mi se pare normal sa nu se intample asa.
"A devenit un tip care a pasit increzator in biroul unui traficant de droguri psihopat si a provocat o explozie. Si a tot continuat de aici sa faca chestii improbabile."
Voia bani, nu avea alta modalitate de a-i obtine, credea ca nu mai are mult de trait si pana in acel moment aratase ca nu tine atat de mult la viata lui. Ce avea de pierdut?
"chestii improbabile"
Ca de exemplu?
"Ma asteptam sa fii la fel de scrupulos si in cazul altor seriale."
Sunt. Dar in cazul asta nu mi se pare nimic nepotrivit.
"Elliott ar fi putut sa se considere dator intr-un fel."
Posibil, dar de ce sa il determine asta pe Walter sa ii accepte banii?
"Nu mi se pare mandria greu de inteles. Dar in contextul asta mi se pare absurda."
Mie nu mi se pare nimic absurd sa nu vrea sa ii faca salvatorii vietii lui pe niste oameni fata de care are astfel de sentimente: https://youtu.be/2R-MrgvLbCQ?t=181
"Iar Skyler stia ca sotul ei avea sa refuze, asa ca s-a ocupat ea singura. E un gest de caring, asa cum iti place tie."
Nu e un gest de caring. Nu mi-a placut deloc ce a facut.
"Nu prepara ei metamfetamina."
Gasesti o multime de stiri despre laboratoare de metamfetamina descoperite de politie care arata mai rau decat laboratorul lor din rulota. Cine crezi ca prepara in laboratoarele alea? Chimisti experti? Si daca da, cum de in acelasi timp nu ti se pare deloc plauzibil ca cineva ca Walter sa poata prepara metamfetamina.
"Jesse nu mi-e antipatic, spre deosebire de Walt, dar e la fel de putin plauzibil."
De la plictisitor am trecut la antipatic. De ce ti-e antipatic?
"Da, numai 4. Nu stiu cum am indraznit sa-l numesc ucigas."
Nu i-a omorat fara motiv.
"Ca sa omori pe cineva strangulandu-l iti trebuie o anumita doza de sange race."
Nu avea alta optiune. Si plangea dupa ce a facut-o si zicea ca ii pare rau.
"Am inceput sa ma uit la el acum 2 ani, prin martie. Nu aveam multe lucruri mai bune de facut. Si nici nu ma uitam singura."
Dar cu cine te-ai uitat? Si ce relevanta are asta?
Apropo, i-ai zis si persoanei respective cat de tras de par ti se pare serialul?
"Ma asteptam sa ma contrazici."
Nu aveam de ce s-o fac. A recunoscut si el ca a facut-o pentru ca i-a placut.
"E a 3-a aluzie de genul asta pe care o faci in 24 de ore. Ai vreun motiv?"
Care a 3-a? Am facut una singura apoi ti-am explicat-o pentru ca am crezut ca nu te-ai prins.
Motivul a fost ca mi se pare un serial prost, dar despre care tu ai zis ca e serialul tau preferat. Ce motiv crezi tu ca as avea?
"asta se datoreaza durerii si relatiei sale cu tatal sau"
O, saracutul. O multime de oameni au dureri permanente si nu se mai comporta ca niste copii razgaiati.
"Ai vazut tot serialul?"
Da, dar a fost demult. Am vazut multe seriale la care acum nu m-as mai uita.
"Copiii razgaiati se incapataneaza si sunt preocupati numai de capriciile lor prostesti, fara sa tina cont de bunastarea celor din jur."
Dar sa vrei sa nu iti lasi familia fara nimic nu e un "capriciu prostesc" si vrei asta tocmai pentru ca iti pasa de bunastarea lor.
"Tu la ce te uiti?"
Ma uit din nou la Breaking Bad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Cateodata, nu."
Pacat.
" Tot ce s-a intamplat in continuare s-a intamplat pentru ca au existat cercetarile lui Walter."
Pe care Walter i le-a oferit lui Elliott.
" Si de ce ar fi fost asta un alt motiv care sa-l faca sa reactioneze total diferit in fata bolii? Pentru ca tu asa l-ai prezentat."
Pentru ca toata viata nu a iesit cu nimic in evidenta. A dus o viata simpla. N-avea de ce sa se trezeasca brusc sa-si dea seama ca de fapt e mai interesant sa prepari droguri decat sa predai unor studenti dezinteresati.
" Cand esti un tip ca Walter mi se pare normal sa nu se intample asa."
Ce vrei sa zici?
" Ce avea de pierdut?"
Familia.
" Ca de exemplu?"
Evolutia personajului.
" Posibil, dar de ce sa il determine asta pe Walter sa ii accepte banii?"
Pentru ca avea nevoie de ei.
" Mie nu mi se pare nimic absurd sa nu vrea sa ii faca salvatorii vietii lui pe niste oameni fata de care are astfel de sentimente"
Gretchen are dreptate. Walt e cel care a parasit-o si a cedat de buna voie drepturile asupra cercetarilor sale. Elliott nu mai avea nicio obligatie. Nu avea de unde sa stie cat succes urma sa aiba. Si chiar si in momentul in care a inceput sa se imbogateasca, Elliott nu ii era dator lui Walt in niciun fel.
" Nu e un gest de caring. Nu mi-a placut deloc ce a facut."
Da, stiu ca nu ti-a placut. Dar ea a foat bine intentionata atunci. Chiar daca pe parcurs devine si ea antipatica, cand il insala si isi ia copiii.
" Gasesti o multime de stiri despre laboratoare de metamfetamina descoperite de politie care arata mai rau decat laboratorul lor din rulota. "
Si cei care prepara in acele laboratoare reusesc sa faca cea mai pura metamfetamina existenta? Si o vand unor carteluri de asemenea anvergura ca a celor pentru care prepara Walt?
" De la plictisitor am trecut la antipatic. De ce ti-e antipatic?"
Ti-am spus de la inceput ca nu-mi place protagonistul. Din cauza a tot ceea ce ti-am zis pana acum. Oricum, "plictisitor" e un termen care caracterizeaza viata lui de dinainte sa faca 50 de ani.
" Nu i-a omorat fara motiv."
N-am zis ca i-a omorat fara motiv.
" Si plangea dupa ce a facut-o si zicea ca ii pare rau."
Sigur, pentru ca nu putea sa devina un. ucigas complet lipsit de empatie peste noapte.
" Dar cu cine te-ai uitat? Si ce relevanta are asta?
Apropo, i-ai zis si persoanei respective cat de tras de par ti se pare serialul?"
Un prieten. Are relevanta pentru ca probabil daca m-as fi uitat singura as fi renuntat mai repede si tu m-ai intrebat de ce nu am facut-o.
Da, i-am zis.
". A recunoscut si el ca a facut-o pentru ca i-a placut."
Da?
" Care a 3-a? Am facut una singura apoi ti-am explicat-o pentru ca am crezut ca nu te-ai prins."
Cea despre Crima si pedeapsa, cea despre Breaking Bad si cea cu bastonul. 3.
" O, saracutul. O multime de oameni au dureri permanente si nu se mai comporta ca niste copii razgaiati."
E un geniu. Isi permite sa fie razgaiat din cand in cand.
Nu stiu cum poate sa nu-ti placa de House.
" Da, dar a fost demult."
Are 8 sezoane. Daca tot crezi ca e un serial prost, de ce te-ai mai uitat la tot?
" Dar sa vrei sa nu iti lasi familia fara nimic nu e un "capriciu prostesc" si vrei asta tocmai pentru ca iti pasa de bunastarea lor."
Si dupa ce a aflat ca boala e in remisie? Ce a urmat dupa acel moment nu a fost tot un capriciu prostesc?
Si tu ai spus ca a facut-o din egoism. Nu a reusit decat sa-si dezbine familia si sa-si implice si sotia in "afacerile" lui. Si stia ca asta urmeaza sa se intample. E greu de crezut ca spera ca Skyler sa creada ca banii au cazut din cer.
Nu stiu cum s-a terminat serialul, dar presupun ca nu a fost un final prea fericit pentru el si familia lui.
" Ma uit din nou la Breaking Bad."
Normal.

| SharpEagle a răspuns:

Multi confunda nevoile fundamentale cu dependentele...
Dependenta este acel lucru de care simti ca ai nevoie, dar fara de care viata ar putea sa-si vada linistita de cursul ei, fara sa ai cu adevarat nevoie de acel lucru.
Cum ar veni nevoi obiective versus nevoi subiective.
Exista si o zona de overlap, unde anumite nevoi obiective sunt exacerbate la modul subiectiv. Desi multe din exacerbari au in spate cauze organice (boli, disfunctionalitati etc).
Dependentele (de regula induse) au mai degraba cauze pur psihogene (sau care tin de niveluri de de dopamina, serotonina, endorfina etc) dar pot avea (cumulativ) si mecanisme organice de alta natura.
Ce dependente am eu? Probabil calculatorul (nu probabil, ci sigur, dar e si defect profesional), apoi cam tot ce este feminin (incluzand si sexul aici), muzica (zic eu, buna), a fi in mijlocul naturii, nicotina si cafeina (dar nu ma domina).
Insa cea mai mare dependenta pe care o am sunt copiii mei...N-am suficient aer daca nu-i strang in brate macar o data pe zi.
Nu am dependente de genul telefon, Facebook si alte retele de socializare, nu urlu dupa likes, nu vreau confirmari si validari, dar am satisfactie atunci cand ma pot face util cumva, cuiva, cand pot sa ajut. Probabil tot o forma de dependenta si-asta...

| Fashionista10 a răspuns:

Internetul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Pacat."
Pentru mine n-a fost pacat.
"Pe care Walter i le-a oferit lui Elliott."
Chiar daca a parasit compania asta nu schimba faptul succesul companiei s-a datorat cercetarilor lui. Deci e incorect sa spui ca "Tot ce s-a intamplat in continuare a fost meritul lui Elliott.".
"N-avea de ce sa se trezeasca brusc sa-si dea seama ca de fapt e mai interesant sa prepari droguri decat sa predai unor studenti dezinteresati."
Nu s-a trezit ca e mai interesant sa prepare droguri decat sa predea. S-a trezit brusc cu o sentinta la moarte care avea sa-i lipseasca familia de cel care o intretinea. Nu a inceput sa prepare droguri pentru ca era interesant, ci pentru ca voia sa lase ceva familiei dupa ce moare.
"Pentru ca toata viata nu a iesit cu nimic in evidenta. A dus o viata simpla."
Problema e ca de aici nu se deduce logic ca nu ar fi trebuit sa incerce cumva sa nu isi lase familia in strada.
"Ce vrei sa zici?"
Nu l-a miscat in niciun fel vestea ca are cancer. Era mai preocupat de petele de mustar de pe halatul doctorului care il anuntase. Nu avea de ce sa isi planga de mila, oricum nu ii placea viata pe care o avea.
"Familia."
De unde anume era clar ca avea sa isi piarda familia in urma parteneriatului cu Tuco?
"Evolutia personajului."
Nu crezi ca oamenii aflati in situatii disperate pot sa ia decizii proaste?
"Pentru ca avea nevoie de ei."
Avea nevoie, dar in acelasi timp mai avea si mandrie iar faptul ca "Elliott ar fi putut sa se considere dator intr-un fel." nu avea de ce s-o anuleze...
"Gretchen are dreptate. Walt e cel care a parasit-o si a cedat de buna voie drepturile asupra cercetarilor sale. Elliott nu mai avea nicio obligatie. Nu avea de unde sa stie cat succes urma sa aiba. Si chiar si in momentul in care a inceput sa se imbogateasca, Elliott nu ii era dator lui Walt in niciun fel."
Da, da, a parasit-o, a parasit compania, si-a distrus singur sansa sa devina bogat. Dar frustrarea si sentimtentele negative fata de ei, justificate sau nu, existau. In conditiile astea mie nu mi se pare nepotrivit ca el sa nu vrea sa le datoreze si ce i-a mai ramas din viata.
"Chiar daca pe parcurs devine si ea antipatica, cand il insala si isi ia copiii."
Sa vrea sa divorteze si sa ramana cu copiii mi se pare de inteles.
"Si cei care prepara in acele laboratoare reusesc sa faca cea mai pura metamfetamina existenta?"
Deci ti se pare plauzibil acum ca Walter sa poata sa prepare metamfetamina? Problema acum e ca o prepara pe cea mai pura?
Raspunsul la intrebarea ta e ca nu stiu daca reusesc. Dar daca ei nu reusesc asta nu inseamna ca nimeni nu poate s-o faca. Walter a aratat de la prima preparare ca isi ia in serios munca nelasandu-l pe Jesse sa fumeze in locul in care urmau sa prepare metamfetamina.
"Si o vand unor carteluri de asemenea anvergura ca a celor pentru care prepara Walt?"
Probabil ca nu, nu toti, dar serialul este despre cineva care a reusit sa faca asta pentru ca a cunoscut oamenii potriviti.
"N-am zis ca i-a omorat fara motiv."
Asa e, trebuia sa ma leg de faptul ca ai schimbat "criminal cu sange rece" (ceea ce e clar ca nu prea era atunci cand te-ai oprit tu din vizionat serialul) in "ucigas".
"Sigur, pentru ca nu putea sa devina un. ucigas complet lipsit de empatie peste noapte."
Da, ce a devenit nu s-a intamplat peste noapte ca sa fie trasa de par evolutia lui. Plus ca Walter era chel.
"Un prieten."
As fi fost surprins daca ai fi zis "prietena".
Nu prea are sens ca atunci cand ai ocazia sa iti petreci timpul cu un prieten sa va uitai timp de 40 de ore la un serial pe care numai unul dintre voi il apreciaza.
"Da?"
Da, s-a intamplat prin ultimele episoade.
"Cea despre Crima si pedeapsa, cea despre Breaking Bad si cea cu bastonul. 3. "
A, cand ai zis "de genul asta" am crezut ca te referi la aluzie la House. Motivul ultimei ti l-am spus. Primele doua le-am facut ca sa te impresionez pe tine. A mers?
"Nu stiu cum poate sa nu-ti placa de House."
Nu sunt homosexual ca sa imi placa de el. Exista personaje masculine pe care le admir ca barbati, dar House nu e unul dintre ele.
"Are 8 sezoane. Daca tot crezi ca e un serial prost, de ce te-ai mai uitat la tot?"
La vremea aia nu mi s-a parut prost. Acum ceva timp am incercat sa il revad si n-am mai putut.
"Si dupa ce a aflat ca boala e in remisie? Ce a urmat dupa acel moment nu a fost tot un capriciu prostesc?"
N-as zice asta. Remisie nu inseamna ca era vindecat. Sanse sa moara si sa isi lase familia fara nimic tot existau.
"Si tu ai spus ca a facut-o din egoism."
Nu de la inceput. Initial a facut-o doar ca sa isi ajute familia.
"Nu a reusit decat sa-si dezbine familia si sa-si implice si sotia in "afacerile" lui."
Sotia s-a implicat singura in afacerile lui. E a fost cu ideea sa cumpere spalatoria auto si sa spele banii lui Walter.
"Si stia ca asta urmeaza sa se intample."
Nu avea cum sa stie... Chiar crezi ca s-a dezbinat intentionat familia?
"E greu de crezut ca spera ca Skyler sa creada ca banii au cazut din cer."
Nu, dar planul era ca familia lui sa primeasca banii dupa ce el moare.
"Nu stiu cum s-a terminat serialul, dar presupun ca nu a fost un final prea fericit pentru el si familia lui."
Asa e. Dar a fost un final perfect.
"Normal."
Adica?
Au trecut doua saptamani. Cum zici s-o terminam de data asta? Stergerea conturilor e cam veche.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Pentru mine n-a fost pacat."
Ma bucur sa aflu asta.
" Chiar daca a parasit compania asta nu schimba faptul succesul companiei s-a datorat cercetarilor lui. Deci e incorect sa spui ca "Tot ce s-a intamplat in continuare a fost meritul lui Elliott."."
Bine, nu tot. Aproape tot.
" S-a trezit brusc cu o sentinta la moarte care avea sa-i lipseasca familia de cel care o intretinea"
Skyler urma sa se angajeze. Marie o putea ajuta financiar, chiar si Elliott si Gretchen.
" Problema e ca de aici nu se deduce logic ca nu ar fi trebuit sa incerce cumva sa nu isi lase familia in strada."
Nu am spus ca nu ar fi trebuit sa incerce cumva sa nu isi lase familia in strada. Dar mi se pare greu de crezut ca prima optiune care i-a venit in minte a fost sa prepare metamfetamina.
" Era mai preocupat de petele de mustar de pe halatul doctorului care il anuntase."
Cum tii tu minte toata detaliile…
" De unde anume era clar ca avea sa isi piarda familia in urma parteneriatului cu Tuco?"
Parteneriatul cu Tuco ii putea pune familia in pericol. Iar Walt stia ca Skyler n-o sa il imbratiseze cand o sa afle cu ce si-a ocupat timpul. Si era evident ca o sa afle.
" Nu crezi ca oamenii aflati in situatii disperate pot sa ia decizii proaste?"
Cred ca si oamenii aflati in situatii fericite iau decizii proaste.
" Avea nevoie, dar in acelasi timp mai avea si mandrie…"
Si totusi daca imi amintesc bine Walt implora la un moment dat pentru viata lui. Unde era mandria lui atunci?
" In conditiile astea mie nu mi se pare nepotrivit ca el sa nu vrea sa le datoreze si ce i-a mai ramas din viata."
Inteleg sa nu vrea sa le datoreze lor viata lui. Putea sa accepte totusi, chiar daca nu il facea fericit situatia. Putea sa treaca peste orgoliu.
" Sa vrea sa divorteze si sa ramana cu copiii mi se pare de inteles."
Sa divorteze da, dar sa-l insele nu.
Si nu avea dreptul sa-i interzica lui Walt sa-si vada copiii.
" Deci ti se pare plauzibil acum ca Walter sa poata sa prepare metamfetamina? Problema acum e ca o prepara pe cea mai pura?"
Nu. Daca prima data spun o chestie si ulterior adaug inca ceva nu inseamna ca renunt la primul meu argument sau imi schimb parerea. Nu stiu de ce crezi tu mereu asta.
Faptul ca o prepara pe cea mai pura face ca intreaga situatie sa fie si mai putin credibila.
" Walter a aratat de la prima preparare ca isi ia in serios munca nelasandu-l pe Jesse sa fumeze in locul in care urmau sa prepare metamfetamina."
Da. Asta dovedeste ca era foarte riguros si ca nu-i placea fumul de tigara. Nu dovedeste ca avea capacitatea sa prepare cea mai pura metamfetamina.
" Asa e, trebuia sa ma leg de faptul ca ai schimbat "criminal cu sange rece" (ceea ce e clar ca nu prea era atunci cand te-ai oprit tu din vizionat serialul) in "ucigas"."
Am folosit sinonime. Din nou, asta nu inseamna ca imi schimb parerea. Bine, sa zicem ca un criminal cu sange rece e o exagerare. Dar nici nu a avut zilnic cosmaruri, nici nu s-a sinucis din cauza ca nu mai putea trai cu povara de a stii ca a curmat viata unei alte fiinte umane. Deci avea o anumita doza de sange rece.
" Plus ca Walter era chel."
Asta schimba totul.
" As fi fost surprins daca ai fi zis "prietena"."
Ti se pare mai greu de crezut ca eu sa am prietene decat ca Walt sa se apuce sa prepare metamfetamina?
" Nu prea are sens ca atunci cand ai ocazia sa iti petreci timpul cu un prieten sa va uitai timp de 40 de ore la un serial pe care numai unul dintre voi il apreciaza."
Aveam suficiente ocazii de a-mi petrece timpul cu el astfel incat sa-mi permit sa folosesc cateva dintre ele si ca sa ma uit la un serial pe care numai unul dintre noi il aprecia. Plus ca nu pot spune ca era un chin pentru mine sa ma uit.
" Primele doua le-am facut ca sa te impresionez pe tine. A mers?"
Nu era nevoie sa fii sarcastic.
" Nu sunt homosexual ca sa imi placa de el."
Bineinteles, ultimul lucru care ar putea sa-mi treaca prin cap ar fi ca tu sa fii homosexual. Dar stii la ce ma refeream.
" La vremea aia nu mi s-a parut prost. "
Pacat ca acum nu mai ai gusturi la fel de bune ca atunci.
" Remisie nu inseamna ca era vindecat. Sanse sa moara si sa isi lase familia fara nimic tot existau."
Desigur. Asa cum existau si inainte sanse sa-l calce o masina. Sansele ca boala lui sa intre in remisie erau extrem de mici.
" Initial a facut-o doar ca sa isi ajute familia."
A fost mai mult pretextul.
" Sotia s-a implicat singura in afacerile lui. E a fost cu ideea sa cumpere spalatoria auto si sa spele banii lui Walter."
Sotia nu ar fi avut in ce sa se implice daca nu ar fi existat o afacere.
" Nu avea cum sa stie... Chiar crezi ca s-a dezbinat intentionat familia?"
Cred ca Walt vedea pe zi ce trece cum relatia lui cu Skyler se raceste, cum ea devine suspicioasa, cum isi face griji pentru el. Iar el se consola cu ideea ca e un fel de erou, ca munca lui serveste unui scop mult mai inalt decat fericirea si bunastarea de moment a relatiei lui conjugale si a intregii familiii. Cred ca multi oameni fac alegeri gresite si ei stiu in sinea lor asta, dar se mint spunandu-si ca motivul pentru care au facut-o e mai complex decat pot sa-si imagineze cei din jur, care sufera.
" Adica?"
Adica a fost un serial atat de bun incat e firesc sa vrei sa-l vezi si a doua oara. Nu stiu cum nu te plictisesti, din moment ce ai o memorie atat de buna si tii minte deja toate detaliile.
" Cum zici s-o terminam de data asta?"
Nu am realizat ca au trecut doua saptamani. Nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ma bucur sa aflu asta."
Nu te cred.
"Skyler urma sa se angajeze."
Urma sa nasca, nu sa se angajeze. S-a angajat doar pentru ca credea ca au nevoie de bani.
"Marie o putea ajuta financiar, chiar si Elliott si Gretchen."
Posibil, dar intelegi ca se putea sa creada si el toate astea si in acelasi timp sa vrea sa fie el cel care isi ajute familia pentru ca era treaba lui, nu?
"Nu am spus ca nu ar fi trebuit sa incerce cumva sa nu isi lase familia in strada. Dar mi se pare greu de crezut ca prima optiune care i-a venit in minte a fost sa prepare metamfetamina."
De ce "greu de crezut" avand in vedere ca inainte Hank facuse sa afle toata familia despre cum arestase el niste preparatori de metamfetamina care facusera foarte multi bani foarte repede? "It's easy money, till we catch ya.", cum a zis el. Mi se pare normal ca Walter sa se gandeasca ca ar putea sa castige si el foarte multi bani pentru familia lui in felul asta.
"Cum tii tu minte toata detaliile…"
Cred ca ne asemanam aici.
"Parteneriatul cu Tuco ii putea pune familia in pericol."
Nu parea evident atunci.
"Iar Walt stia ca Skyler n-o sa il imbratiseze cand o sa afle cu ce si-a ocupat timpul. Si era evident ca o sa afle."
Planul era ca ea sa afle de bani dupa ce moare el.
"Cred ca si oamenii aflati in situatii fericite iau decizii proaste."
Si atunci care mai e problema?
Toate lucrurile prin care a trecut Walter si tot ce a ajuns sa faca au fost rezultatul deciziilor lui.
"Si totusi daca imi amintesc bine Walt implora la un moment dat pentru viata lui. Unde era mandria lui atunci?"
Implora sa vorbeasca cu Gustavo in vederea crutarii vietii lui.
"Inteleg sa nu vrea sa le datoreze lor viata lui. Putea sa accepte totusi, chiar daca nu il facea fericit situatia. Putea sa treaca peste orgoliu."
Sigur, putea. Dar nu mai era posibil tot ce s-a intamplat dupa asta daca el era genul de om care sa renunte la orgoliu.
Nici Clarice nu mai ajungea eroina daca Hannibal se abtinea de la mancat oameni (se poate sa nu imi amintesc bine filmul).
"Sa divorteze da, dar sa-l insele nu."
De acord.
"Si nu avea dreptul sa-i interzica lui Walt sa-si vada copiii."
Nu, dar sa vrea sa ii ia de langa el pentru ca credea ca asta i-ar pune in pericol mi se pare de inteles.
"Nu. Daca prima data spun o chestie si ulterior adaug inca ceva nu inseamna ca renunt la primul meu argument sau imi schimb parerea. Nu stiu de ce crezi tu mereu asta."
Daca spui o chestie apoi eu te contrazic si in loc sa iti sustii chestia introduci in discutie o alta chestie mi se pare normal sa cred ca renunti la prima chestie. Intruduci mereu chestii si nu ajungem sa lamurim nimic. Nu ti s-a mai zis pana acum?
"Faptul ca o prepara pe cea mai pura face ca intreaga situatie sa fie si mai putin credibila."
Asa e. Un foarte bun chimist nu ar putea niciodata sa se priceapa foarte bine la chimie. Inteleg ca nu-ti place serialul, dar hai ca e absurd...
"Da. Asta dovedeste ca era foarte riguros si ca nu-i placea fumul de tigara."
Nu ii placea fumul de tigara in laborator, nu in general. Si nu ii placea pentru ca afecta puritatea drogului.
"Nu dovedeste ca avea capacitatea sa prepare cea mai pura metamfetamina."
Doveste ca isi lua in serios rolul de preparator de metamfetamina. Nu stiu de ce nu vrei tu sa accepti ca in conditiile astea nu e imposibil sa reuseasca sa prepare cea mai pura metamfetamina.
"Am folosit sinonime."
Ucigas si criminal cu sange rece nu sunt sinonime. Ucigas poate fi cineva care loveste pe cineva cu masina din greseala si care apoi nu reuseste sa se impace niciodata cu ce a facut. Un criminal cu sange rece e cineva care omoara fara remuscari si degeaba.
"Dar nici nu a avut zilnic cosmaruri, nici nu s-a sinucis din cauza ca nu mai putea trai cu povara de a stii ca a curmat viata unei alte fiinte umane"
Probabil pentru ca a omorat cu niste motive bune.
"Deci avea o anumita doza de sange rece."
Bine, de acord. Iar asta face si mai credibila evolutia lui, nu crezi?
"Asta schimba totul."
Stiu.
"Ti se pare mai greu de crezut ca eu sa am prietene decat ca Walt sa se apuce sa prepare metamfetamina?"
Da. Gresesc in privinta ta?
"Aveam suficiente ocazii"
Imi pare rau ca nu mai ai.
"Nu era nevoie sa fii sarcastic."
Dar n-am fost sarcastic...
"Dar stii la ce ma refeream."
Chiar nu stiu. Cum adica sa imi placa de el?
"Desigur. Asa cum existau si inainte sanse sa-l calce o masina."
Existau. Dar sa stii ca o sa te calce in curand o masina te poate face sa iti petreci altfel timpul ramas.
"Sansele ca boala lui sa intre in remisie erau extrem de mici."
Asta n-am inteles-o. Era in remisie iar remisia e o chestie de bine.
"A fost mai mult pretextul."
Pretextul? Care crezi tu ca au fost adevaratele motive?
"Sotia nu ar fi avut in ce sa se implice daca nu ar fi existat o afacere."
Afacerea in care s-a implicat ea a fost spalatoria auto. Spalatoria auto ca mijloc de a spala banii lui Walter nu ar fi existat daca nu era ea. A fost ideea ei. Walter voia sa isi spele banii in alt mod care sa n-o implice pe ea.
"Nu am realizat ca au trecut doua saptamani."
Asa e, timpul trece foarte repede.
"Nu stiu."
Ce mai astepti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Nu te cred."
As fi fost surprinsa s-o faci. Dar ar trebui sa ma mai si crezi din cand in cand.
" Urma sa nasca, nu sa se angajeze."
Da, urma sa nasca. Iar dupa ce nastea putea sa se angajeze. Nu trebuia sa fie intretinuta de sotul ei.
" Posibil, dar intelegi ca se putea sa creada si el toate astea si in acelasi timp sa vrea sa fie el cel care isi ajute familia pentru ca era treaba lui, nu?"
Inteleg.
"De ce "greu de crezut" avand in vedere ca inainte Hank facuse sa afle toata familia despre cum arestase el niste preparatori de metamfetamina care facusera foarte multi bani foarte repede? "It's easy money, till we catch ya.", cum a zis el."
Presupun ca Walt nu a mai auzit si ultima parte.
" Cred ca ne asemanam aici."
Nu chiar. Nu am o memorie vizuala atat de buna. Retin detaliile din carti si numele personajelor din filme/seriale.
" Nu parea evident atunci."
Asa este. Nu era niciun indiciu care sa te faca sa crezi ca Tuco ar putea fi periculos. Parea un barbat pasnic, calm si echilibrat.
" Daca spui o chestie apoi eu te contrazic si in loc sa iti sustii chestia introduci in discutie o alta chestie mi se pare normal sa cred ca renunti la prima chestie. "
Cea de-a doua chestie pe care o zic are deriva din prima si are rolul de a o intari. Nu e ca si cum schimb subiectul.
" Intruduci mereu chestii si nu ajungem sa lamurim nimic."
Ne contrazicem legat de un serial despre care avem pareri diferite.Nu prea avem ce sa lamurim.
"Nu ti s-a mai zis pana acum?"
Nu, in general nu sunt criticata, mai ales de catre tipi. Tu esti exceptia.
" Asa e. Un foarte bun chimist nu ar putea niciodata sa se priceapa foarte bine la chimie. Inteleg ca nu-ti place serialul, dar hai ca e absurd..."
Ar putea, dar Walt isi petrecea timpul predand la un nivel mediocru. Nu isi dedica timpul cercetarilor. Iar apoi, fara sa fi avut niciun contact cu metamfetamina inainte, reuseste sa o prepare pe cea mai pura? Din cat, a doua incercare, dupa ce prima, care oricum era una foarte reusita, dupa spusele lui Jesse, nu l-a multumit?
" Ucigas si criminal cu sange rece nu sunt sinonime. Ucigas poate fi cineva care loveste pe cineva cu masina din greseala si care apoi nu reuseste sa se impace niciodata cu ce a facut. Un criminal cu sange rece e cineva care omoara fara remuscari si degeaba."
Ucigas si criminal sunt sinonime. Doar pentru ca nu am mai repetat si "cu sange rece" nu inseamna ca am abandonat ideea…
" Probabil pentru ca a omorat cu niste motive bune."
Unii ar zice ca nu exista motive bune pentru care sa omori.
"Iar asta face si mai credibila evolutia lui, nu crezi?
Nu, pentru ca toata viata lui Walt de pana atunci nu ofera niciun indiciu despre acea doza de sange rece pe care aparent o poseda.
" Da. Gresesc in privinta ta?"
Nu, dar ma intreb de ce crezi asta.
" Imi pare rau ca nu mai ai."
Sunt convinsa, dar nu e cazul. Am in continuare ocazii.
" Dar n-am fost sarcastic…"
Asa e. Ai vrut doar sa ma impresionezi, pentru ca ai o parere atat de buna despre mine si vrei ca si eu sa am o asemenea parere despre tine.
" Cum adica sa imi placa de el?"
Nu stiu ce sinonim as putea folosi. Sa-i agreezi felul de a fi.
" Era in remisie iar remisia e o chestie de bine."
Da, stiu si eu ca remisia e o chestie de bine. Dar erau sanse infime ca boala lui sa intre in remisie tinand cont de stadiul avansat in care se afla. A fost un "miracol". Walt putea sa se opreasca atunci.
" Pretextul? Care crezi tu ca au fost adevaratele motive?"
Cred ca daca voia doar sa-si ajute familia ar fi acceptat banii oferiti de Gretchen. Din moment ce nu a facut-o, presupun ca inca de la inceput a vrut sa-si arate ca poate sa faca singur rost de acei banii. Iar pe masura ce vedea cati bani poate sa faca, scopul de a-si ajuta familia palea in fata satisfactiei lui personale.
" Afacerea in care s-a implicat ea a fost spalatoria auto. Spalatoria auto ca mijloc de a spala banii lui Walter nu ar fi existat daca nu era ea. A fost ideea ei. Walter voia sa isi spele banii in alt mod care sa n-o implice pe ea."
Spalatoria auto ca mijloc de a spala banii nu ar fi existat daca nu existau niste bani care sa fie spalati. Iar metoda lui Skyler de a-i spala era mai buna decat ideea lui Walt.
" Asa e, timpul trece foarte repede."
Mda.
" Ce mai astepti?"
Tu ce astepti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"As fi fost surprinsa s-o faci. Dar ar trebui sa ma mai si crezi din cand in cand."
Din cand in cand te mai cred. Dar ca te-ai bucura pentru mine nu e ceva ce pot sa cred. Nu cred ca esti atat de marinimoasa incat sa te bucuri pentru toata lumea.
"Da, urma sa nasca. Iar dupa ce nastea putea sa se angajeze. Nu trebuia sa fie intretinuta de sotul ei."
Putea, dar era mai bine daca statea acasa sa se ocupe de copil.
"Presupun ca Walt nu a mai auzit si ultima parte."
A auzit.
"Asa este. Nu era niciun indiciu care sa te faca sa crezi ca Tuco ar putea fi periculos. Parea un barbat pasnic, calm si echilibrat."
Walter nu il cunoastea pe Tuco atunci cand a provocat explozia.
"Cea de-a doua chestie pe care o zic are deriva din prima si are rolul de a o intari. Nu e ca si cum schimb subiectul."
Eu: E o abilitate pe care o poseda niste drogati corigenti la chimie. De ce n-ar avea-o un chimist cu trecutul lui Walter?
Tu: Drogatii corigenti la chimie ajung cel mult sa vanda droguri altor drogati. Nu prepara ei metamfetamina.
Eu: Gasesti o multime de stiri despre laboratoare de metamfetamina descoperite de politie care arata mai rau decat laboratorul lor din rulota. Cine crezi ca prepara in laboratoarele alea? Chimisti experti?
Tu: Si cei care prepara in acele laboratoare reusesc sa faca cea mai pura metamfetamina existenta?
Nu credeai ca niste drogati corigenti la chimie pot sa prepare metamfetamina. Apoi ti-am adus ceva in vedere si ti-am pus o intrebare la care daca raspundeai sincer raspunsul nu se potrivea cu ce spusesei mai inainte. Dar n-ai raspuns, ai schimbat argumentul, ai facut ca problema sa fie puritatea drogului. Poti sa faci asta, dar inainte recunoaste ca e posibil ca niste drogati corigenti la chimie sa prepare metamfetamina.
"Ne contrazicem legat de un serial despre care avem pareri diferite.Nu prea avem ce sa lamurim."
Avem: ca e posibil ca Walter sa aiba abilitatea de a prepara metamfetamina.
"Nu, in general nu sunt criticata, mai ales de catre tipi."
Si de ce crezi tu ca nu se intampla asta?
"Tu esti exceptia."
Nu pot sa spun ca imi pare rau ca nu pot sa fiu ca oamenii cu care te inconjori tu.
"Ar putea, dar Walt isi petrecea timpul predand la un nivel mediocru. Nu isi dedica timpul cercetarilor."
Dar asta nu inseamna ca nu era un foarte bun chimist. Nu stiu din ce motive nu reusise sa faca mai mult dupa ce isi parasise compania, dar e clar nu era din cauza ca nu putea.
"Iar apoi, fara sa fi avut niciun contact cu metamfetamina inainte, reuseste sa o prepare pe cea mai pura? Din cat, a doua incercare, dupa ce prima, care oricum era una foarte reusita, dupa spusele lui Jesse, nu l-a multumit?"
Da. Metamfetamina e o combinatie de chestii, se face dupa o reteta. Nu mi se pare imposibil ca un chimist de nivelul lui Walter sa stie sa combine corect chestiile respective.
"Ucigas si criminal sunt sinonime."
Sigur, dar replica "sunt sinonime" a venit la "ai schimbat "criminal cu sange rece" in "ucigas".
"Unii ar zice ca nu exista motive bune pentru care sa omori."
Dar stim amandoi ca acei oameni n-au dreptate, nu?
"Nu, pentru ca toata viata lui Walt de pana atunci nu ofera niciun indiciu despre acea doza de sange rece pe care aparent o poseda."
Si cum a ajuns sa dovedeasca ca are o doza de sange rece? In urma unor decizii, nu? Cum sa mai ofere un astfel de indiciu pana atunci daca nu mai luase decizii atat de proaste?
"Nu, dar ma intreb de ce crezi asta."
Din pricina felului tau de a fi.
"Sunt convinsa, dar nu e cazul. Am in continuare ocazii."
Ma bucur ca ai un prieten.
"Asa e. Ai vrut doar sa ma impresionezi, pentru ca ai o parere atat de buna despre mine si vrei ca si eu sa am o asemenea parere despre tine."
Vrei sa imi si explici ce ai vrut sa zici? Ca n-am inteles.
Eu n-am o parere proasta despre tine.
"Nu stiu ce sinonim as putea folosi. Sa-i agreezi felul de a fi."
Nu pot. Ma enerveaza.
"Walt putea sa se opreasca atunci."
S-a oprit, il anuntase si pe Jesse ca reununta si se apucase sa faca chestii de barbati prin casa. Apoi, nu la foarte mult timp, a urmat faza "stay out of my territory".
"Cred ca daca voia doar sa-si ajute familia ar fi acceptat banii oferiti de Gretchen. Din moment ce nu a facut-o, presupun ca inca de la inceput a vrut sa-si arate ca poate sa faca singur rost de acei banii. Iar pe masura ce vedea cati bani poate sa faca, scopul de a-si ajuta familia palea in fata satisfactiei lui personale."
Gretchen s-a oferit sa ii plateasca tratamentul, nu sa ii dea cei 737 de mii de dolari pe care voia sa ii lase el initial familiei (chestie interesanta, 737 era avionul prabusit).
"Spalatoria auto ca mijloc de a spala banii nu ar fi existat daca nu existau niste bani care sa fie spalati. Iar metoda lui Skyler de a-i spala era mai buna decat ideea lui Walt."
Da, era mai buna, dar spalatoria auto cu Skyler ca spalatoare de bani nu trebuia neaparat sa existe pentru ca existau banii. A existat doar pentru ca a facut-o ea sa existe.
"Tu ce astepti?"
Nu stiu. Dar eu nu pot sa spun ca tin neaparat s-o terminam. Imi place sa conversez cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Din cand in cand te mai cred"
Apreciez.
" Nu cred ca esti atat de marinimoasa incat sa te bucuri pentru toata lumea."
Da, nu sunt.
" Putea, dar era mai bine daca statea acasa sa se ocupe de copil."
Cateva luni, da.
" A auzit"
Stiu.
" Walter nu il cunoastea pe Tuco atunci cand a provocat explozia."
Nu, dar a vazut cum arata Jesse dupa ce a fost batut de Tuco. Isi facuse deja o idee despre ce fel de persoana e Tuco.
Bine, nu ti-am raspuns la " De ce n-ar avea-o un chimist cu trecutul lui Walter?" si m-am legat numai de prima parte a raspunsului tau, cea cu drogatii. Asta nu inseamna ca am schimbat subiectul sau ca m-am trezit eu din senin sa introduc o chestie care n-are legatura cu ce mi-ai zis tu.
" Nu credeai ca niste drogati corigenti la chimie pot sa prepare metamfetamina. Apoi ti-am adus ceva in vedere si ti-am pus o intrebare la care daca raspundeai sincer raspunsul nu se potrivea cu ce spusesei mai inainte. Dar n-ai raspuns, ai schimbat argumentul, ai facut ca problema sa fie puritatea drogului. Poti sa faci asta, dar inainte recunoaste ca e posibil ca niste drogati corigenti la chimie sa prepare metamfetamina."
Spusesesi, nu spusesei.
In continuare am rezerve legate de abilitatea unor drogati corigenti la chimie de a prepar metamfetamina. Dar fie, sa zicem ca exista si cazuri in care unii drogati corigenti la chimie reusesc sa prepare. M-am legat de puritatea ei pentru ca voiam sa sugerez ca si daca ai avea dreptate si drogatii ar putea sa prepare metamfetamina, tot ramane problema acelei puritati extraordinare pe care nimeni in afara de Walt nu a mai reusit sa o obtina.
" Avem: ca e posibil ca Walter sa aiba abilitatea de a prepara metamfetamina."
E greu de crezut.
" Si de ce crezi tu ca nu se intampla asta?"
Pentru ca am o personalitate fermecatoare.
" Nu pot sa spun ca imi pare rau ca nu pot sa fiu ca oamenii cu care te inconjori tu."
Nu trebuie sa-ti para rau.
" Dar asta nu inseamna ca nu era un foarte bun chimist. Nu stiu din ce motive nu reusise sa faca mai mult dupa ce isi parasise compania, dar e clar nu era din cauza ca nu putea."
Presupun ca s-a complacut in situatia mediocra in care a ajuns. Avea o familie, o familie si un loc de munca, se putea considera "implinit".
" Sigur, dar replica "sunt sinonime" a venit la "ai schimbat "criminal cu sange rece" in "ucigas"."
Bine, ar fi trebuit specific care sunt sinonimele.
" Dar stim amandoi ca acei oameni n-au dreptate, nu?"
Da.
" Si cum a ajuns sa dovedeasca ca are o doza de sange rece? In urma unor decizii, nu? Cum sa mai ofere un astfel de indiciu pana atunci daca nu mai luase decizii atat de proaste?"
O decizie aproape la fel de proasta a fost sa-si vanda actiunile si sa renunte la toata munca depusa pana atunci.
Da, nu a mai avut pana atunci ocazia sa omoare oameni. Dar daca Walt a fost mereu capabil de asta si a fost mereu atat de curajos si sfidator fata de legi si norme morale ar fi trebuit ca lucrurile astea sa reiasa si din comportamentul lui de pana atunci.
" Ma bucur ca ai un prieten."
Nu cred ca esti mai marinimos ca mine.
" Eu n-am o parere proasta despre tine."
Nici eu despre tine.
" se apucase sa faca chestii de barbati prin casa."
Nu puteai sa spui numai "se apucase sa faca chestii prin casa", era nevoie sa adaugi si "de barbati". Pentru ca e nevoie de priceperea si indemanarea unui barbat ca sa poti repara o podea putrezita.
" Apoi, nu la foarte mult timp, a urmat faza "stay out of my territory"."
Da, asa e, inca o ocazie pentru Walt sa arate ce "bad guy" a devenit.
" cei 737 de mii de dolari "
Acum te dai mare.
" A existat doar pentru ca a facut-o ea sa existe."
Da, nimeni nu a pus-o sa se implice. Putea sa mearga direct la Hank si sa spuna tot ce stie. Dar nu o poti invinovati pentru ca a ales sa se implice si sa ajute la spalarea banilor. Si nici nu poti spune ca nu e vina lui Walt ca Skyler a ajuns in situatia in care a ajuns.
" Imi place sa conversez cu tine."
Ma bucur ca iti place. Poti sa ma crezi de data asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Apreciez."
Nici tu nu era nevoie sa fii sarcastica.
"Da, nu sunt."
Pai si atunci de ce ai zis ca ar fi trebuit sa te cred mai devreme?
"Cateva luni, da."
Cativa ani.
Ma refeream sa stea acasa pentru copil, nu sa se faca ea bine.
"Nu, dar a vazut cum arata Jesse dupa ce a fost batut de Tuco. Isi facuse deja o idee despre ce fel de persoana e Tuco."
Dar asta sa il faca sa creada ca Tuco i-ar omori imediat familia mi se pare exagerat. Tuco nu stia nimic despre el, nici macar numele.
"Asta nu inseamna ca am schimbat subiectul sau ca m-am trezit eu din senin sa introduc o chestie care n-are legatura cu ce mi-ai zis tu."
Sigur, subiectul era acelasi, dar ai facut ca problema sa fie alta cand prima problema nu mai putea sa fie o problema.
"Spusesesi, nu spusesei."
Si tu ai zis odata "analfabeti functionali", dar n-am mai zis nimic.
"In continuare am rezerve legate de abilitatea unor drogati corigenti la chimie de a prepar metamfetamina. Dar fie, sa zicem ca exista si cazuri in care unii drogati corigenti la chimie reusesc sa prepare."
Normal ca exista. Cum ti-am zis, gasesti o multime de stiri despre laboratoare de metamfetamina descoperite de politie.
"M-am legat de puritatea ei pentru ca voiam sa sugerez ca si daca ai avea dreptate si drogatii ar putea sa prepare metamfetamina, tot ramane problema acelei puritati extraordinare pe care nimeni in afara de Walt nu a mai reusit sa o obtina."
Walter era mai bun la chimie.
"E greu de crezut."
Nu e.
"Pentru ca am o personalitate fermecatoare."
Haios. Mi se pare foarte naiv sa crezi ca asta e motivul pentru care nu ai fost criticata niciodata de persoanele de sex opus.
"Nu trebuie sa-ti para rau."
Atunci de ce mi-ai mai zis chestia aia?
"Presupun ca s-a complacut in situatia mediocra in care a ajuns. Avea o familie, o familie si un loc de munca, se putea considera "implinit"."
Era nefericit. Nu cred ca se considera implinit.
"O decizie aproape la fel de proasta a fost sa-si vanda actiunile si sa renunte la toata munca depusa pana atunci."
Asta nu avea de ce sa ii scota la suprafata acea doza de sange rece de care ai zis tu.
"Dar daca Walt a fost mereu capabil de asta si a fost mereu atat de curajos si sfidator fata de legi si norme morale ar fi trebuit ca lucrurile astea sa reiasa si din comportamentul lui de pana atunci."
Pai n-a fost. A ajuns sa fie. Despre asta e serialul.
"Nu cred ca esti mai marinimos ca mine."
Ai dreptate.
"Nu puteai sa spui numai "se apucase sa faca chestii prin casa", era nevoie sa adaugi si "de barbati"."
Nu puteam pentru ca erau chestii de barbati.
"Da, asa e, inca o ocazie pentru Walt sa arate ce "bad guy" a devenit."
Da.
"Acum te dai mare."
Putin.
"Da, nimeni nu a pus-o sa se implice. Putea sa mearga direct la Hank si sa spuna tot ce stie."
Nu prea putea pentru ca cu banii din droguri plateau tot ce trebuia platit ca Hank sa mearga din nou.
"Dar nu o poti invinovati pentru ca a ales sa se implice si sa ajute la spalarea banilor. Si nici nu poti spune ca nu e vina lui Walt ca Skyler a ajuns in situatia in care a ajuns."
Bine, deci am stabilit ca "a ales sa se implice".
"Ma bucur ca iti place. Poti sa ma crezi de data asta."
Te cred.
Tu de ce vorbesti cu mine daca nu-ti place?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Nici tu nu era nevoie sa fii sarcastica."
Dar nu am fost.
" Pai si atunci de ce ai zis ca ar fi trebuit sa te cred mai devreme?"
Nu am spus ca ar fi trebuit sa ma crezi atunci. Am spus ca ar trebui sa ma crezi din cand in cand.
" Cativa ani.
Ma refeream sa stea acasa pentru copil, nu sa se faca ea bine."
Da, stiu la ce te refereai. Si nu e nevoie sa stea cativa ani.
" Dar asta sa il faca sa creada ca Tuco i-ar omori imediat familia mi se pare exagerat."
L-ar face insa sa creada ca Tuco e un om periculos.
" Sigur, subiectul era acelasi, dar ai facut ca problema sa fie alta cand prima problema nu mai putea sa fie o problema."
Tu ai adus drogatii in discutie.Eu doar ti-am raspuns.
" Si tu ai zis odata "analfabeti functionali", dar n-am mai zis nimic."
Da, si cred ca am scris odata si "devi" in loc de "devii". Ar fi trebuit sa zici ceva.
" Haios. Mi se pare foarte naiv sa crezi ca asta e motivul pentru care nu ai fost criticata niciodata de persoanele de sex opus."
N-am spus ca n-am fost niciodata criticata. Si da, ar fi naiv sa cred asta.
"Atunci de ce mi-ai mai zis chestia aia?"
Pentru ca tu m-ai intrebat daca mi s-a mai zis ce mi-ai zis tu.
"Era nefericit. Nu cred ca se considera implinit."
Era, dar nu cred ca se astepta sa-si depaseasca vreodata conditia.
"Asta nu avea de ce sa ii scota la suprafata acea doza de sange rece de care ai zis tu"
Asa e.
"Pai n-a fost. A ajuns sa fie. Despre asta e serialul."
Nu cred ca oamenii se pot schimba de maniera asta. Cred ca asa a fost mereu, dar nu a avut niciodata prilejul si increderea necesara sa fie el insusi. A vrut mereu sa faca ceva extraordinar si metamfetamina i-a oferit in sfarsit ocazia sa iasa din anonimat.A primit recunoastetea pe care si-a dorit-o intotdeauna.
"Nu puteam pentru ca erau chestii de barbati."
Bine, daca asa vrei tu sa le numesti.
"Bine, deci am stabilit ca "a ales sa se implice"."
Nu ar fi fost nevoita sa faca alegerea asta daca Walter nu ar fi facut ce a facut.
"Tu de ce vorbesti cu mine daca nu-ti place?"
Daca vorbesc cu tine nu crezi ca inseamna ca imi place?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dar nu am fost."
Ciudat atunci.
"Nu am spus ca ar fi trebuit sa ma crezi atunci. Am spus ca ar trebui sa ma crezi din cand in cand."
Deci atunci ai mintit si in acelasi timp imi spuneai si ca ar trebui sa te cred din cand in cand? Amuzant.
"Da, stiu la ce te refereai. Si nu e nevoie sa stea cativa ani."
Ar trebui sa stea cel putin trei ani.
"L-ar face insa sa creada ca Tuco e un om periculos."
Asa e. Dar asta e altceva.
"Tu ai adus drogatii in discutie.Eu doar ti-am raspuns."
Ai trecut la altceva, n-ai raspuns.
"Da, si cred ca am scris odata si "devi" in loc de "devii". Ar fi trebuit sa zici ceva."
Nu mi s-a parut atat de important incat sa ma faca sa zic ceva. Si nu cred ca a fost din cauza unui "i" ratacit cum sugerezi tu.
"N-am spus ca n-am fost niciodata criticata. Si da, ar fi naiv sa cred asta."
Atunci schimba niciodata cu aproape de loc.
De ce ai zis ca ala e motivul daca acum spui ca ti se pare naiv?
"Era, dar nu cred ca se astepta sa-si depaseasca vreodata conditia."
Da, dar nu vad ce relevanta are asta.
"Nu cred ca oamenii se pot schimba de maniera asta. Cred ca asa a fost mereu, dar nu a avut niciodata prilejul si increderea necesara sa fie el insusi. A vrut mereu sa faca ceva extraordinar si metamfetamina i-a oferit in sfarsit ocazia sa iasa din anonimat.A primit recunoastetea pe care si-a dorit-o intotdeauna."
Deci ti se pare mai credibil serialul acum?
"Bine, daca asa vrei tu sa le numesti."
Sunt facute de barbati, le numesc asa pentru ca e potrivit sa le numesc asa.
"Nu ar fi fost nevoita sa faca alegerea asta daca Walter nu ar fi facut ce a facut."
Dar tot alegere ramane.
"Daca vorbesc cu tine nu crezi ca inseamna ca imi place?"
Posibil. Dar mie nu mi se pare mare lucru si pot sa ti-o si spun.
Ma bucur daca iti place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Deci atunci ai mintit si in acelasi timp imi spuneai si ca ar trebui sa te cred din cand in cand? Amuzant."
Da, am spus ca ma bucur cand de fapt mi-e indiferent. Nu stiu daca o sa poti trece vreodata peste minciuna asta.
" Ar trebui sa stea cel putin trei ani."
3 ani? Cum ai ajuns la numarul asta?
Ar trebui sa fie intretinuta si sa fie blocata in casa timp de 3 ani?
" Asa e. Dar asta e altceva."
A vazut ca Tuco e periculos. Putea sa deduca ca un parteneriat cu el ar fi periculos si pentru el si pentru familia lui. Eu am folosit expresia "a pune in pericol", iar tu ai transformat-o in "i-ar omori imediat". Daca faceam eu asta mi-ai fi reprosat imediat ca exagerez si schimb argumentele.
" Nu mi s-a parut atat de important incat sa ma faca sa zic ceva. Si nu cred ca a fost din cauza unui "i" ratacit cum sugerezi tu."
Nici eu nu cred ca la tine a fost din cauza unui "ș" ratacit.
" De ce ai zis ca ala e motivul daca acum spui ca ti se pare naiv?"
Pentru ca nu credeam ca ai sa ma iei in serios.
Ce ai fi vrut sa-ti spun, ca motivul e ca arat bine? Ar fi fost ridicol.
" Deci ti se pare mai credibil serialul acum?"
Nu chiar.
" Dar tot alegere ramane."
Bine, e o alegere.
" Dar mie nu mi se pare mare lucru si pot sa ti-o si spun."
Si eu pot sa ti-o spun, numai ca nu-mi plac genul asta de afirmatii.
Amuzant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce mai faci, cum mai esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce grijuliu esti. Bine, tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ce grijuliu esti."
Stiu. Nu doar cu tine sunt asa.
"Bine, tu?"
Ma bucur ca esti bine.
Avand in vedere raspunsul tau n-am cum sa nu raspund si eu: Bn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Nu doar cu tine sunt asa"
E bine de stiut. Ma bucur sa vad ca iti faci prieteni.
" Avand in vedere raspunsul tau n-am cum sa nu raspund si eu: Bn."
Nu trebuie sa faci mereu ceea ce fac si eu. Nu trebuie sa-ti stergi contul dupa ce o fac si eu. Nu trebuie nici sa raspunzi cu "bine" pentru ca asta am spus si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"obsidian a evaluat răspunsul"
Bine... Nici tu nu trebuie sa faci mereu ce fac eu. Nu trebuie sa raspunzi la aceleasi intrebari ca mine imediat dupa ce o fac eu. Nu trebuie sa incepi sa fii activa cand vezi ca imi fac eu cont. Si ma opresc aici, deocamdata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deocamdata? Suna promitator.
" Nici tu nu trebuie sa faci mereu ce fac eu."
Dar mie imi place ceea ce faci tu. In general.
Nici tu nu trebuie sa introduci aluzii mai mult sau mai putin subtile la adresa mea in raspunsurile tale. Nu trebuie sa raspunzi la intrebari de cateva zile doar pentru ca observi ca intamplator am o discutie cu cineva la acea intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Deocamdata? Suna promitator."
Pentru tine orice suna promitator.
"Dar mie imi place ceea ce faci tu. In general."
Iti place dar te-ai apucat sa-mi reprosezi ca as face ce faci tu... Nu prea are sens.
"Nici tu nu trebuie sa introduci aluzii mai mult sau mai putin subtile la adresa mea in raspunsurile tale."
Am crezut ca aluziile la adresa ta se numara printre lucrurile pe care le fac eu si care iti plac...
Nu ma apucam sa le fac daca nu credeam ca o sa le vezi si daca nu vedeam anumite raspunsuri ale tale, ca ala despre blonde foarte frumoase, care mi s-a parut amuzant.
"Nu trebuie sa raspunzi la intrebari de cateva zile doar pentru ca observi ca intamplator am o discutie cu cineva la acea intrebare."
Nu de asta am facut-o. Am raspuns pentru ca nu ai reusit sa ai o pozitie coerenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu orice, numai unele chestii spuse de tine.
" Iti place dar te-ai apucat sa-mi reprosezi ca as face ce faci tu... Nu prea are sens."
Imi place in general. Exista si exceptii.
" Am crezut ca aluziile la adresa ta se numara printre lucrurile pe care le fac eu si care iti plac..."
Nu sunt chiar in capul listei.
" Nu ma apucam sa le fac daca nu credeam ca o sa le vezi"
Bineinteles. Ce rost ar mai fi avut daca nu le vedeam?
" si daca nu vedeam anumite raspunsuri ale tale, ca ala despre blonde foarte frumoase, care mi s-a parut amuzant."
Raspunsul meu despre blonde nu era directionat neaparat catre tine.
" Nu de asta am facut-o. Am raspuns pentru ca nu ai reusit sa ai o pozitie coerenta."
Asa este, noroc ca ai venit tu sa salvezi situatia. Eu nu am avut o pozitie coerenta, dar tu, care esti pro viata cand vine vorba de niste celule si pro moarte si tortura cand vine vorba de fiinte umane complet dezvoltate ai fost foarte coerent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu orice, numai unele chestii spuse de tine."
N-o sa te dezamagesc.
"Imi place in general. Exista si exceptii."
Iar exceptiile sunt lucrurile pe care le faci si tu si raspunsurile ca "bine" la o intrebare la care nici nu vrei un raspuns care sa "contina mai mult de un cuvant"...
"Nu sunt chiar in capul listei."
Ce e in capul listei?
"Bineinteles. Ce rost ar mai fi avut daca nu le vedeam?"
Da, n-ar fi avut, dar nici sa le vezi nu vad ce rost are...
"Raspunsul meu despre blonde nu era directionat neaparat catre tine."
Nu conteaza. Asta nu face interventia ta mai putin simpatica.
"Asa este, noroc ca ai venit tu sa salvezi situatia."
N-am salvat nimic. Dar incoerenta ta am crezut ca o sa-ti dea de gandit. Cum sa spui ca nu crezi ca legile ar trebui sa fie bazate pe emotii in timp ce stii si tu ce legi sustii?
"Eu nu am avut o pozitie coerenta, dar tu, care esti pro viata cand vine vorba de niste celule si pro moarte si tortura cand vine vorba de fiinte umane complet dezvoltate ai fost foarte coerent."
Ce spun eu e ca nu ar trebui sa omoram fiinte umane inocente (sunt in continuare fiinte umane chiar daca vrei tu le numesti "niste celule") si ca sunt pentru omorarea oamenilor (fara tortura) care iau o decizie si omoara alti oameni sau a oamenilor care tin un pistol la capul altor oameni, de exemplu. N-am zis niciodata ca sunt pro viata in orice conditii. Daca tu poti sa-mi explici cum e asta incoerent, esti libera s-o faci.
Apropo, cate avorturi ai facut pana acum? Nu te-am intrebat niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" N-o sa te dezamagesc."
Mi-ai mai spus asta si inainte…
" la o intrebare la care nici nu vrei un raspuns care sa "contina mai mult de un cuvant"..."
Cum tii tu minte fiecare cuvant pe care il spun eu… Dar depinde de context. Uneori vreau sa primesc un raspuns care sa contina mai mult de un cuvant. Uneori ofer si eu raspunsuri care sa contina mai mult de un cuvant la intrebari de genul asta.
" Ce e in capul listei?"
Hotararea ta in a-ti sustine parerile gresite legate de avorturi si persoane trans. Si raspunsurile tale la intrebarea aia despre cat de ok e sa nu plangi in momente in care e normal sa plangi.
" Da, n-ar fi avut, dar nici sa le vezi nu vad ce rost are..."
Ce rost are sa le faci, atunci?
" Asta nu face interventia ta mai putin simpatica."
Bineinteles. Simpatia ma defineste.
" Cum sa spui ca nu crezi ca legile ar trebui sa fie bazate pe emotii in timp ce stii si tu ce legi sustii?"
Sustin legi bazate pe biologie si empatie. Nu legi bazate pe pornirea entuziasta a unora de a ucide criminalii.
" sunt in continuare fiinte umane chiar daca vrei tu le numesti "niste celule"
Nu sunt. Parca mi-ai spus mai demult ca viata incepe in momentul conceptiei.Asta ar insemna ca esti si impotriva pilulei de a doua zi, nu?
" ca sunt pentru omorarea oamenilor (fara tortura) care iau o decizie si omoara alti oameni "
In orice context?
" sau a oamenilor care tin un pistol la capul altor oameni, "
Fara sa apese pe tragaci? Simpla amenintare e suficienta pentru tine ca sa le hotarasti moartea?
"Daca tu poti sa-mi explici cum e asta incoerent, esti libera s-o faci."
Incoerent e sa pui viata unui embrion mai presus de viata unui adult.
" Apropo, cate avorturi ai facut pana acum? Nu te-am intrebat niciodata."
Nu stiu cum ai putut sa uiti sa ma intrebi asa ceva. Dupa "cum te cheama" si "care e culoarea ta preferata", asta e urmatoarea intrebare fireasca.
N-am facut niciun avort. Folosesc suficiente masuri contraceptive ca sa nu fiu nevoita sa apelez la un avort.
Nu cred ca as face unul, oricum, chiar de-ar fi sa raman insarcinata prin absurd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Mi-ai mai spus asta si inainte…"
Si nu m-am tinut de cuvant?
"Cum tii tu minte fiecare cuvant pe care il spun eu…"
Recunosc ca de data asta am trisat si am cautat intrebarea ca sa iau cuvintele exacte.
"Dar depinde de context. Uneori vreau sa primesc un raspuns care sa contina mai mult de un cuvant. Uneori ofer si eu raspunsuri care sa contina mai mult de un cuvant la intrebari de genul asta."
Inteleg. In ce contexte vrei un raspuns care sa contina mai mult de un cuvant si esti si tu dispusa sa oferi un raspuns care sa contina mai mult de un cuvant?
"Hotararea ta in a-ti sustine parerile gresite legate de avorturi si persoane trans."
Parerile mele nu sunt gresite pentru ca vrei tu sa fie gresite.
Ai uitat cum au decurs toate discutiile pe care le-am avut cu tine despre asta?
"Ce rost are sa le faci, atunci?"
Rostul e ca imi place si stiu ca le vezi. Ce am spus eu e ca nu vad ce rost are sa le vezi ca sa pot apoi sa le fac.
"Bineinteles. Simpatia ma defineste."
Nu te defineste. Nu stiu de ce reactionezi asa la un compliment.
"Sustin legi bazate pe biologie"
Iti pasa din nou de biologie acum? In cazul asta e absurd sa sutii legi ca cele pe care le sustii.
"si empatie."
Reformularea nu schimba faptul ca sustii legi bazate pe faptul ca exista niste oameni care simt anumite lucruri in timp ce spui ca nu sustii legi bazate pe emotii.
Empatie pentru familiile victimelor criminalilor nu ai?
"Nu legi bazate pe pornirea entuziasta a unora de a ucide criminalii."
Entuziasmul il atribui tu. Intrebarea e de ce tii neaparat s-o faci.
"Nu sunt. Parca mi-ai spus mai demult ca viata incepe in momentul conceptiei."
Ti-am facut cunoscut un fapt stiintific, nu "ti-am spus". Normal ca sunt fiinte umane...
"Asta ar insemna ca esti si impotriva pilulei de a doua zi, nu?"
Din ce stiu rostul ei e sa previna conceptia. Deci nu am de ce sa fiu.
"In orice context?"
Da.
"Fara sa apese pe tragaci? Simpla amenintare e suficienta pentru tine ca sa le hotarasti moartea?"
Da, viata cuiva care tine un pistol la capul altui om nu merita respectata. De ce ar merita?
Daca cineva te ataca pe tine nu cred ca treaba ta e sa reactionezi incercand sa ranesti cat mai putin atacatorul.
Nu crezi ca impuscarea Ma'Khiaei Bryant a fost justificata?
"Incoerent e sa pui viata unui embrion mai presus de viata unui adult."
Nu o pun mai presus. Ambele sunt la fel de importante.
Uite un alt fapt stiintific: embrionii sunt fiinte umane.
Vrei sa mai incerci?
"Nu stiu cum ai putut sa uiti sa ma intrebi asa ceva."
N-am uitat si nu obisnuiesc sa intreb asa ceva.
"Nu cred ca as face unul"
De ce?