| RAY a întrebat:

Ce dieta urmati, cat ati slabit?

ps Persoane care sunt la slabit as vrea sa pastram legatura

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Si eu sunt la slabit de trei zile, mananc absolut orice, doar ca am 1500 Kcal/zi maxim, am doua mese si atat, mananc si dulciuri dar in limita zilnica totala de 1500, in felul asta slabesc 3 Kg lunar. Paine integrala dar mai bag si de ailalta ca nu am probleme chifle albe sau cu seminte negre, branza tartinabila, legume, parizer, pateu de ficat, lapte, ca dulciuri mai bag paine cu nutela, sau beau lapte cu nesquik, mai merge si cozonac cu ciocolata Boromir, oua, piure cartofi sau cartofi fierti, cartofi prajiti, piept pui sau curcan fript pentru proteine. Calculez sa am 1500 si in rest nu conteaza, am si alimente sanatoase pentru ce trebuie dar mananc si orice altceva, nu stau sa fac tot felul de disocieri si aiureli, ca pana la urma totul se rezuma la doua chestii:

1 - Sa mananci sanatos sa ai si alimente nutritive
2 - Sa ai Kcalorii mai putine decat arzi, socotind ce rata de slabire vrem, de ex pentru 2 kile pe luna se mananca cu 500 mai putin pe zi, pentru 3 kile 750, pentru 4 Kg 1000 deficit, cum o femei arde cam 1800-1900 si un barbat cam 2200-2300, e simplu calcului, plus ca se poate calcula si dupa teste personale.
In rest nu conteaza nimic altceva.
Cine arde 1500, trebuie sa scada din astea, nr de mai sus in functie de rata slabire dorita.

Beau si Fanta de lamaie zero fara zahar, nu ma intereseaza ca are aspartam ca nu am nevoie sa imparatesc lumea, vreau sa traiesc si ziua prezenta, e okey asa.
Eu in repaos ard 2300 Kcal pe zi min, varsta 42, inaltime 1, 7 m, barbat, greutate actuala 77, 6 Kg, vreau sa ajung la 67.

| aimullah123 a răspuns:

Sunt niste lucruri simple pe care trebuie sa le respecti ca sa slabesti.
Eu am slabit 20 de kg marindu-mi activitatea fizica. Pe langa asta am renuntat definitiv la produse cu mult zahar, cipsuri, carnati, mici, slana, sosuri precum mustar sau maioneza. Tocmai ce am citit ca fermierii le dau la porci cartofi, soia si porumb ca sa ii ingrase mai repede.

| RAY explică (pentru aimullah123):

Bravo,cat ai mai luat apoi in greutate?

| aimullah123 a răspuns (pentru RAY):

2-3 kg ca mai poftesc la unele chestii. Ca sa poti manca sanatos ar trebui sa compensezi carnea cu alta sursa de proteine ca altfel nu mai ai energie deloc. O sa te simti fara vlaga. A si sa nu folosesti dietele ketogenice care presupun sa nu mananci carbohidrati pentru ca o sa te inbolnavesti.

| RAY explică (pentru aimullah123):

Pai telu meu principal a fost si este sa am un stil de viata sanatoase nu dieta stupide,am facut restrictite de alimente rele, sucuri, limitarea portilor, imi scriu jos calorile, consum 1500 de calori pe zi, plus vreo 600, 700 de cal din efort fizic, am slabit 4 kg in 3 saptamani

| aimullah123 a răspuns (pentru RAY):

Dar nu sunt cam putine 1500 de claorii?

| RAY explică (pentru aimullah123):

Atat este rata mea de reapus