| Bingostar a întrebat:

Ce dulciuri ai voie cu helicobacter pylori?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai voie nici un fel de dulciuri sau sucuri.
Pentru ca, helicobacter pilori se hraneste cu zahar!

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu-ți recomand să mănânci helicobacter pylori.

| KanameKuran a răspuns:

In general nu ai voie sa mananci zahar deoarece bacteria respectiva foloseste zaharul pentru a pacali sistemul imunitar din a-si face treaba.
Acum nu poti renunta de tot la zahar, este imposibil in ziua de azi, dar poti incerca sa il inlocuiesti (zaharul tipic, comercial) cu alte tipuri de indulcitori. De ex: poti manca fructe, miere, dulciuri/sucuri ce nu contin zahar.

Daca vrei sa stii mai multe, contacteaza doctorul de familie.