| anonim_4396 a întrebat:

Ce e in capul vostru? Ma refer la cei care fumeaza si consuma alcool. Nu ati vazut ca mai peste tot sunt anunturi ca tigarile si bautura dauneaza grav sanatatii si a aratat si la televizor cati oameni din cauza bauturii au comis accidente in trafic si au cauzat moartea nevinovatilor, chiar daca unii nu au comis accidente in trafic ba chiar au omorat oameni ca bautura le-au luat mintile. Bine, poate ca nu toti oamenii reactioneaza in asemenea hal la bautura dar dauneaza totusi sanatatii si va scurteaza viata. Cu tigarile e clar! Poate nu au acelasi efect ca bautura dar pe lunga durata va puteti imbolnavii in asa hal incat nu mai puteti iesii din spital. E culmea ca am vazut copii de 12-14 ani care fumau. Unii chiar mai mult decat adultii daca va vine sa credeti. Si de unde au luat ei ideia de a fuma? De la parinti cel mai mult, cred eu, dar exista posibilitatea sa fi luat acest obicei de la oamenii pe strada, daca parintii nu sunt fumatori, ceea ce inseamna ca e normal ca parintii nu au cum sa-i feresca tot timpul de acest lucru, decat daca nu i-ar mai lasa deloc afara, ceea ce e prea exagerat. In ziua de azi e aproape inposibil sa feresi copiii sa aiba acest obicei, dar cel mai trist e ca multi parinti nici nu au idee ca coiii lor s-au apucat de fumat. De ce faceti asta? Mai bine faceti tratamente din alea speciale care sa va ajute sa va lasati de aceste tentatii. Eu nu sunt un sfant, ca acum doi ani fumam si eu dar m-am lasat dupa o samptamana de cand am inceput pentru ca am realizat ca e o risipa de bani si sanatate, dar de bautura nu m-am apucat niciodata si nici nu am degand sa ma apuc oricum.

Răspuns Câştigător
| MisterKat a răspuns:

Iti dai seama ca cei care fumeaza sau beau iti raspund ironic. Ce sa-i faci, tu doar vrei sa le dai un semnal de atentie...

Crede-ma ca am vazut si oameni cu studii (profesori, medici) care fumeaza... nu ai ce sa faci, nu poti sa dai o lege prin care sa se intrezica definitiv consumul de alcool si tigari. Aici excludem din start, substantele halucinogene, etnobotanice si droguri...

Multi dau o gramada de bani pe aceste prostii. si e pacat. cu banii aia pe care ii cheltui pe un an de fumat. ii poti folosi pentru redocararea casei, dai un avans pentru un automobil, iti iei un laptop, aparatura electrocasnica/electronica, mergi intr-o excursie in Paris.etc...

Multi fumeaza si beau din cauza ca "este cool", asta e parerea lor. cand o sa umple spitalele o sa fie nasol. Atunci nu o sa mai fie "cool"...

O zi buna sa ai!

Daniel.

9 răspunsuri:
| lia a răspuns:

Este mult prea agresiv ceea ce ai postat tu, din punctul meu de vedere.
Iti inteleg spaima in ceea ce priveste varsta frageda la care incep copii sa fumeze dar, se poate spune acelasi lucru si in ceea ce priveste inceperea vietii sexuale.
Ca sa inteleaga ca gresesc, trebuie sa-i informezi, nu sa-i indepartezi. happy

| elena a răspuns:

Tu nu stii ca tot ce este interzis este foarte cautat si bun?
Ai mare dreptate in privinta sanatatii si a banilor, dar aceste persoane isi dau seama de acest lucru? Mai bine le spuneai cum te-ai lasat tu de fumat, pentru ca am un nepot care cheltuie 7, 0 lei zilnic pe tigari = 210 - 217 pe luna...vai, vai, vai 2520 - 2604 pe an...intr-adevar nu stiu ce este in capul lui, ajuta-ma tu si spune-mi cum te-ai lasat de fumat, te rog... da-mi un mesaj, multumesc.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Intr'adevar sunt unii care exagereaza... dar noi nu avem dreptul sa judecam pe nimeni...nimeni nu a venit la tine sa te intrebe de ce mananci prea multa pizza sau stiu eu ce...ficare face ce vrea...binenteles ca nu e bine ca se fumeaza si se bea dar n'ai ce sa faci...nu poti sa critici pe nimeni... dupa o saptamana e usor sa te lasi de fumat...nici nu se pune problema...nu e greu deloc dupa o saptamana... dar ce zici de un an...crezi ca eu nu stiu ca nu e bine si nu am incercat sa le las dar nu pot...intr'adevar rezist sa nu fumez o zii dar deja a doa zi nu mai pot...si nu'ti imagina ca fumez un pachet pe zi...nu fumez foarte mult dar nici nu le pot lasa de tot...cum a zis @elena...in loc de o critica cred ca ne'ar ajuta mai mult daca ne'ai spune o metoda cum sa ne lasam... dar cum ti'am spus dupa o saptamana nu te lasi greu...pacat ca nu m-am lasat la timp

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

@danielbv imi pare rau daca ti'am dat impresia ca am raspuns ironic...chiar nu asta era ideea... mi-am dat doar cu parerea si am zis clar ca si eu am una din probleme:fumatul...si m'ar ajuta mai mult o metoda de cum sa te lasi...fiecare cu parerea lui da nu mi se pare ok sa zici ca am raspuns ironic...in fine

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

@Cool am inteles....am incercat si eu sa ma las dar nu am reusit....scuza'ma daca a parut ca am raspuns ironic anterior dar chiar nu era asta intentia mea happy

| Chuck a răspuns:

Dar vai, ce revoltat esti. Ce iti pasa tie, ma, ca aia fumeaza si beau? Mi se pare ca esti cam ipocrit.

| Daddy_9411 a răspuns:

In primul` rand niciodata sa nu spui niciodata. Apoi, intr`adevar parca lumea a scapat de sub control, tot mai multi tineri consuma alcool doarte mult, fumeaza, etc... E greu sa opresti asta, principalele cauze sunt: educatia, anturajul, modul de viata...

| . a răspuns:

Eu fumez ca o locomotiva pe pacura si beau ocazional, adica de cate ori prind ocazia. laughing Ce viata-i aia fara tigari, bautura si femei?!? De a treia nu-s dependent, da' fara primele doua as lua-o razna. Eu daca n-am tigari tot timpu', inclusiv cand nu am chef sa fumez, numa' sa vad pachetu' langa mine, incep sa turbez.

Sex, metal, alcool si ura
E lozinca cea mai buna
Spusa drept la bautura

Tigara, tigara
Parte e din viata mea
Nu ma voi lasa de ea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daddy, eluveitie, nu prea stiu cum sa va explic exact cum am reusit sa ma las de fumat. Pur si simplu nu intelegeam care e rostul, logica, ca pur si simplu mi-am dat seama ca e o risipa de bani si sanatate si nu imi placea faptul ca numai dupa o samptamana devenisem dejea obsedat de tigari, asa ca am hotarat ca e mai bine pentru mine sa nu mai fumez si ca daca ma opresc din fumat nu o sa mor ci din contra, o sa fie mai bine pentru mine.