| anonim_4396 a întrebat:

Țigările provoacă dependenta? Ce simțiți dacă nu fumați câteva zile? Dăunează grav sănătății? Cine s-a apucat de fumat, a regretat în cele din urma? Întreb din curiozitate, am 14 ani, NU îmi trece prin cap sa fumez chiar dacă am colegi care o fac.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt unii care spun așa.
Uite pe Nenea cutare pe un site ( sau vecin al meu) care a fumat toată viața și e sănătos tun, la 85 de ani, etc.
Statisticile arată că fumătorii au șanse mai mari să facă cancer de plămâni sau alte boli. Am mulți foști colegi și rude care au murit din cauza fumatului.
Dacă te-ar obliga cineva să respiri fum în loc de aer, cum te-ai simți?
Acei colegi ai tăi vor muri mai repede și nu le pasă de sănătatea lor.
Dar la fel vor muri mai repede cei ce mănâncă friptură sau mici la grătar.
Așa că, dacă ești curios, sunt multe pe care poți să le înveți.

| Andreeush a răspuns:

Bineînțeles că țigările provoacă dependență.

| teajutcumpot a răspuns:

Salut, Tudor!

Da, tigarile provoaca dependenta dar cel mai grav aspect este efectul acestora asupra sanatatii care este mortal.

Te poti documenta pe internet despre efectele tigarilor, s-au facut mii de studii. De asemenea, poti citi si despre eforturile producatorilor de tigari pentru a manipula piata si pentru a crea cat mai multi dependenti.

Este o industrie criminala, toxica care ar trebui interzisa.

Daca tii la viata ta, nu te apuca de fumat.

Cu drag.