| DonyHD a întrebat:

Ce este BitLocker si la ce foloseste?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

BitLocker este un program inclus in Windows Ultimate, Enterprise si 8 care iti protejeaza datele de pe hard prin criptare. Se zice ca daca folosesti bitlocker, nimeni nu poate decripta si citii ceea ce se afla in hardul tau. Eu ii contrazic pe cei de la Microsoft pentru ca, mai nou a aparut si o versiune de decriptare online
http://www.chip.ro/......ceffa4.png
Instant decryption of BitLocker and TrueCrypt hard disks for hibernated computers Brute-force recovery of BitLocker passwords for powered-off computers

Cu astfel de aplicaţii, oricine are de gând să sape puţin pe internet are rapid, acces la soluţiile astea.

Pentru mine bitlocker e degeaba in windows. Mai bine folosesti un program de parolat foarte mic cum este EncryptOnClick.

Bafta!

| DonyHD explică (pentru neluL):

Salut, si la EncryptOnClick acela nu poate sa afle parola sau sa vada folderele encriptate? mersi

| neluL a răspuns (pentru DonyHD):

Fara parola nu poate sa vada NIMIC!