| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce este mai rapid decat viteza luminii?

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Viteza luminii în vid este cea mai mare viteză a ceva din univers, din câte știm acum. Dar sunt cazuri când într-un mediu, apă, etc, să fie particule cuantice care să aibă viteză mai mare ca a luminii în acel mediu. Atunci se produce efectul Cerenkov.

| Celcestietot a răspuns:

Eu sunt viteza lui Dumnezeu, mai rapid decât orice ai întâlnit tu și omenirea în momentul de față.

| LoveSleep a răspuns:

Viteza de răspândire al lui COVID-19.

| SilentRain a răspuns:

Klaus Iohannis

| Nemessys a răspuns:

Versurile lui Eminem.

| Apokales a răspuns:

Viteza superluminica, dar asta in teorie.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Vitez%C4%83_superluminic%C4%83

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La cum procesez eu dupa replica asta, nu prea cred. happy

| Dorotheea21 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cat face gandul tau de la Bucuresti pana la Rio de Janeiro? happy
Poate ca o secunda, daca creierul este destul de rapid sa formuleze gandul 'Rio de Janeiro'.
Lumina ocoleste intregul Pamant de 7, 5 ori, in secunda in care tu iti spui in minte 'Rio'. tongue

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Apokales):

Nu pot sa potrivesc ceva din articolul pe care l'ai afisat. sad
Gaurile de vierme sunt o scurtatura, nu?
Nu inseamna viteza mai mare, inseamna o distanta mai mica.
Ce cauta gaurile in articolul despre viteze?

Răspuns utilizator avertizat
| Dorotheea21 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Uhm, bine.
Pe mine ma intereseaza sa merg la Rio, nu prin univers, si de aici la Rio, lumina ajunge mai repede decat gandul, oricat de repede iti spui in minte; 'Rio'. tongue

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvintele rostite de ala nu ma tăia degetu laughing

| Andrei200202 a răspuns:

Romanii care vin din Italia in perioada asta