| 220V a întrebat:

Ar putea fi dumnezeu mai rapid decat viteza luminii? Daca da, asta l-ar face pe el lumina?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nu ar putea sa fie pentru ca e imposibil ca acel personaj sa existe, dar sa presupunem ca exista, daca intrece lumina inseamna ca nu are masa cea ce inseamna ca dumnezeu sunt fotoni care se depleseaza prin univers

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

El este Lumina lumii, Creatorul a tot ceea ce exista.

| 220V explică (pentru EmaS):

Daca el este lumina, noi cum se face ca nu suntem lumina? Doar suntem creati dupa chipul si asemanarea lui, nu?

| EmaS a răspuns (pentru 220V):

Pentru ca ne-am pierdut din chipul si asemanarea Lui, prin caderea in pacat. Dar Domnul Isus le spune ucenicilor Sai:'' Voi sunteti lumina lumii!''

| dany248y a răspuns (pentru 220V):

Pentru ca nu suntem Dumnezeu, Dumnezeu este unul singur! El este lumina lumii!

| 220V explică (pentru EmaS):

Si daca voi face voia lui, voi deveni si eu lumina?

| EmaS a răspuns (pentru 220V):

Sigur ca da! Doresti acest lucru? Matei 5:16'' Tot aşa să lumineze şi lumina voastră înaintea oamenilor, ca ei să vadă faptele voastre bune şi să slăvească pe Tatăl vostru care este în ceruri.''
Oamenii nu vor sa vina la lumina ca sa nu li se vada faptele.

| dany248y a răspuns (pentru 220V):

Nu pentru ca Adam si Eva au pacatuit si asa s-a mostenit pacataul.Dar Dumnezeu nu a pacatuit niciodata! Dumnezeu a zis:"Fiecare om are pacatele sale".Dar Dumnezeu nu este un om asa ca nu a pacatuit.Ca sa fi lumina lumii trebuie sa nu ai nici macar un pacat! Trebuie sa fi ca Dumnezeu si asta nu este posibil!

| 220V explică (pentru dany248y):

Nu e posibil ca un dumnezeu egoist si misogin a creat pe toti oamenii cu acat ca sa nu ajunga la fel de puternici ca el? Asta ii un pacat din start din partea unui zeu care vrea o lume perfecta.

| 220V explică (pentru EmaS):

Si daca imi dau foc, nu tot lumina devin?

| EmaS a răspuns (pentru 220V):

Te transformi intr-o torta vie si apoi in scrum.

| 220V explică (pentru EmaS):

Da, dar fac lumina.

| EmaS a răspuns (pentru 220V):

Pentru foarte putina vreme. De ce sa nu luminezi tu in fiecare moment al vietii prin modul tau de viata ca sa fi o pilda demna de urmat?,, Tot aşa să lumineze şi lumina voastră înaintea oamenilor, ca ei să vadă faptele voastre bune şi să slăvească pe Tatăl vostru care este în ceruri.''

| dragos9234 a răspuns (pentru 220V):

laughing
Un fel de "Lumineaza-mi ziua, dati foc"

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Desi 220 va deveni laterna nu?

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu a creat si internetul?

| Inferno a răspuns:

Dumneata crezi ca lumina are ca singura caracteristica viteza cu care se deplaseaza?

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu a creat totul, El e mai puternic decat orice, este sursa energiei dinamice.Isaia40:26

| Lizzu a răspuns:

L-ar face pentru ca se spune ca el este in tot si toate, deci ar fi o metafora pentru faptul ca tot ce exista este viu, deci este dzeu.

thinking

| ErrorFound a răspuns:

Da, si eu sunt Nikola Tesla...

| 220V explică (pentru ErrorFound):

Incantat, ma inveti si pe mine sa ma joc cu electricitatea si alte chestii?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dumnezeu este o persoană spirituală care nu poate fi asemănător cu vreun element impersonal creat de El însuşi. (Ioan 4:24)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant cum pui problema,dar, desi Dumnezeu este considerat o entitate non-fizica (energetica), nu cred ca e lumina, iar mai apoi o energie cu o viteza mai mare ca a lumini numai e lumina, nuthinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

EL e lumina.cum sa-l faca pe el cineva lumina cand el e izvorul luminii, si EL a creat luminatorii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este lumina.

Răspuns utilizator avertizat
| Aiwendil a răspuns:

Desigur.El e Luimina.El e Totul si Totul e El.
Citeste articolul acesta si ai sa te lamuresti:
http://www.efemeride.ro/......-de-lumina

| 22SWAG22 a răspuns:

Noi cica ne-am pierdut lumina cand cei doi nudisti au mancat fructul ala...