| GolopențaAdrian a întrebat:

Ce este site-ul Reddit? Si eu mi-am facut cont azi dar nu prea inteleg cum se foloseste cum sa pun intrebari si ce sa postez.

17 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Https://adevarul.ro/......index.html
Si Quora e si mai si decat Reddit. Oricum, ai grija ca pe acolo nu se tolereaza prosteala ca pe TPU.

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

Si quora ce este?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Oare ce o fi? Un site, desigur...

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

Si zici ca e mai bun decat Reddit?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Sint diferite. Pe Quora nu o sa gasesti sectiuni NSFW si categorii de imagini/videos generale, iar raspunsurile de regula sunt mult mai detaliate. Pe de alta parte, pe ambele vei gasi personaje celebre. Pe Quora a fost la un moment dat o intrebare despre Elon Musk si a raspuns prima lui nevasta. Sau la o discutie despre Dosarele X a intervenit Gillian Anderson. Merita sa iti faci cont pe ambele. Reddit e mai "de viteza" iar Quora necesita mai mult timp si atentie pentru a digera continutul.

| PainTech a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Quora e un fel de TPU pe steroizi. Ai mult mai multe opțiuni de formare a răspunsurilor, inclusiv funcția de adăugare a imaginilor ( care pe TPU ar fi extrem de folositoare, aham ).

Fața de Reddit, pe Quora găsești doar întrebări și răspunsuri serioase. Atât. Comunitatea e ceva mai rafinată decât pe Reddit, dar oferă o flexibilitate mai mică în ceea ce privește diversitatea postărilor ( care pe Reddit nu e limitată la întrebare și răspuns ).

De exemplu pe Reddit vei găsi și glume, imagini artistice, poze cu chestii făcute aiurea în scop de satirizare. Pe Quora e ca pe TPU : doar întrebări și răspunsuri.

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Deci Reddit e mai bun decat Quora asa vad din ce imi zici!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Nu. Departe de adevar. Nu o sa vezi pe Reddit discutii atit de interesante ca pe Quora vreodata. Doua exemple:
https://www.quora.com/......-otherwise
https://www.quora.com/......run-SpaceX

| Simpatic a răspuns:

Reddit este un fel de TPU dar mai avansat sau daca vrei un fel de softpedia (forumul) cu diferite categorii si arii, structura asemanatoare unui forum dar modul de afisare este de tip website, din acest punct de vedere se aseamana cu tpu.ro
Asa vad eu lucrurile din ce am vazut acolo.

| GolopențaAdrian explică (pentru Simpatic):

Da am vazut ca si eu ca este foarte asemanator

| PainTech a răspuns:

Gândește-te la Reddit ca la un forum. Găsești câteva mai multe categorii și te înscrii în ele. Exista categorii pentru glume, memeuri, animeuri, jocuri video, mașini, știință, întrebări diverse ( precum TPU ), explicații, tutoriale, artă, etc. Chiar și piraterie digitală. Orice interes ai, există o comunitate în care poți întreba, posta și discuta cu alte persoane. Cum Reddit are mai multi useri, primești răspunsuri mult mai repede și mult mai complexe decât pe TPU.

De exemplu, cineva a întrebat pe categoria ( subreddit-ul ) r/explainlikeiamfive de ce ochelarii pentru vedere de noapte au vederea acea culoare verde. Nu cred că ai fi găsit răspunsuri atât de competente atât de repede la această întrebare altundeva ( decât pe Quora ).

Postările care îți plac le dai like, postările care nu îți plac le dai dislike. Cu cat o postare are mai multe like-uri cu atât este mai populara și are șansa să apară pe pagina principală mai mult timp.
Același lucru cu răspunsurile la întrebare. Mai multe like-uri = apare mai sus in ierarhia comentariilor la postarea respectiva. Utilizatorul respectiv primește karma ( karma ta nu se cheltuie când dai like la postări ). Gândește-te la karma ca la like-urile totale ale utilizatorilor pe Facebook. Nu te ajuta foarte mult ( unele subreddituri necesita un anumit nivel de karma pentru a posta ).
Când dai dislike, karma utilizatorului respectiv scade.

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Oricum majoritatea ce sunt acolo sunt in engleza inclusiv si raspunsurile si intrebarile

| PainTech a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Voiai ca o comunitate internațională de utilizatori să folosească limba romana?

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Ai dreptate normal ca engleza e mai principala de aia e cea mai predominanta

| Lulupana1234 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Totuși unele site-uri permit traducerea oricărui cuvant sau propoziție din Engleză se traduce în Română, poate ca și la ei (oameni care vorbesc altă limbă)e la fel, ei vad ca ai scris în română dar dacă au traducerea activată o să vadă întrebarea în limba lor.Acum eu am intrat aici pentru ca vreau sa vad care e treaba cu reddit, nu stiu daca permite traducerea

| Dalmore a răspuns:

Un TPU cu oameni decenti.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Cel mai bun lucru pe care il poti face este sa cauti pe Youtube cum se foloseste. Este o aplicatie extrem de populara si ai sa găsești tutoriale.