| aaandreeasss a întrebat:

Ce fapte bune trebuie sa fac

Răspuns Câştigător
| Papillon09 a răspuns:

Nu cred ca este de ajuns, adica sa mergi la biserica si dupa ce pleci de acolo il injuri pe un om ca mergea prea repede cu masina si depasea viteza legala, te bati cu cineva pentru ca te-a suparat, daca ti se iveste ocazi mai furi ceva, apoi minti ca nu ai facut-o dar nu conteaza doar mergi la biserica, nu? Nu spun ca nu trebuie sa mergi dar nu este de ajuns, si nici o fapta buna nu stiu daca este dar nici rea insa asta o faci pentru tine ca sa asculti lucruri bune si sa te ajuti pe tine nu pe altii.happy

15 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

De ce ar trebui să faci fapte bune?

prfml
| prfml a răspuns:

Acele fapte incat celor ce le faci sa fie fericiti, nu neapareat ceva anume.

| FiddleStick a răspuns:

Poi a face fapte bune inseamna:a da haine si bani la oamenii care nu au conditiile tale, a ajuta oamenii(gen caratul sacoselor sau tinutul liftului), ati ajuta colegii la nevoie, etc.

| Wøodenpints a răspuns (pentru FiddleStick):

Să faci fapte bune înseamnă să fii sclav? Ce tare...

| Reek54 a răspuns:

Sa ajuti oamenii necajiti, sa nu injuri, sa ai grija de fratii tai, sa-i respecti pe cei in varsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajuţi o babă să treacă... în lumea de dincolo.

| TashaUhm a răspuns:

Sa nu bei, sa nu fumezi, sa nu injuri( dar cine se poate abtinelaughing?), sa ajuti oamenii, sa mergi la biserica, sa te rogi!

| Generalul a răspuns:

Sa iti traiesti viata cum vrei, insa fara a face rau altora, iar daca iti sta in putere sa dai o mana de ajutor cuiva, fa-o. O fapta buna, usor de realizat si care iti face bine si tie e sa adopti un animalut fara stapan, cum ar fi o pisicuta si sa o ingrijesti. Fa fapte bune pentru ca suntem oameni si asa a progresat civilizatia noastra, ajutandu-ne unii pe altii si cooperand pentru binele comun, nu le fa pentru ca astepti rasplata pe lumea cealalta sau alte prostii de genul asta...

@niposs, poti sa ai o viata mult mai implinita si plina de decenta si moralitate si fara superstitiile bisericii. Din contra, am obervat ca oamenii credinciosi sunt de regula cei mai intoleranti si incuiati. Uite la exemplul popilor, pe cati oameni ii vezi pe ei ajutand, in timp ce se plimba in limuzine si isi fac case pe banii prostimii care asteapta mantuirea din partea lor?

| CristobalMarian a răspuns:

Sa ajuti oamenii in varsta, sa fii politicos, sa dai niste bombonele sau altceva la copii saraci.

| Woman2Womanro a răspuns:

Sa fii cuminte si sa ii ajuti pe ceilalti... pentru inceput happy

| vipera12 a răspuns:

Da de pomana

| Xellita a răspuns:

Sa ajuti oamenii invarsta, sa ii ajuti pe cei care nu pot avea singuri grija de ei, sa daruiesti (lucruri morale si chiar si materiale) sa nu inseli, sa nu minti, sa ajuti oamenii fiind alaturi de ei si in situatii dificile etc.

| niposs a răspuns:

Sa mergi la biserica!

| niposs a răspuns (pentru Papillon09):

Eu nu fac fapte bune, cred, dar nici rele. Ideea e sa te comporti natural si sa gandesti logic inainte sa faci o greseala. Nu tine nici de religie nici de nimic altceva ci doar de subconstientul tau.

| Papillon09 a răspuns (pentru niposs):

Nu cred ca este de ajuns, adica sa mergi la biserica si dupa ce pleci de acolo il injuri pe un om ca mergea prea repede cu masina si depasea viteza legala, te bati cu cineva pentru ca te-a suparat, daca ti se iveste ocazi mai furi ceva, apoi minti ca nu ai facut-o dar nu conteaza doar mergi la biserica, nu? Nu spun ca nu trebuie sa mergi dar nu este de ajuns, si nici o fapta buna nu stiu daca este dar nici rea insa asta o faci pentru tine ca sa asculti lucruri bune si sa te ajuti pe tine nu pe altii.happy