| misteryoo a întrebat:

Ce i-ar folosi unui om sa castige toata lumea, daca si-ar pierde sufletul? Sa stiti ca nu conteaza daca esti bogat pe acest Pamant si sufletul iti este sarac. Ce il mantuieste pe om, banii sau credinta?

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Un lucru e clar:nu poti sa traiesti doar cu credeinta.Ai nevoie de bani, oricat ar zice altii

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Banii nu aduc fericire.Mai bine sarac si bogat in fericire decat cu bani si sarac in in ceea ce priveste iubirea, sanatatea.Lui Dumnezeu nu ii place fala ci modestia.Tot Lui nu-i place cand banii sunt pe primul loc iar credintei ii oferi locul secund.Sigur ne mantuieste credinta.

| selef a răspuns:

Imi place de dai filzof, daca esti tu in avatar as schimba cateva imprasii cu tine peste 20 ani.

| Aliyaa a răspuns:

Credinta il mantuieste pe om! pentru bani nu aduc fericire pentru nu cu averea te duci in rai sai in mormant si cu credinta!

| Aliyaa a răspuns:

La ce ti folosesc bani daca nu duci o viata placuta lui dumnezeu, daca mori si ajungi in iad pentru ce toata averea mai bine mori de foame cu credinta in dumnezeu!

| hominid dreak a răspuns:

Banul e ochiul dracului.Pana si un sfant ii numara bucuros.Este ipocrizie sa spui ca bogatia nu e buna(e adevarat, te poate corupe), si ca saracia este o virtute.Credinta nu tine de bogatie sau saracie.

| di@n@ a răspuns:

Eu zic ca ambele. Daca ai bani si dai altuia din avutia ta trebuie sa ai si credinta, automat iubire de aproape; dar care in ziua de azi se mai gandeste la aproapele lui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca un om ar castiga toata lumea, atunci ar ingradi libertatea si fericirea celorlalti, astfel ca si-ar pierde sufletul (bunatatea, altruismul). Nu cred ca se pune problema: "ce il mantuieste pe om, banii sau credinta" pentru ca daca esti bogat asta nu se inseamna ca nu te poti mantui. (cu conditia ca banii sa fie obtinuti prin metode ortodoxewinking )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea si respectul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca credinta il mantuieste pe om... poti sa ai bani(toti bani din lume)dar daca nai credinta cum poti sa fi mantuit cu bani cum te pot ajuta bani in privinta mantuiiri, DOMNULUI nu-i trebuiesc bani tai pentru ca al LUI sunt toate, tot ce este pe acest pamant.Domnul vrea doar inima ta sincera si pura ...asta conteaza inima, caracteru, credinta, sinceritatea, dragostea, rabdarea, mila, bunatate si mai presus de toate asa cum am precizat si mai sus CREDINTA