| RAY a întrebat:

Ce inseamna a crede?

Fara definitii de pe wiki, vreau sa vad ce parere aveti voi

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cand esti convins de acel lucru, cand ai sufletul alaturi de acel ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil a crede înseamnă că ai dovezi sau te bazezi pe anumite surse și încerci să tragi concluzii și să fii de acord cu acele dovezi.Nustiu daca e corect însă asta este părerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pãi aflii o informatie, o aplici si stii ca functioneaza pe propria persoanã. Restul sunt total 0.

| AlMaDi a răspuns:

...atunci cand stau cu ochii inchisi, cand imi tremura sufletul si am inima cat un purice, crezand in visele mele...in fantasmele mele.
Daca ar fi sa iti definesc acest cuvand, nu cred ca as putea exclude speranta...a crede, include a spera.
Sunt doua varinate...crezi in ceva, ce a fost dovedit, palpabil sau in ceva ce nu ai trait niciodata.
A crede = acel moment, acea puterea a fiecaruia dintre noi de a putea, de a spera in ceva ce stiu ca nu exista in viata lor.
Acest cuvant si intelesurile lui, oricum depind de context.

| RAY explică (pentru AlMaDi):

Esti inteligenta

| AlMaDi a răspuns (pentru RAY):

Multumesc frumos, pentru compliment!