| RAY a întrebat:

Ce inseamna deprimarea pentru voi? Sunteti deprimati de fel? Ps s-a prelungit carantina cu 3 zile

8 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Acel moment când nu simți vreo satisfacție vis-a-vis de viață.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt deprimat, dar am mai fost, așa că știu ce înseamnă, să nu ai presie.

| Mosotti a răspuns:

Ptr mine inseamna o stare generala proasta, ganduri nasoale, scenarii nasoale in minte, o stare de tristete, disconfort general, nu ma bucura mai nimic, nu ma mai motiveaza mai nimic, anxietate, lipsa dorintei de a merge mai departe care vine din lipsa bucuriilor.

| Freya1 a răspuns:

Dispozitie proasta,tristețe,anxietate, panica, molesala, oboseala, parere de rau...Sunt deprimata de fel da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sunt deprimat cand sunt descurajat, putin depresiv sau putin dezamagit din cauza pandemiei si a societatii morbide care nu mai gandeste deloc, nu se mai informeaza, nu mai exista cunoastere si intelegere, respect si acceptare. Au in cap doar propia placere de care incearca sa si.o satisfaca, placere si dorinta fiind influentata de societatea care cauta standarde de aspect si avutie financiara inalte. Aceasta societate se axeaza mai mult pe religie care nici pe aia n.o respecta, decat sa isi dezvolte capacitatea de gandire si dezvoltare al ecuatiilor si al problemelor de zi cu zi pentru a face lumea mai buna, a creea si a lua parte la proiecte de dezvoltare care sa ne ajute pe noi si pe urmasii noastrii. Nu se axeaza pe propia lor dezvoltare personala, psihica, financiara si asa mai departe. Nu vor sa invete cum sa vorbeasca in public, cum sa vorbeasca coerent si logic, cum sa isi asculte si sa ia parte la discutii cu prietenii sau orice alta persoana. Cum sa fie persoane de succes sau cum sa se faca intelesi si placuti de catre ceilalti pentru a fi respectati si a ne crea noi o impresie buna despre ei. Se axeaza pe statutul social, pe etalarea aspectului fizic si a conditiei financiare de care dispune fiecare persoana pentru a fi acceptata in grupuri inter-umane sau in potentiale relatii amoroase.
Seriozitatea nu prea se mai cauta, se cauta mai rar sau de la o varsta tarzie, inaintata, cand deja nu mai ai cum sa te mai bucuri asa cum ai fi facut.o la 20 de ani, pentru ca toate responsabilitatile si nevoile se ingramadesc. Pana la 35 de ani fetele si.o trag cu masculi "alfa", astia le lasa insarcinate si dupa la 35 cum spuneam stau sa caute sot si relatie serioasa cu un copil sau doi in brate. Eu care doresc relatie serioasa as lua eu asa femeie? Care 15 ani de maturitate nu a fost responsabila, nu a stiut ce isi doreste de la viata si a fost prostita de bombardieri lasata cu doi copii? As accepta eu o inconstienta cu doi copii veniti pe lume dintr.un testicul de barbat de 2 lei? As fi zis mai multe dar na, o lasam pe alta data.
Pentru tine ce insemna deprimarea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În depresie adevărată nu am fost niciodată. Dar am avut momente mai lungi sau mai scurte, mai constante sau mai cu pauze, de stări de tristețe și deprimare. Deprimarea pentru mine înseamnă neputința de a face ceva când ști ce ai de făcut. Lipsa de vlagă sufletească.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când nu am suficientă perseverență pentru a duce un lucru până la capăt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt deprimata când ma gândesc la licența. In rest sunt Ok. Rezist