| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă pentru voi Crăciunul?

23 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ti-ai pus macar o singura data intrebarea cum s-a format universul si din ce a aparut viata? Explicatia aia cu Bing-Bang-ul este puierila. Daca nu era nimic, apoi a aparut o planeta uriasa cat tot universul si apoi ea a explodat? O forta care conduce universul exista. Ca-i zice Dumnezeu, ca-i zice Allah sau Buda, nu conteaza. Important este cum si-o zice el, si mai important ca exista. Altfel nu se poate xplica existenta noastra. Ok. N-o sa ma iau dupa Biblie! Aia-i o carte cu povesti asa cum le-au inteles oamenii. Vorba romanului: "nici toaate ale doctorului, nici toate ale popii".

| NotNamed a răspuns (pentru Salontanul):

Cred ca întrebarea asta mi.am pus.o mai des si am scormonit si inca scormonesc mai des cu mult decat crezi tu. Am mai spus.o pe site.ul asta. Sunt anumite teorii si ecuatii ale univetsului pe care treapta noastra de evoluție sau une tipuri de persoane nu o poate înțelege. Problema nu suntem noi. Efectiv scara noastra de evotutie de 0.7 pe scara kardashev nu ne permite sa integem cu adevarat multe chestii. Este normal ca tu nereușind sa gasesti un sens sau o logica unei teorii a universului o vei nega. Ii mai simplu sa crezi intr.un personaj spiritual din alta dimensiune pentru ca e mai simplu. Mereu sta acolo si nu necesita dovezi. Alimentati credinta tot cu ajutorul stiintei. Timpul nu exista, este direct proportional cu gravitatia si e folosită ca sistem de masura pentru cronologia evenimentelor. El este direct modificat de gravitatie. Unde gravitatia e mai puternica, timpul relativ se misca mai greu, si nu doar ceasurile, ci si gandurile. Pentru un om de stiinta e usor de crezut pentru ca poti intelege. Un credincios va intelege asa ceva? doar respecta si folosește doar ce e prezentat in biblie pentru ca l.a prostit biblia. Nu e un exemplu direct pentru subiectul asta dar am vrut sa.ti arat o teorie dovedită, adevarata care poate fi inteleasa si de a.ti forma un punct de vedere ca nu totul este roz si simplu cum ne prezinta biblia. Daca timpul nu exista înseamnă ca acea singularitate dinaintea universului a fost mereu acolo, cu o masa infinita si un volum spre 0. Cand aceasta singurătate nu a mai reușit sa fie stabila, a rezultat o explozie prin care s-a raspandit materie si antimaterie. Aceste doua elemente s.au distrus una pe alta si de.asta acum avem si spatiu gol si materie. La inceput au fost 3 elemente chimice: Hidrogen, heliu si litiu. Datorită gravitației aceste elemente sau unit intr.un numar foarte mare creand stele. Datorita presiunii inimaginabile si a proceselor termo-nucleare atomii s.au grupat cu celelalte elemente printr.o multime de combinații ce a adus la crearea altor elemente chimice. Sorii intr.un final au explodat, materia a fost raspandita prin univers si datorita elementelor chimice vaste si a gravitatiei, s.au format stele (datorita elementelor chimice care puteau fuziona), planetelor (datorita elementelor care nu puteau fuziona) si plante gazoaze (Ex Jupiter, din cauza dimensiunilor mici si astfel nu pot incepe procesul de fuziune). Sorii sunt orbitati in general de mai multe planete. Planete avand traiectoria si distanta fata de soare bine definita. Fiecare soare are o zona numita goldilocks, adica o zona specifica la o distanta de soare unde apa poate fi gasita in toate cele 3 stari. Datorita carbonului care poate forma o varietate extraordinară de compuși in concordanta cu alte elemente chimice in special H2O s-a inceput procesul de formare al unor compusi impreuna cu alte elemente chimice, de la o bacterie unicelulara la o adevarata fauna de plante si animale. Teoria bigbang-ului e adevarata, exista dovezi, se stie varsta universului raportat la timpul pamantului. Daca nu exista universul pentru ca iti este greu sa intelegi anumite teorii si explicatii, de ce universul este in continua expansiune? De ce toate galaxiile de îndepărtează una de alta iar universul se mareste? Nu cumva o forta inimaginal de mare de exemplu o explozie cum este prezentata in teoria bigbang-ului nu a facut ca universul sa se extinda încontinuu probabil la infinit?

| Salontanul a răspuns (pentru NotNamed):

Si pe alea 3 elemente cine le-a creat. De unde au aparut. Si gravitatia de unde stiut fiind ca particulelele de hidrogen, heli si litiu au o atractie foarte mica intre ele. Litiu este cel mai usor metal. De unde au aparut aceste 3 elemente primare? Pe langa ca n-ai explicatii logice mai si jignesti. "Daca nu exista universul pentru ca iti este greu sa intelegi anumite teorii si explicatii, de ce universul este in continua expansiune?" Este ultima oara cand iti mai raspund. Nu vreau sa discut cu persoane care au carente mari in educatie. Daca tie "iti este greu sa intelegi" ca jignesti oamenii zicand asa, e si mai grav.

| Salontanul a răspuns (pentru NotNamed):

Apropo! Redau din raspunsul dat de un "destept" care bantuie pe aici si mai si jigneste:
"Nu mai judeca tu pe altii ca nimic nu e batut in cuie cu dovezi palpabile."

| RAY a răspuns:

Ca ateu =nimic, ca om =amintiri din copilarie, frumoase amintiri

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Multe lucruri:

Iarna, zapada, aer rece, soba din copilarie, lemne, mers acasa, intors de acasa, stat degeaba,

vine sesiunea dupa si nu am facut nimic, ras, veselie, sarmale, prajituri, sarmale?, emisiuni speciale la TV la care oricum nu ma uit, ca nu am, stat pe laptop, citit, mai multa mancare de pisici, taiat la salata de boeuf, CADOURI (la fel ca in orice alta zi), nasterea lui Iisus, dupa cum se spune, apoi vine seara de somn si trezit dupa Craciun. Si gata. Si ar mai fi cateva de zis big grin

Desigur, poate se aseamana cu vacanta sau concediul, insa... tot pe acolo este.

Numai bine big grin

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Din pacate iarna si zapada nu prea mai exista... cel putin la mine. Dar in rest foarte frumoase amintiri happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar pentru tine? thinking

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Pentru mine Craciunul este desigur Nașterea Domnului. In general il sarbatoresc in prima parte a zilei la Biserică( dar tocmai ce s-a anulat din cauza COVID) iar in a doua parte la o masa in familie. Sa fiu sincer nu am amintiri prea frumoase, nu l-am sarbatori cum as fi vrut. Masa asta in familie e o îndopare teribila si adesea discutiile intre membrii care nu s-au mai vazut de mult degenereaza in bârfa sau cearta. Niciodata nu am suportat discutiile de Crăciun...

| SilentRain a răspuns:

Durere.

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

straight face De ce?

| Sofer a răspuns:

O zi normala.

| LPCTSTR a răspuns:

Nimic... absolut nimic.
Craciunul si tot ce tine de sarbatoarea asta sunt chestii pur-pagane, doar este in spiritul romanilor sa se bata cu pumnii-n piept ca ei sunt cre(s)tinii supremi... inconstienti de ce au asimilat, bineinteles.
Si uite ca ei traiesc cu toate traditiile asta importate, exportate si răs-expirate și exploatate și nimeni nu zice nimic.
Singura chestie legată de traditia crestina este sarbatorirea ipoteticii „nasteri" a lui Jesus, nici macar curatenia de craciun nu exista in plan pentru traditiile pur-crestine, deci cam la asta s-a ajuns: primate debusolate.

| siriusblack98 a răspuns:

Momente petrecute cu familia.

| NotNamed a răspuns:

Fiind ateu pentru mine e o zi de sarbatoare normala, nimic spiritual. Oricum conceptul imi place. Poti face cadouri, manca mult, chefuii, relaxa, depanat si creat amintiri cu cei dragi.

| DonEduardo a răspuns:

Cadouri, bani, cozonaci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Înafara de vremea când eram mai mic și colindam și simțeam o stare spirituala de nedescris, înafara de colindat putina nostalgie care probabil o voi resimți multi ani fiindcă atunci nu cunoșteam suferința ca acum. Fără zăpadă mi se pare inca un Crăciun pierdut, amăgire. De câțiva ani nu mai înseamnă nimic, mi-aș fi dorit să rămân mereu copil și să trăiesc aceeași vreme de atunci cu oameni cât de cat ok "normali " la mansarda.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da... nu mai e ce a fost.

| KR0NSTADT a răspuns:

O sărbătoare falsă, ca multe alte sărbători creștine. Un rahat comercial antic, căruia i s-a dat o conotație religioasă. Cât timp mama proștilor este mereu gravidă, merge treaba.

| NotNamed a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Te inteleg perfect. Si eu sunt ateu dar nu trebuie sa ne injosim atat de mult încât sa ne retragem intr.un colt si sa nu facem nimic doar pentru ca este o sarbatoare falsa. Din potriva, acum avem prilejul sa fim mai buni, sa ne apropiem unii de altii si multe altele. Cum este starea psihica de Crăciun si revelion, nu e tot anul. Acum avem ocazia sa ne simtim mult mai bine si sa uitam pe moment de adevăratele probleme.

| KR0NSTADT a răspuns (pentru NotNamed):

E treaba ta dacă ești ateu. Eu nu sunt. Și nici nu sunt vreun trist, vreun distrus de viață, așa cum ai dedus. laughing
Sunt mulțumit de viața pe care o am și fac lejer slalom printre proști.
Să știi că faza aia cu "acum avem prilejul să fim mai buni" miroase urât. Tot anul ai ocazia, nu doar acum. De ce acum? Fiindcă ai împodobit bradul? laughing

| Februar30 a răspuns:

Din pacate si pentru mine e o zi ca toate celelalte, desi ar trebui sa fie mai mult. Relaxare, plimbari, cu familia sau nu.
Nu am amintiri cine stie ce.

| Onisim10 a răspuns:

Crăciunul pentru mine e că o zi normala.nu e cum zic toți că sa născut Hristos, el sa născut o singura dată!