| megamaster a întrebat:

Ce inseamna pentru voi cuvintul "ACASA"?
celui mai:frumos,interesant, sentimental raspuns ii dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Dubi19 a răspuns:

Scriitorul,cantaretul,gradinarul,traducatorul, toti suntem o oglinda a timpului nostru petrecut in imbratisarea dulce a celor care ne fac sa ne simtim acasa.
Acasa pentru mine nu eun loc, un spatiu, ceva pamantesc...e locul unde fiecare nota lasa in noi cate o amintire, dar melodia intreaga e cea care relateaza o poveste si din acesta poveste fac parte parintii, parietenii, bunici cei fara de care nu as simti ce e cu adevarat acasa.
Acasa e langa persoanele pe care le iubesc...mi-audc aminte de numersoasele momente cand ajutorul mi-a venit tocmai de la acele persoane despre care credeam ca nu puteau sa adauge ceva vietii mele...iar apoi langa ele mi-am gasit locul, iar acel loc s-a numit acasa!
Acasa, pentru unii, poate inseamna resedinta bunucilor, un apartament, patru pereti reci, un palat, un castel, o coliba, insa pentru mine acasa inseamna sa fiu alaturi de persoanele pentru care las orice masca in cuier si joc rolul pe scena vietii in cel mai natural nou, fiind eu!
Acasa este locul unde imi salasluieste inima si unde ea nu se simte singura!

3 răspunsuri:
| Damii a răspuns:

Acasa e locul unde a inceput povestea. Acasa e locul unde stiu ca sunt asteptata oricand, locul care imi starneste amintiri, locul in care am vazut-o prima data pe mama. Acasa e lumea mea happy

| Musique a răspuns:

Singurul loc în care mă simt liniștită, unde sunt eu, care îmi aparține.
Multă baftă!

| BoomBoomPow a răspuns:

Nu cred ca primesc funda. dar nu imi pasa.happy
Ei bine pentru mine acasa inseamna tot ce e legat de casalaughing)
Da. pai. cel mai bine dormi acasa, cel mai bine mananci acasa, cel mai bine te simti acasa. Nu prea stiu. pentru mine acasa e ceva. ce ma face sa ma gandesc la copilarie... prieteni, joaca..etc. Nu pot spune ce inseamna acasa pentru mine. sunt nespus de multe sentimente si cuvinte care imi starnesc acest minunat cuvanthappy