| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna sa te atasezi de o persoana? Ce simti cand o faci?
Va atasati usor de oameni?

Răspuns Câştigător
| GabrielStn a răspuns:

Te atasezi de o persoana odata cu trecerea timpului, sau te poti atasa din prima clipa ( de ex. dragoste la prima vedere ), odata ce o cunosti mai bine, incepi sa o deslusesti si gasesti in ea ceea ce cauti ut. Sunt niste sentimente puternice, din punctul meu de vedere si din ceea ce am trait eu, iar odata ce relatia voastra se intareste deja simti ca vrei ceva bun pentru persoana respective, nu mai tratezi cu indiferenta ( asta e. ce se intampla se intampla si gata. nu-i treaba mea ), ci incerci sa o ajuti cum stii tu cel mai bine, comunicati din ce in ce mai mult si va tachinati. Astea sunt doar cateva chestii de spus despre atasament, pentru ca el difera de la persoana la persoana si in functie de situatie, dar si relatia dintre voi. Vrei sa vezi ce inseamna atasamentul adevarat? Lasa-ti inima sa te conduca printre cele mai inttunecate drumuri pentru a ajunge in cele mai luminate destinatii. E imposibil sa descrii sentimentele, ceea ce spunem sunt doar pareri.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In general ne atasam de cineva care e ca noi, de exemplu mie imi place astronomia de exemplu asa putem discuta apoi aflu ca i place biologia etc asa ma pot atasa de ea la nivel de pasiunii, apoi fizic daca nu e atractie fizica nici prea multa atasare nu va vi parerea mea, cand esti atasat de cineva te gandesti non stop la ea e mereu in capul tau e o obsesie compsulsiva, in stiinta sunt 3 starii emotionale
1 dorinta sexuala care inseamna sa isi placa fizic de cineva
2 dorinta romantica asta apare cand faci sex sau in lipsa lui poate aparea avand acelasi interese in comun sau ca te atrage fizic, mare grija s-a dovedit ca atractia fizica nu tine mult timp
3 atasament de lunga durata e o iubire vesnica sa spun

cam da dar nu merita in ziua de azi ca toata lumea e la fel

| T0T a răspuns:

Te întrebi de parcă nu te-ai atașat de nimeni până acum.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Habar n-am, nu sunt atât de slab.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Interesant raspuns. Vreau doar sa stiu de la tine, in caz ca esti asa rational cum arati. Atasarea este asociata cu dragostea?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt deloc rațional.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să te ataşezi de o persoană înseamnă, adică pentru mine înseamnă să...nici aici nu-ţi spun, s@l.
Te simţi.
Nu uşor, şi când mă ataşez., ştii ceva? n-are rost, las-o baltă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bla bla, nu fi fricoasa, impartaseste cu mine, hai, hai micuta mincinoasa smug.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai vrea tu smug.
Ştiu că mă doreşti în secret.
"There's one who takes it all.
And there's one who takes the fall"

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eh, stim amandoua ca stii foarte bine ce inseamna.
Dar spune-mi de ce nu o faci, de ce nu-mi raspunzi la intrebare?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce te interesează aşa mult să ştii de la mine?
Mă enervezi laughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ca esti interesanta. Deci?

| Cσcσ a răspuns:

Sincer, eu nu ma atasez de oameni prea usor, mai mult ii agreez.
Dar cred ca atunci cand te atasezi de cineva simti nevoia sa fii cu acea persoana peste tot, sa stii ce face, cu cine etc.
O sa vezi tu pe pielea ta. happy

| smartlollipop a răspuns:

Sa te atasezi de o persoana inseamna sa vrei sa stii ca e bine, sa vrei sa o ajuti, sa ii faci bine, te simti bine alaturi de ea.
Nu prea se poate descrie senzatia aceea, nu e ceva propriu-zis ce simti intr-o anumita pare a corpului.
Ma atasez usor de oameni pentru ca pot vedea destul de repede cum sunt ei de fapt. happy

| mariusx001 a răspuns:

Pai mi sa întâmplat și mie și e ceva foarte interesant și frumos în același timp mam atașat de o fata o puștoaică care iau murit părinți la fel ca și mie și totul a început ca o joaca dar cu timpul a devenit ceva frumos o distanta foarte mare intre noi sute de kilometri ea mă ajutat foarte mult in clipele cele mai grele din viața mea cand mama mea a decedat mi-a intrat in inima și în sufletul meu acum o iubesc mai mult ca pe mine și încerc sa o uit dar nu pot a intrat acolo unde numai persoanele speciale aun loc în inima mea și în sufletul meu.

| Jan_Pîrgaru_1962 a răspuns:

Atasamentul fata de o persoana sa refera la sentimentul de iubire, iar iubirea este cel mai puternic sentiment.
-depinde de om, de caracterul lui ca sa-l poti aprecia si ulterior
sa te atasezi de el.