| VisătoareaDePeLună a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti "regurile"fractilor? Adica ce inseamna supraunitare sau...cum poti sa faci ceva sa fie mai usor...si din acestea.

Răspuns Câştigător
| gumaa a răspuns:

Supraunitare inseamna ca numarul de sus este mai mare iar subunitare inseamna cand nr de jas e mai mare. funda?

4 răspunsuri:
| ruxi1728102 a răspuns:

Regurile?laughing
pai o fractie supraunitara este cand numaratorul(adica cel de sus) este mai mare decat numitorul(cel de jos)
o fractie e subunitara atunci cand numaratorul este mai mic decat numitorul.

| VisătoareaDePeLună explică:

Si puteti sa-mi dati un exemplu de fractie?

| VisătoareaDePeLună explică:

(si rezultatul)

| Alexurukay a răspuns:

Una sau mai multe parti loate dintr-un intreg care a fost impartit in mai multe marti egale reprezinta o fractie.