| SupMates a întrebat:

Ce inseamna un subiect tabu?

Răspuns Câştigător
| Liveforyourself a răspuns:

Un subiect care este ocolit, despre care îți vine greu sa vorbești.

| SupMates explică (pentru Liveforyourself):

Clar si la subiect, apreciez happy

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform informatiei prezentate in dictionarul explicativ al limbii romane (adica DEX) semnificatia cuvantului tabu este urmatoarea : TABÚ s.n. 1. Ceea ce este considerat sacru și în mod sacramental inhibitoriu în religiile polineziene. ♦ Ceea ce este sacru și interzis în toate formele de religii primitive și chiar evoluate. ♦ Situație, obiect, timp, loc, persoană, funcție făcând obiectul unei credințe sau al unor practici religioase. 2. (Fig.) Interdicție, prohibiție nejustificată, lucru despre care nu se poate discuta de teamă, din pudoare, jena, rusine etc. ♦ (Fam.) Persoană de care nimeni nu se poate atinge, care nu poate fi criticată sau atacată, discutată; lucru, problemă despre care nu se poate discuta sau care nu poate fi criticată. 3. Tip de interdicție de vocabular care duce la înlocuirea unui cuvânt cu un altul sau cu o perifrază metaforică, ori cu o variantă formală, datorită unor motive mistico-religioase. [< fr. tabou, cf. polinez. tabu – sacru].
In esenta cuvantul tabu desemneaza toate acele aspecte sau lucruri despre care nu se discută in public : de teamă, din jena, rusine, adica falsa pudoare etc. big grin
Sanatate!

| RoCkKiD a răspuns:

Tabu este un termen care desemeaza subiecte sensibile la nivelul societatii care sunt evitate sau interzise. Ele au un specific cultural deci difera de la tara la tara. Ai chestii gen perversiunile sexuale, ritualuri/obiceiuri funerare, relatiile conjule, practici religioase etc.

| gabriielaaa a răspuns:

Despre discurile intime cum ar fi sexu si altele legate de acest subiect. Si medical vorbind.