| Mosotti a întrebat:

Ce ma uimeste pe mine si poate ma lamuriti voi, vad supraponderali care mananca in continuare, eu de exemplu daca am 5 Kg in plus adica un 75 Kg la 1, 7 m inaltime, nu prea mai am foame decat slab, dupa ce slabesc si ajung pe la 69-70 Kg incepe foamea sa urce sus.
Urc in greutate ca mai mananc si de pofta fara foame, cand slabesc, mananc f putin desi uneori am si 3 zile de post negru ca nu simt foame si slabesc okey. Insa in general mananc doar cele sanatoase sa nu zic ca nu bag nimic.
Sa nu uitam ca in grasime avem si vitamine, de aia exista vitaminele liposolubile, ele se baga acolo si la nevoie avem si vitamine.

Asta mi se pare normal, pentru ca zilnic corpul trage din rezerve cele 2200-2400 Kcal si practic el e hranit, nu mai are nici un sens sa mai ai foame. Si isi trage atat ca am calculat eu, deci se hraneste full.
Cand ajung la normal, iar e normal sa vina foamea ca sa ma mentin, sa nu ajung schelete.
NU pricep de ce la altii nu e asa, de ce sa le fie foame daca corpul lor are pe el zeci de Kg de energie de unde poate manca. Adica ce facem? Am camara plina si mor de foame?! Ceva nu da aici.
Si de aia le e si greu sa slabeasca.
Si la o verificare atenta si la ei daca nu mananca o zi, corpul lor isi trage in totalitate kcal necesare din rezerve, deci practic si ei sunt hraniti, adica hranit full dar mi-e foame, hmm.
E vreo dereglare clar.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Organismul vrea sa mentina greutatea initiala, eu timp de vreo 4 luni am scris ceea ce manc si daca vrei iti spun
am observat ca organismul e foarte inteligent, eu imi propuneam 1500 de calori sa fiu in minus cu 500 el smecherul ma pacalea mereu, cand reuseam sa consum cele 2000 numai simteam foamete, am ajuns de la 92, 7 kg la 85 din luna aprile, poate ca nu e mult, mai mult a fost un experiment, desi dupa cum vezi organismul se incapataneaza sa ne mentinem greutatea, recunosc ca am facut o foarte mare greseala nu faceam deloc sport, eu cand fac sport nu simt foamete vs nu fac sport, desi sport + dieta -500 de calori, somn, am observat ca lipsa somnului duce la lipsa auto controlului, apetit mare, am observat ca proteinele tin de foamete, in ultima luna am pus pe mine 500 de grame, am consumat dulciuri, cola

| Mosotti explică (pentru RAY):

Pai nu e ok la tine, nu e normal sa vrea sa mentina greutatea daca trebuie sa dam jos! La mine si-o mentine dupa ce a ajuns la greutatea normala. El trebuie sa mentina greutatea normala, nu aia patologica, ca altfel nu iti da posibilitatea sa ajungi la normal cu una cu doua.
Sa dai jos ce e in plus si apoi da, sa ceara cele 2000-2200 cate or fi altfel e nasol.
Si repet, corpul era hranit, tu cand mancai 1500 el isi lua restul de 500 din grasime si daca nu mancai tu alea 500, adica exact ce trebuie, ca sa dai jos.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Organismul uman vrea sa iti mentina greutatea initiala, el nu considera ca o greutate anormala, daca ar considera nu as mai simti foamete, de exemplu pe mine ma vrea iar la 92 de greutate, mare prostie e ca nu am facut sport deloc

| RoCkKiD a răspuns:

Problema rationamentului tau e ca ai plecat de la o premisa gresita. Ai dedus tu (cumva) ca senzatia de foame este conditionata de nivelul rezervelorl organismului. Dupa logica ta, sarcii aia de 150 de KG ar trebui sa mai manace abia prin 2025.

Senzatia de foame este data de un cumul de receptori care masoara glicemia din sange, starea stomacului etc. Poti sa ai 500 de KG, atat timp cat nivelul glicemiei scade senzatia de foame o sa apara.

Povestea cu camara este ca organismult tau tine camara pentru situatii de criza, chiar daca ai camara plina nu te atingi de ea pana nu vine foametea, asadar organismul nu se atinge de rezervele de grasime pana cand nu termina ce are prin jur. Chiar si dupa ce te opresit din mancat, va astepta sa termine rezervele de glucoza/carbohidrati din sange pana sa se gandeasca sa se adinga de grasimi.

In cazul oamenior care ajung la greutati uriase exista in mod evident diferite dereglari, uneori hormonale alteori dereglari de alimentatie. Pot exista dependente de zahar sau alte cele.

Mai trebuie sa te documentezi putin inainte sa-ti dai cu parerea. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoCkKiD):

"Poti sa ai 500 de KG, atat timp cat nivelul glicemiei scade senzatia de foame o sa apara."

Apare dar asta nu înseamnă că organismul are nevoie de calorii, acum e usor de făcut rost de mâncare că e la un super market distanta sau ținută în frigidere, dar cum mii de ani ce puteai să faci? Corpul uman e inteligent când intră Intr o stare de cetoza la scurt timp dispare senzația de foame indiferent cat de namila ar fi omul.

Senzația de foame e mai mult data de receptorii creierului, mintea e învățată să mănânce atât timp cat are mâncare pentru a supravietuii vremurilor grele, când e foamete dar acum nu mai e din păcate.

| Mosotti explică (pentru RoCkKiD):

Eu am zis cum e la mine, m-am documentat cum e la voi dar mi se pare anormal. In primul rand ca te atingi imediat de ele, cand e foamete adica cand nu ii dai sa manance, trage din rezerve full deci cele 2200 Kcal, deci se hraneste optim, nu ca nu se atinge de ele. Tu ai gresit aici. Si trage imediat, nici pana a doua zi nu sta, ca el are nevoie de energie, ca inima bate cu aceleasi nr de batai pe minut, temperatura o ai aceiasi, creieru merge la fel, organele la fel, deci el vrea aceiasi energie zilnic, nu ii ajunge, trage imediat, nu cade metabolismul mai jos decat daca vegetezi in pat mai scade, asta am testat eu practic, imi trage 2300 Kcal/zi orice ar fi.

Si mi se pare normal cum e la mine sa pice foamea cat trage din rezerve, dau jos cam 8-9 Kg lunar pe low mancare ca foamea e jos, deci se cam atinge serios de rezerve.
Si e si normal, ca asa slabesti fara probleme. E mai normal asa. Nu-ti dau de mancat, manance din rezerve asa cum faci, si daca mananci optim nu mai da foame aiurea, ca de aia oamenii greu slabesc.
Ar trebui sa stii si tu chestia aia ca, cu cat ai depozite mai mari de grasime, se secreta mai multa leptina adica hormonul satietatii, deci la ceilalti nu merge bine chestia asta cred.
Eu nu am glicemia mica, urca putin ca si cum as manca, dupa ce ajung la un 69 Kg atunci cade si la 62 daca nu mananc, si apare o foame teribila cum e si normal. Deci mi se transforma rezervele in glucoza tocma sa nu mai am foame prea sus, plus leptina aia care si aia la laborator a iesit mai sus.
Acuma pricep eu de ce lumea nu slabeste! Nivelul de leptina e low, le cade glicemia desi corpu se hraneste optim din rezerve.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

De calorii nu ai, insa tot ai nevoie de minerale. Tehnic vorbind daca ai 500 de Kg chiar poti trai lejer vreun an fara mancare, doar cu suplimente de minerale si apa. Dar asta e valabil atat timp cat nu exista arte tulburari de alimentatie sau hormonale, nu o sa te poti controla veci daca ai ceva tulburare alimentara.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mosotti):

Nu exista cum e la tine...ma indoiesc ca faci parte din alta rasa. E o chestie pur psihologica pe care tu reusesti sa o menti iar motivele pot fi multe.

Regret sa te dezamagesc dar nu e cum zici tu. Cand esti infometat, oranismul va consuma prima data tot ce are in tractul digestiv/sange, apoi se va apela la rezervele de glicogen din ficat si muschi si abia dupa ce astea sunt epuizate se va indrepta catre grasimile din rezerva. Daca infometarea continua, o data cu grasimile organismul va arde si masa musculara. Eu am pus 24 de ore orientativ, poate trece mai mult timp pana sa ajungi sa arzi efectiv grasime sau ami putin in functie de rezervele pe care le are si ce dieta ai.

Acum, daca nu minti si chiar dai 8-9 Kg pe luna cu diete agresite/infometare/post negru am vesti proaste pentru tine pe termen lung. In general infometarea are efecte pozitive asupra organismului dar daca o prelungesti o sa ajungi in situatia descrisa de mine mai sus in care pe langa grasimi organismul o sa arda din masa musculara. Problema e ca inima e tot muschi si dupa multe informetari repetate o sa fie slabita la fel ca toti ceilalti muschi ai tai. Asta nu e o problma pentru maine, dar in 10-15 ani o sa intelegi de ce strategia ta nu e sanatoasa.

Ce ar mai trebui tu sa stii e ca in cazul obezitatii, desi asa cum ai zis secretia de leptina creste, senzitivitatea organismului la ea scade. Asa ca ajungi in situatia in care iti e mereu foame desi rezervele sunt uriase si nivelul de leptina e prin tavan.

Acum, tu niste notiuni ai, mai multe decat media populatiei, insa nu intelegi procesele biologice suficient de bine si faci niste presupuneri incorecte despre nutritie. Daca vrei sa le aplici la tine si esti major, e dreptul tau, este corpul tau si poti sa faci ce vrei cu el. Evita insa sa dai sfaturi altora.

| Mosotti explică (pentru RoCkKiD):

Normal ca dau un 8-9 Kg, ca daca ard un 2300 Kcal/zi si mananc la minim, socoteste si tu hai un 2000 x 30 totul impartit la 7000 si vezi cate Kg dau jos, e pura matematica, hai sa zic un 300 ca mananci ceva salate si altele pe zi. Hai sa zic un 8 Kg sigur.
Gandeste-te ca nu toti oamenii sunt la fel. Nu generaliza, e ca si cum zici ca tuturor trebuie sa ne placa capsunile.
Asa am patit si pe softpedia pana nu am aratat unele chestii care le ziceam, cand vedeau ca am aratat, au fugit ori au devenit rai cand au vazut ca nu au reusit sa ma faca de prost.
Era unu "pai nu mananc eu atata, nu poti tu, minti", au cerut dovezi, le-am aratat filmat, ei se credeau etalonul universului, si daca altul era altfel, nu era posibil domne.
Ca o fi psihologic, nu te contrazic, cert e ca asa se intampla si mi se pare mai normal asa, repet, altfel cum draci mai slabesti? Deci ajuta sa nu te imbolnavesti. Chiar si psihologic sa faca creieru sa lucre cum trebuie sa ajute la slabire, pana la urma nu conteaza ce ajuta, doar sa ajute. E de ajuns sa-ti taie foamea si atat, din creier.
Da, o fi posibil ca leptina aia de ajuns in sange sa nu fie relevanta cum zici tu, nu neg, insa glucoza e in jur de 90-97, dimineata e un 82, peste zi e un 97.
Insa uite ca sincer nu ma gandisem la partea psihologica! Ai zis bine. Adica mecanismul sa fie cum zici doar ca-mi taie creieru foamea si atat, si ii da drumu cand ajung la 69-70.

Eu am facut sala 6 ani si m-am documentat brici in nutritie, imi nr kcalorii, am cantar de bucatarie, si tu zici ca nu am experienta, am tot dreptul sa dau sfaturi ca le pot demonstra in orice clipa, explic sa inteleaga omul mecanismul. Am asistat destui la slabit, in general nu ma bag unde nu cunosc.
Este cum zici tu, am zis eu ca nu e? Ai inteles gresit, doar ca ma mira totusi retoric de ce corpul este asa, nu am negat.
Iar e corect ca odata cu fat se duce si un 30 % muscle.
Din nou ai zis corect si voiam sa zic de rezistenta la leptina dar nu am mai zis, pentru ca am vb de mine unde vad ca are efect, si iti zic si de unde stiu, nu sa zici ca am zis doar asa ca ai zis tu acum, pe Youtube un neamt explica si am vazut mai acum 1-2 ani ca mancam dar nu suntem satui niciodata tocmai ca dezvoltam rezistenta la leptina, iar ea nu mai are efect, asta la obezi.
Stii si tu foarte multe.
Insa tu explici ce stiu si eu la fel de bine, dar nu ai dat o parere de ce e anapoda facuta treaba, voiam de fap sa inteleg de ce s-a format asa organismul, poate nu m-am exprimat bine.
Da, o sa-mi vi cu aia ca pe vremuri asa era necesar, dar totusi e putin aiurea ca nu s-a gandit si la confortul nostru, sa ne ajute sa si dam jos cand o luam razna, sau sa se adapteze la noile conditii mai rapid, nu dupa mii de ani, ca altfel crapa.

Tu nu vezi ca obezitatea devine o epidemie? Va trebui sa se adapteze daca vrea sa mearga mai departe natia umana. Sa-si schimbe mecanismele.
Deci dupa cum vezi 97 % ai spus corect, si mi-ai dat si o idee noua cu psihologicul.
Insa sa fie si la ei la fel, sa ii ajute sa slabeasca! Ca vin iar cu retorica intrebare, de ce la ei nu e asa.

Va trebui sa lucram la secretia enzimelor de digestie sa nu ne mai ingrasam, sa inhibam selectiv deci sa nu evitam absorbirea a ce trebuie, dar si proportioal deci cat procent vrei, sa mancam ce vrem si cand vrem, alta solutie nu e, se lucreaza la asta dar mai dureaza, au facut sa arzi mai mult, dar un medic de la spitalil militar a zis ca inca nu se scoate ca are efecte secundare cam nasoale. Ca trebuie inima sa bata putin mai tare si temperatura sa urce macar cu un grad. Inhibase astia gena IKKE (poti verifica pe net), facusera ceva la soricei si mergea.
Iar cu rasa, a existat un om care s-a facut bine de SIDA dupa o operatie pe coloana in Germania, cine stie ce anticorpi aparusera, cei cu mutatia Delta 32 nu fac SIDA si ciuma, deci exista si mutatii genetice, uite-te pe Youtube la mutatii sa vezi ca iti da oameni care au, una se contorsiona ca dracii, am zis la general, ca la mine e precis psihologic cum ai zis.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mosotti):

Tu esti cel care generalizeaza. O chestie extrema, nu poate fi aplicata ca si strategie generala pentru sanatatea publica. Eu nu te contest, sunt oameni care dupa ceva antrenament pot duce sesiuni de fasting pana la 30 de zile doar cu apa si suplimente minerale dar asta nu inseamna ca o sa recomadam tuturor sa faca asta. Strategia ta merge la tine si pote mai cativa oameni, daca un om obez ar aplica-o i-ar face mai mult rau decat bine, daca vrei sa dai sfaturi de nutritie concentreaza-te pe chestii mai usoare dar sutenabile in timp.

Cat despre faptul ca avem o problema cu obezitatea, aia asa e, si e globala problema, insa infometarea nu o va rezolva. E nevoie de programe de nutritie care sa inceapa din scoli, e nevoie de legi care sa ofere facilitati fiscale produselor mai sanatoase, ca sa devina ieftin sa mananci sanatos, e nevoie de educarea populatiei incat oamenii sa invete sa gateasca....nu sa le recomanzi sa se infometeze pentru ca e la fel de rau ca mancatul excesiv. In plus dieta trebuie dublata de activitate fizica, dietele fortate in cazul persoanelor obeze le ajuta sa tina jos greutatea maxim 5 ani, 95% din ei revin la greutatea initiala dupa. Trebuie sa ii inveti sa traiasca sanatos nu sa slabeasca.

Cat despre tratamentele de slabit, de care zici, ele sunt nesanatoase din cauza ca sunt pe baza de hormoni tiroidieni. Hormonii aia se ocupa de reglarea metabilismului si da, scazi in greutate desi manaci mai mult dar excesul duce si la transpiratie, piele rosie si umeda, agitatie, anxietate etc. Nu ai nevoie sa creasca pulsul si in mod sigur nu trebuie sa iti creasca temperatura coporala insa efectele engative sunt destulde rele in sine.

Exista teorii despre ce am putea modifica genetic pentru asta insa tehnologia de editare genetica este in tanara si nu-i stim consecintele asa ca nu e folosita pe oameni. Povestea de care zici tu se refera la un caz in care unui bolnav de leucemie, care avea si HIV, i s-au transplantat niste celule stem de la un donator care avea o mutatie rara care face individul imun la HIV. In cazul ala omul nu a fost vindecat. Mutatia aia impedica replicarea virusului HIV asa ca pacientul nostru inca are virusi hiv pe undeva prin organism doar ca nu se mai pot replica si sunt sub pragul detectabil asa ca e declarat vindecat doar din punct de vedere functional.

| Mosotti explică (pentru RoCkKiD):

Eu nu am recomandat infometarea, chiar am zis peste tot ca trebuie o dieta echilibrata si chiar am fost contra dietelor Dukan si alte prostii cu low carb, deci dezechilibru nutritional, cand pana la urma cont cate Kcal baga pe zi, nu de unde le ia, evident in dieta sanatoasa, nu cu alte prostii.
Dar din momentul in care nu mai ai foame decat slab, aia nu e informetare, daca organismul isi trage toata energia din grasime! Dar daca le e foame, sa manance echilibrat, evident alea 1200 Kcal/zi in loc de 2200-2300, sa dea 1 kil pe saptamana.
Pai tu generalizai, cand am zis ca la mine foamea e low cand am kg in plus, ai zis ca parca as face parte din alta rasa, ca si cum nu se poate ca unii sa fie altfel, ai luat ca si cum e imposibil sa fie altfel decat clasic.

Asta cu invatatul nu mai merge omule, e metoda expirata. Trebuie schimbata metoda, sa nu ne mai faca rau, atat, si asta am zis-o peste tot pe unde a fost subiectul.
Daca functiona asta, nu mai urca nr obezilor la nivel global, ei stiu ce e sanatos de mancat ca se spune si scrie peste tot, nu aia e problema.
Atat timp cat pui pe piata la orice pas tot felul de dulciuri si altele, e imposibil sa te tii de invatatura aia. Si pana la urma hai sa face corpu ce vrem noi, nu pe dos, nu ne-am saturat sa fim sclavi? Chiar asa nu avem ambitie?
Trebuie sa nu se mai asimileze tot! Asta e cea mai buna solutie.

Aia cu arsul mai multe Kcal, ai nevoie de un puls mai sus macar, nu prea mult, dar sa fie acolo ceva mai sus, altfel cum? Ai nevoie de mai mult oxigen. De aia cand faci bicla slabesti, in principal ca urca pulsul si intra mai mult oxigen.
Daca nu urci consumul, cum arzi mai mult?! Ca sa consumi mai mult, turezi masina mai tare! Vrei sa consumi mai mult curent, dai caloriferu` electric mai tare, nu merge altfel.
Pai sa si stai, sa nu urci consumul, nu poti avea pretentia sa ardem mai mult, tinand cont ca pierderile sunt minime.

De aia metoda cu arsul mai mult e cam cea mai proasta.
Da, deci stii mai multe detalii despre cazul aluia cu SIDA, eu aflasem asa fugitiv. Cert e ca nu se activeaza la el boala, nu are importanta ca e virusul in el, doar sa nu sexeze neprotejat pe altii. Mi se pare ca aia de ciuma pe vremuri cam astia au scapat se spunea.
Aia cu genetica daca merge la soricei, merge si la om da-i naiba, dar nu spun ei. Ca doar de aia se fac experimente pe soricei la medicamente si altele, ca ce merge acolo merge si la noi. Insa asta citisem ca urca putin pulsul si temperatura, insa nu sunt sigur, citisem acum vreo 10 ani.
Oricum era pe ars mai mult! Ca spuneau, lotul lucrat manca fast foods si nu se ingrasa, celalalt se ingrasa, aia cu gena IKKE.

Sau mai este solutia doi, sa reducem pofta si foamea in plus care de fapt vine in special de la low serotonin activity pe grupul de receptori 5HT2C, SUA a scos chestia asta ca s-au prins de smecherie, eu m-am prins inainte sa aflu de asta, ca am urcat eu activitatea pe acei receptori cu alta ocazie.
Se numeste Belviq medicamentul, insa e f scump, plus ca la unii problema nu e pe receptorii aia.
De aia se da Peritol de unii medici pentru a urcat pofta de papa, ca scade niv de serotonina acolo, printre altele.
Solutia doi este sa NU mai simti de la sine sa mananci prostii, sa nu mai intre.
Pentru ca toti supraponderalii au probleme acolo, sau cel putin majoritatea, dereglari din nastere, asa ca trebuie corectat niv de serotonina acolo cumva.
Eu am facut un test, a urcat serot acolo pentru 4 luni dar fara scopul asta, era trat pentru altceva, la 3 zile de la inceputul tratamentului am vrut sa mananc un miniecler, am mancat jumate si dupa aia nu mai intra, eram ca si cum as fi mancat 1 kil inainte cu 10 minute. Intram in cofetarie si imi venea sa vars la mirosul ala.
Eu care in mod normal rup si 6 cremshnits mari de 250 g unu.
Si abia atunci am inteles eu pe cei slabi nativ care nu tin regim, ei se satura cu mai putin de la sine.
Deci una din astea doua variante, fie controlare asimilare, fie redusa tenta patologica de a manca in plus.

Cand am pofta din aia si iau cateva chifle din alea calllde si pun nutela pe ele, mi se rupe mie de invatat a manca sanatos, fi serios. Trebe ori sa nu faca rau ori sa nu am pofta de asa ceva.
Plus ca eu cu rezistenta la leptina nu stiu daca aveam, asta ma uitat sa zic, pentru ca nu am fost prea gras, maxim am avut 90 la 1, 7 m, nu 100 si ceva, dar in general aveam maxim un 7-8 peste normal, deci 78.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil au dereglat apetitul, din câte am auzit postul de orice forma îți reglează apetitul știi când corpul îți cere de mâncare și când nu. Multi mănâncă din plictiseala nu pentru că le e foame, mâncatul e o forma de dependenta daca nu știi cum să o controlezi.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Eu de ex mananc de pofta si foame, nu din plictiseala, nu stiu cum ajung unii sa se plictiseasca cand sunt atatea de facut, de ex mie acasa nu-mi ajunge ziua sa fac ce imi place, si asta de ani de zile, plictiseala aia poate fi efectul unei depresii mascate, care da ca efect si o tenta in plus de a manca la unii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact. Se numeste mâncat pe fond emoțional/afectiv.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai da, dar nu e bine, problema nu se rezolva asa! Face mai mult rau. Si ce sens are sa-mi fac mai rau? Ca dupa aia sa urce problemele emotionale si mai tare? E nonsens.

Dar nu e vb de asta! Era vb de foame pe bune, de ce mai au foame daca au multe Kg in plus din care corpu se hraneste optim zi de si.
De ce zic specialistii lui peste "nuuu e bine sa faceti o dieta prea drastica", pai de ce? Corpul isi ia toate kcal necesare pe zi din grasimea ce o are, ca de aia o are de fapt, asta e scopu.
Adica el e complet hranit!
Hai ca mai bagi niste vitamine, minerale si proteine, sa zic ca astea nu le are in grasimea aia desi-s vitamine si dizolvabile in grasime tocmai de aia, sa ai si vitamine cand trage din ea.
Adica ce facem? Avem camara full si da si pe afara si noi mai cumparam in continuare? Consumam excesul intai.