Întrebare recomandată | Nevroza a întrebat:

Ce mancaruri sunt cele mai consistente si cu buget mic?

23 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Salată de varză cu cartofi prăjiți. big grin

| Kaℓi a răspuns:

Cartofi prajiti cu salata de varza.

| Kaℓi a răspuns:

Numai specialitati aici! happy
Ok, cartofi la tava, bine condimentati, inabusiti la cuptor, cu salata de varza inobilata cu un morcov ras si putina telina happy

| NOname a răspuns (pentru Kaℓi):

E, deja o dai în extravaganțe! Și așa uleiul nu era inclus în buget și prăjeala era un lux.

Da' mămăliga ce are? big grin

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

E buuuuna, dar cu un pic de branza de burduf si smantana, sau iaurt... si n-am vrut sa pomenesc de astea sad

| NOname a răspuns (pentru Kaℓi):

Cu Tofu. love struck

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Hm, nu e la fel de buna happy
Mamaliga rece, taiata felii subtiri si prajita pe soba cu lemne pana se rumeneste, apoi unsa cu smantana... ai mancat vreodata? e de vis!

| NOname a răspuns (pentru Kaℓi):

Nu se numără și printre visele mele.

Da' mozzarella vegană din nuca de cocos ai gustat-o? Te lingi pe degete. O găsești pe la Carrefour, pe lângă iaurturi, fantastice și ele, de la Alpro. Iar cel mai mișto lucru e că toate sunt cruelty free. love struck

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Uff, NoName, sa schimbam subiectul mai bine... azi am mancat doar cativa biscuiti si o portocala. Mi se face foame, si la ora asta n-ar fi ok sa deschid frigiderul :)
Mai bine un cantecel vesel sa ascultam!
https://www.youtube.com/watch?v=K5zm2BBpWNc

| NOname a răspuns (pentru Kaℓi):

laughing Chiar că-i vesel și nu doar cântecel.

Da' de ce te înfometezi, dragă? Tot bugetul sau ești la o cură voluntară? big grin

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Nu ma infometez, am tinut post si n-am avut altceva potrivit happy
Nici n-am avut timp, mai improvizez cate ceva de obicei... si nici nu sunt in forma, am racit.

| NOname a răspuns (pentru Kaℓi):

Mică, dulce, flămândă, bolnavă...gata, îmi vine să te înfiez și să te cocoloșesc, până-ți trece, poate și după.

Nu știam că e post zilele astea. Mi-ar plăcea să iasă un al treilea volum de Biblie, de Coran, în care să se stabilească clar, că postul trebuie să fie non-stop. Cred că și animalelor le-ar plăcea. happy

Gata, te mototolesc și pufoasă și mică mi te pun în buzunar. Noapte bună!

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Ooo, ce dragut! Nu sunt obisnuita, de obicei eu sunt cea care ii cocoloseste pe ceilalti :)
Meriti o melodie :)
https://www.youtube.com/watch?v=hWLc0J52b2I

| NOname a răspuns (pentru Kaℓi):

laughing Mersi, mersi!
Recunoaște, ai complotat cu Charles Aznavour și i-ai șoptit la ureche niște treburi! big grin

| SilentRain a răspuns:

Salata de cartofi cu varza prajita

| Hammurabi a răspuns:

Cartofi prăjiți cu usturoi și salată de varză roșie murată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartofii prajiti si cu salata verde cu lamaie, marar si ceapa verde. Abia astept sa vina primavara mai repede.

| Nevroza explică:

Nu mai stiu, la cine sa mai dau funda. Imi face gura apa, cele mentionate de voi.

| NOname a răspuns (pentru Nevroza):

Papă funda! big grin

| orientalmed a răspuns:

Linte verde, maro, portocalie, orez si germeni la caserola ( de grau, rucola, brocoli). Valorile nutritionale in proteine si vitameine depasesc orice altceva de pe piata in domeniul boabelor mentionate si in special al germenilor. As mai enumera si quinoa, hrisca, dar sunt ceva mai scumpe.
germeni de grau se pot cultiva si acasa f simplu si sunt in top.

| NOname a răspuns (pentru orientalmed):

M-ai făcut să simt gustul de rucolă în gură. Are o aromă atât de puternică, de expresivă! Chiar ieri am făcut o salată din ea (cu varză roșie, chinezească, murată-verde, ceapă verde, roșii, castraveți, ardei iute, ridiche albă, ciuperci, măsline verzi, tofu, broccoli, topinambur, avocado...). love struck

| NOname a răspuns (pentru orientalmed):

Am comis-o și azi. big grin