| anonim_4396 a întrebat:

Ce meserie poti practica daca mergi la un profil de filologie sau stiinte sociale? Te poti duce la orice facultate?

1 răspuns:
| AnaBejenaru a răspuns:

Hai ca iti spun eu, ca si eu ma duc la filo, si m-am interesat.Depinde...poti face Litere si sa ajungi profesoara (Romana-Engleza, Engleza-Franceza) sau poti face LMA (Limbi Moderne Aplicate) si astfel poti ajunge translator. Diferenta dintre restul specializalilor de la Litere si LMA este ca la LMA se puen accentul pe traduceri implicit gramatica si nu pe multa literatura, in plus la LMA faci si drept si economie. Bineinteles ca poti deveni translator si daca faci Litere dar la LMA nu faci atata literatura ca la celelate specializari. Sper ca m-am exprimat bine.
De la filologie poti face de asemenea: Drept, Relatii Internationale si Studii Europene, poti face Jurnalism, Comunicare, Geografia Turismului...depinde de ce te atrage.eu vreau jurnalism e foarte buna facultatea
Pentru stiinte sociale...psihologie,jurnalism,relatii internationale, politica...cam tot aceeasi