| bubu12234 a întrebat:

Ce metode de invatare rapida cunoasteti? fara memoplus, caci nu e cel mai recomandat.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca asa ceva ar fi inutil si irational, ce sens ar avea sa memoram totul? creierul este produsul evolutiei,evolutia ne transmite faptul ca ce era important pentru noi pastram in memoria de lunga durata,ce nu era important in memoria de scurta durata, informatia care intra in memoria de lunga durata are mai multe in comun
=este informatie repetitiva
=semifica ceva important pentru supravetuirea noastra
exemplu,daca eu ti as spune ca daca nu inveti cum se cere mancare in germana nu ai primi nimic,te asigur ca si in vise ai visa cum se spune, aici ajungem la nevoia de a retine, creierul retine ceea ce este important, amintesteti cum a fost prima iubire, primul sarut, prima plimbare, dar fac pariu ca nu isi aduci aminte de ziua de ieri exact ce ai facut, eu personal invat ceva care are si o implicare emotionala si cand inteleg acel lucru, de asta papagalii de 12 clase nu au o gandire critica,rationala,ca voi nu ganditi copii voi sunteti papagali care memoreaza si memoreaza multa informatie care nu are sens vreodata in existenta noastra,nu invata si incearca sa studiezi materia respectiva,vezi documentare,fa teste,singura nu obligata, biologia,chimie,fizica =documentare, cartii, matematica =fa multe teste online, citeste cartii, dar din placere, nu isi obliga creierul ca te vei plictisi, creierul memoreaza ceea ce i aduce placere

| bubu12234 explică (pentru RAY):

Se aplica toate astea si in sesiune? happy

| RAY a răspuns (pentru bubu12234):

Logic

| bubu12234 explică (pentru RAY):

De asta papagalii de 12 clase nu au o gandire critica, rationala, ca voi nu ganditi copii voi sunteti papagali care memoreaza si memoreaza multa informatie care nu are sens vreodata in existenta noastra,

ce ai vrut sa zici cu asta, mai exact?

| RAY a răspuns (pentru bubu12234):

Pai voi doar memorati ca un papagal atat,nu sunteti curiosi,nu aveti o gandire critica,sceptica,multe cunostinte sunt inutile sau expirate de mult,nu ganditi,da oare asa e,hai sa cercetez sa caut,scoalla te face sa fi ca un robot,cine pune la indoiala ceea ce invata la biologie,fizica,chimie,istorie? nimeni,dar de ce sa nu pui? stiinta nu e credinta,stiinta e scepticism in primul rand,degeaba cunosti un lucru daca nu l-ai inteles in totalitate,voi nu intelegeti voi invatati atat, eu la liceu mi am contrazis profa de istorie,fizica,chimie,biologie, unele profesoare aveau credinta altele o minte libera, stiinta nu se preda cum se preda in scolii,aia nu e stiinta e o forma de religie,credinta,nu cumva sa te indoiesti de ia ca nu treci clasa, copilul acela trebuie sa descopere curiozitatea,pasiunea pentru invatat, gandirea critica, de ce cade un mar pe pamant, ce este gravitatia, cum a aparut, cum afacteaza ia materia

| bubu12234 explică (pentru RAY):

laughing nu am eu treaba cu liceul. se apropie sesiunea si cautam doar o solutie sa retin mai multa informatie in timp scurt.

| francut a răspuns:

Rapida, nu exista.

| VictorFenrir a răspuns:

Poti sa inveti in parti, iti imparti cat ai de invatat in cateva bucati si dupa ti se va parea ca ai mai putin.EU asa faceam si memoram mai repede, bine acum depinde si dupa tine daca ai o memorie buna sau nu, poate esti genul care toceste mult.Si am citit undeva ca si muzica clasica ajuta la invatat.