| WizzArd3344 a întrebat:

Ce minusuri aveti despre sistemul de invatamant romanesc? Dar despre acei zisi profesori?

4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

-Sistem inca comunist
-Scoala nu te invata sa faci nici macar 1 leu
-Scoala iti testeaza memoria, nu si inteligenta
-Multe materii de umplutura care nu sunt necesare in viata nici macar 0, 5%
-Nu iti pune creativitatea sau mintea la contributie, te pune sa reproduci ce au zis altii ca papagalul

Despre profesori:
-Unii n-au ce cauta acolo, n-au toate tiglele pe casa.
-Unii sunt comunisti
-Unii au cativa favoriti si tin ora doar pentru ei, pe restul ii neglijeaza total
-Unii incearca sa fie diferiti de sistem dar sistemul nu-i lasa, trebuie sa respecte cu sfintenie practiciile invechite

In concluzie, sistemul te vrea prost si cat mai papagal, lor le convine, carne de tun, obiectivul este ca oamenii sa fie cat mai needucati si dependenti de politic.

| WizzArd3344 explică (pentru Drimmero):

Cam aici se invartea si parerea mea, toti vor sa iesi un angajat pe minim pe economie. Nimic mai mult. Profii in mare parte se cred superiori in fata unor elevi de 15-16 ani, doar pentru ca detin asa zisa functie de *profesor*, care dupa parerea mea (strict opinia mea), nu e o asa mare functie. Profesorii acum 2 ani pe vreme de pandemie au stat aproape o jumtate de an acasa si au primit salariu si culmea tot ei ieseau in strada pentru marire. Insa niciunul pentru o mica schimbare a sistemului.

| Drimmero a răspuns (pentru WizzArd3344):

Functia de profesor nu e cine stie ce, este o functie nobila si iti trebuie multa pregatire si foarte multa rabdare sa induri mai intai de toate sistemul educational, dar si anumiti elevi care pot fi prost crescuti si sa-ti tufa zilele. Salariul profesorilor este totusi mic, dar multi dau si medidatii pentru un castig un plus. Unii profesori ar vrea o schimbare in sistem dar nu sunt lasati si daca au deschis gura sunt inalturati destul de repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesorii cer copiilor bani cu japca, ceea ce e ilegal.