| mamiloca a întrebat:

Ce naiba se intampla cu tara asta? De ce vrea guvernul sa bage 11 clase pentru permisul auto? mi se pare o idee absurda, asta inseamna ca jumatate din Romania cu minim 8 clase nu ar mai putea trai, duce copiii la un eveniment special, sa munceasca ca un transportator de marfuri... Voi ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Si nu crezi ca ar putea face si ei un minim de efort sa mearga acolo la scoala? Ca doar nu a murit nimeni ca s-a dus 11 ani la scoala. Problema e ca foarte multi nu constientizeaza cat de importanta e scoala, guvernul vrea doar sa ii stimuleze putin. Toti acesti oameni merg pe premisa: lasa ca nu imi trebuie mie scoala, eu nu sunt facut pentru carte, ma duc in strainatate sa muncesc la fel ca alte milioane de oameni, apoi toti ajung la concluzia dupa cativa ani ca au facut o greseala si si-ar fi dorit sa nu renunte la scoala.
Cum am zis, doar un minim de efort, ca doar nu o fac pentru guvern, ci o fac fix pentru viitorul lor, nu trebuie sa stai cu nasul in carti, nu trebuie sa iti dai prea mult silinita, trebuie doar sa mergi la scoala, atat, sa termini alea 11-12 clase. Si daca nu poti sa mergi macar te inscrii la fara frecventa dar totusi arati ca te intereseaza. Daca nici efortul asta nu poti sa il faci, dar apoi in viata cand vor urma probleme mult mai grave ce faci?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Stai linistit; colarizare nu prezuma responsabilitatea in trafic. ar fi suficiente si 4 clase, daca individul ar si macar sa intelega in mod rational logica normelor rutiere

| Doarunaltutilizator a răspuns:

O prostie.
Dar totusi ceva ar trebui sa faca ca sa mai scoata din soferii astia incompetenti, sunt prea multi prea.aici si incurca si traficul.