| RobertVasileAlexandrescu a întrebat:

10 clase pentru permisul auto? subiect uitat? ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt multe alte probleme în ceea ce privește examenul de permis. Ore puține, cursuri de legislație facultative, examenul practic prea scurt. Nu cred ca e asa important nr de clase atât timp cât ești capabil sa scrii și sa citesti

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa se adopte prea repede o asemenea conditie pentru obtinerea permisului de conducere, poate peste 5-10 ani sau chiar deloc.
Si faptul ca un conducator auto este corect si respecta regulile de circulatie nu depinde de nivelul studiilor.

| sierra1 a răspuns:

"10 clase pentru permisul auto?"

adică sunt prea multe sau prea puține?

| Dyalema a răspuns:

Cred că este prin sertarele celor care hotărăsc asta. Trag de timp aiurea! Este o decizie foarte buna, nu e suficient să ai "școala vieții" ca să poți conduce o mașină. Sunt atâția analfabeți în țara asta care nu știu să descifreze un marcaj auto și își fac singuri legea la volan încât o astfel de lege e binevenită. În plus ar trebui să fie schimbate și testele psihologice, să fie ceva mai drastice, după părerea mea, prea mulți oameni mor din inconștiența altora.