| mgtow a întrebat:

Cum vi se pare noua lege care va fi aplicabila in Romania daca va fi aprobata si de guvern (Obligatoriu sa ai 8 clase pentru a obtine permisul de conducere pentru vehicule terestre A1, A, B, C, C1, C+E...etc)? Daca va fi asa atunci ce se va intampla cu persoanele care au obtinut permisul in spatiul shenghen si vrea sa in schimbe cu cel din romania cand revine in tara? Vor trebui sa invete sau o sa il schimbe fara probleme?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mi se pare in regula. Cei care au obtinut anterior permisul, conform prevederilor legale de la data obtinerii, nu vor avea nici o problema, in drept exista principiul neretroactivitatii legii(legea dispune numai pentru viitor), cu exceptia legii penale si contraventionale mai favorabile. Fata de aceasta vor putea preschimba permisul fara probleme. Numai bine!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ar fi si cazul! Toti analfabetii au permis de conducere si nu sunt in stare sa citeasca un blestemat de indicator, scris cu litere de-o schioapa! Are dreptate DrSunit! Ar trebui MACAR 10 clase. Poate ca, asa, n-ar mai lua permis toti cocalarii care nu cunosc bine nici macar culorile de baza: ROSU, galben, verde.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Una este prescrimbare care nu necesită examinare și alta este obținerea permisului pentru prima dată!
Pa, pa.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca se va aproba legea, inseamna ca de la aceasta data se va intampla acest lucru. Cei care au obtinut permisul mai inainte nu vor avea nici o problema.

| N3rvos a răspuns:

Proasta, foarte proasta, ar fi trebui sa ceara minim liceul nu doar 8 clase, tinand cont ca in Romania sunt obligatorii 10, asta inseaman ca nici macar cat e obligatoriu nu trebuie sa ai ca sa dobandesti un permis de conducere; Tara lui papura voda...

| CDelia a răspuns:

In acest fel se va evita ca acele persoane care nici nu stiu macar sa citeasca sa aiba in schimb permis de conducere auto.