| AvalohAlyn a întrebat:

Ce nu va place si ce va place la Romania si la romani?

8 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Oare ce sa iti mai placa in tara asta cand in autobuz mori de cald, in metrou mori de cald. Mergi pe strada calci in rahat de caine, masinile parcate peste tot pe trotuare pe spatiul verde, regulile de circulatie nu mai exista. Oamenii sunt niste nespalati, stai in metrou sau in autobuz si simti cum efectiv PUT. Politicienii fura din bugetul de stat. Coruptia este in floare. Politia nu isi face treaba. Daca ajungi la spital ai sanse sa mori din cauza infectiilor, sansele sunt mai mari sa stai acasa si sa te vindeci. Oamenii in general sunt needucati in Romania, vorbesc tare, sunt agitati, nu au rabdare, sunt grabiti. Preturile din magazine sunt egale sau mai mari ca cele din afara, dar salariile sunt de 4 ori mai mici. Ce naiba sa iti mai placa in tara asta?

| Freya1 a răspuns:

Ce imi place la Romania? locurile,peisajele,traditia,natura inconjuratoare. Cele mai frumoase amintiri pe care le am sunt din calatoriile mele prin tara,locuitul la bunici etc...
Ce nu imi place? Pai este o lista lunga,dar in capul ei e ca nu mai poti sa stai aici.E tara ta dar nu ai conditii si posibilitati de a locuit si ce am detestat cel mai mult este faptul ca la un momentdat trebuie sa parasesc toate locurile astea frumoase si sa imi las in urma toate amintirile pentru ca nu suntem apreciti si nu facem nimic.
Nu suport faptul ca ne umplem din ce in ce mai mult de tigani,camatari, boschetari, hoti, alcoolisti si puscariasi. Urasc faptul ca avem preturi mult prea mari la alimente, haine etc dar nu avem salarii sa ni le permitem.La locurile de munca nu suntem respectati, nu ne permitem sa ne cumparam o casa nici in 30 de ani, pana si pentru o masina trebuie sa te imprumuti la banca iar cei care au avut sansa printr-o conjunctura sa ajunga cineva priveste omul de rand de sus.Suntem de un egoism nemarginit, nu stim si nu ne pricepem nici la afaceri si suntem in stare sa o vindem si pe mama doar sa nu ne lipseasca masina din fata scarii.

| AC4S4 a răspuns:

Cand vine vorba de Romania, imi place regiunea Transilvania (incluzand si Banatul, Maramuresul, Crisana). Se observa influenta culturala a 3 popoare (roman, maghiar, german). Ce nu imi place la Romania este faptul ca, desi avem toate tipurile de relief (munti, campii, dealuri, mare), nu sunt exploatate indeajuns.

Ce imi place la romani este ca sunt muncitori si simpli. Eu sincer cred ca prea multa tehnologie strica (devenim antisociali petrecand timpul doar pe telefon, televizor, etc.). Insa, romanii sunt mai sociabili unul cu celalalt.
Ce nu imi place la romani este gandirea de a pleca din tara fara a incerca sa faca ceva, iar mai apoi acestia ajung sa iubeasca tara in care au ajuns si sa urasca Romania. Cred ca e foarte important ca oamenii sa ramana sa munceasca in Romania.
Multi nici nu-si fac studiile, stau ca plantele pe bancile liceului 4 ani, fiind siguri ca vor merge in Occident dupa liceu si acolo o sa faca munca necalificata pe bani mai multi. Deci, se observa si lenea de a invata. Decat sa invat sa am un trai bun aici, mai bine ma duc la altul ca si "sclav" (poate e prea dur cuvantul - nu toti fac munca de jos acolo).
Ce nu-mi mai place la romani este faptul ca refuza sa se informeze, dar comenteaza ca si cum sunt informati. De exemplu, majoritatea ii critica pe cei din politica, dar nimeni nu se gandeste sa mearga sa voteze si sa se intereseze de ce atribute are fiecare persoana din conducere (multi cred ca domnul Iohannis poate face ce vrea pentru ca e presedinte). Un alt exemplu este cu credinta. Extrem de putini citesc Biblia, dar foarte multi se declara credinciosi si ajung sa comenteze lucruri de genul : Cum este Dumnezeu, Ce este pacatul, Ce se intampla dupa moarte. Sunt persoane care spun ca sunt crestine, dar daca vrei sa aflii mai multe o sa aflii ca ei cred in lucruri precum reincarnare, karma, zodii (lucruri ce nu au nicio legatura cu crestinismul).

| wpetterssone a răspuns:

România are peisaje frumoase pe care românii le distrug.

| AlexDarius3 a răspuns:

Sa incepem pozitiv: Mancarea, femeile, Simona Halep, Gicuta Hagi aka "Maradona Carpatiilor", oamenii prietenosi, faptul ca nu vine garda la tine dac iei jocuri ilegal, muzica ( nu aia pop, pe aia o urasc) viteza de internet, umorul romaniilor, FCSB, site-urile de anime si manga, traditiile, transfăgărășan,
mici, sarmale, mămăligă, drob, ciorbă, papanaşi, zacuscă, pârjoale, cozonac, jumări, iahnie de fasole, pomana porcului, slanină.
Ce urasc : Bozgorii din Transilvania, mentalitatea proasta, parlamentul Romaniei, salariile, scolile, spitalele, femeile, lol, chiar asa putin aici? se pare ca sunt pozitiv ^^.

| Robert160 a răspuns:

De exemplu eu nu pot să fac în România anumite lucruri, nu-mi pot îndeplini anumite dorințe, vise deoarece nimeni nu mă ascultă cu adevărat pentru că fiecare trăiește în lumea lui.

| GdX a răspuns (pentru Robert160):

Fii domne serios, lasa vaicareala, ca poti face si aici orice, numai sa iti doresti.

| Hammurabi a răspuns (pentru Robert160):

E simplu. Învață să nu mai fi dependent de alții.
Îndeplinește-ți dorințele fără să fie nevoie să te asculte/sprijine/ajute/înțeleagă, etc. alții.