| Razvan a întrebat:

Ce parere ai despre discriminarea rasiala?
Se merita sa ii discriminam pe cei din jurul sau doar pentru ca au alte credinte/ocupatii/pareri diferite de ale noastre?
De ce avem impresia ca noi reprezetam binele si ei raul?
Si la final:Oare de ce campaniile antidiscriminare nu se bucura de succes?

Si o melodie veche care insa spune multe despre un subiect "tabu":toleranta
http://www.youtube.com/watch?v=8krO7Q3vSys

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai pus aici in discutie mai multe tipuri de discriminare.Despre discriminarea rasiala se face cel mai mare taz-baz.Rasismul,cica.Uite,eu nu suport tiganii. O zic. Dar asta nu ma face rasist.
RASÍSM s. n. concepție social-politică antiștiințifică și reacționară care susține IDEEA NEFONDATA a inegalității biologice și intelectuale a raselor umane.

S-a inteles ca IDEEA NEFONDATA, nu? Eu nu suport tiganii nu fiindca-s mai colorati ca mine, ci datorita culturii lor abjecte si a caracterului lor infect.Sigur,acu,fiind la moda toleranta, sar toti ca arsi ca:'sunt si ei oameni, trebuie' sa traiasca', in regula, trebuie' sa traiasca, dar nu pe langa mine, sau 'sunt si rromi cumsecade'...asta e cea mai tare. E ceva la modul:'sunt si rromi cumsecade, nu am intalnit niciunul pana acum, dar trebuie' sa existe, pe-acolo...pe undeva.'Eu cand vorbesc de rromi vorbesc de majoritate, fiindca la majoritate ne raportam atunci cand discutam de o comunitate. Daca un popor e format din 95% analffabeti, 4% eruditi si 1% genii, cum e acel popor? Nu unul de analfabeti? In fine.

Eu sunt ateu(urasc cuvantul asta). Si am observat ca evlaviosii crestini sunt extrem de intoleranti si respingatori cu cei care nu-s de-acord cu credinta lor.Am observat ca acestia devin cu atat mai rai cu cat se simt mai nesiguri in fata argumentelor aduse impotriva credintei lor.Atunci incep sa blesteme, sa injure...stii tu, d-ale crestinilor.

Intotdeauna cei cu o gandire libera au fost respinsi si li s-a pus peceta de visatori sau nebuni.Societatea traieste intr-o casta si in momentul cand simte pericolul de a fi patata recurge automat la respingerea, la izolarea celui in cauza.Sau il trag inauntru si il pun pe pat.

Lasa campaniile antidiscriminare si programele astea cu integrarea rromilor in societate. Ei nu vor asta.Cand ne vom da seama? Am vazut pe undeva un afis cu Guta pe care scria:'daca sunt rrom nu inseamna ca sunt si rrom.'El, care scoate melodii gen Tigan european sau mai stiu ce alte gunoaie fonice.Hai,te-am lasat. Te trailes bahtalo!

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Exemplele invocate de tine nu se refera la discriminarea rasiala.Aceasta nu are in vedere credinta sau ocupatia, ci culoarea pielii, etnia. Eliminarea diferitelor feluri de discriminare rasiala este un proces de lunga durata.Mentalitatile se schimba greu cu atat mai mult cu cat, din cand in cand, chiar politicienii recurg la instigari pentru a-si asigura o anume audienta.Principala sursa a discriminarii este absenta cunostintelor despre cel care este altfel.

| anka a răspuns:

Urmareste clipul de mai jos si iti va raspunde la intrebari.
http://www.youtube.com/watch?v=RWn9dDUaTvA&feature=related

| ramona_1444 a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu ea. adica nu este vina unui om ca este de o natie, culore, credinta anume. in realitate toti suntem oameni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa spui ca tu nu faci discriminari? Ca tu ai accepta sa fi prietena cu un rrom, sa vezi cum vorbeste si cum injura, se lauda in toate felurile... sau cu cineva inferior tie(indiferent de rasa). Fi serioasa, sti fabula,, Cainele si catelul``? Iti amintesc sfarsitul: Aceasta intre noi adesea o vedem Si numai cu cei mari egalitate vremwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU, nu sunt de acord! Dar ce am zice daca ne-am afla noi de cealalta parte a,, baricadei"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt roman si am crescut intr-o zona undesunt multi rromi.credeti-ma, sunt discriminat pentru ca sunt roman

| Diana1721 a răspuns:

Eu una nu ma consider rasista atata timp cat nu am nimic cu tiganii. Intotdeauna am discutat cu colegii de etnie roma si am fost chiar buna prietena cu o tiganca. Eu am ceva cu oamenii prosti si needucati indiferent ca-s ei romani, rromi sau orice altceva. Si sinceri sa fim tiganii nu sunt chiar cei mai educati oameni. Majoritatea stiu doar sa jigneasca sa fure si in general sa se poarte neadecvat.Nu ca n-ar exista si cativa care s-au adaptat si care acum au ajuns departe. Pentru aceia am tot respectul. Ei spun ca trebuie sa intelegem ca asa sunt regulile la ei si bla bla... Eu cred ca ei sunt cei care trebuie sa se adapteze dupa noi pentru ca asta este tara noastra si daca vor sa fie acceptati trebuie sa lupte pentru asta. Ce-ar mai fi sa ne schimbam noi dupa regulile lor? Deja s-au facut prea multe chestii care sa ii ajute pe rromi. Sa mai faca si ei ceva. Daca nu, din partea mea sa dispara toti. Sa fie alungati, omorati, orice numai sa nu-i mai vedem. Imi pare rau dar nu spun asta pentru ca sunt rasista ci pentru ca sunt fata si m-am saturat de tiganii care ma fluiera pe strada sau incerca sa ma atinga sau sa faca orice alta chestie care sa ma scarbeasca la maxim. Asta e. Daca nu se pot controla, valea cu ei! Mi-e scarba cand vad ca traiesc alaturi de astfel de "oameni".