| troleibuz a întrebat:

Ce părere ai despre Instagram?

64 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu folosesc, faza e ca se promoveaza narcismul ceea ce poate da dependenta

| Wr3nch a răspuns (pentru RAY):

Orice retea sociala promoveaza narcisismul. Si pe TPU devii narcisist daca primesti prea multe funde laughing

| RAY a răspuns (pentru Wr3nch):

E adevarat, vrem sa stim ca suntem apreciati de alti, populari

| EntertainYou a răspuns (pentru Wr3nch):

Man, pe principiul asta, cand iei salariul pentru o munca depusa tot narcisism se numeste?
Pe TPU daca iei funde poate le iei si pentru ca ai depus un efort sa dai un raspuns competent, in loc sa primesti aprecieri doar pentru ca ti-ai facut o poza in oglinda.
Mandria pentru o munca rasplatita nu e genul de narcisism care ne face rau. E chiar ceva ok, un echilibru emotional necesar. O motivatie, alta decat a primi doar atentie degeaba.

| EntertainYou a răspuns (pentru RAY):

Pai depinde de cum folosesti aplicatiile, RAY.
Eu folosesc Facebook zilnic, dar nu ca sa vad poze cu selfie-uri si postari cu mancare, poze din vacante sau cu plozi...sau cu 5G care da covid.

| RAY a răspuns (pentru EntertainYou):

De acord cu tine

| Wr3nch a răspuns (pentru EntertainYou):

Boss, sa raspunzi la intrebari nu e o munca. Multi raspund ca sa fie seniori mai repede, sau paralel cu subiectul ca sa fie in top. Deci e narcism si aici, poate nu partial. Plus ca unii fac rage daca nu primesc ei fundalaughing

| EntertainYou a răspuns (pentru Wr3nch):

Eu iti zic la modul general ce inseamna sa dai rasplata/premii. De aia si cand iti faci cont pe TPU ti se spune de necesitatea contului ca sa primesti puncte. Ca sa primesti ceva la schimb. big grin Ha, Ha. Gratis nu vrea nimeni...cica.
Ca unii stau pe aici doar ca sa ia premii e alta poveste. happy

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Majoritatea de pe Insta sunt la vânătoare de followers. Cred că fac din asta scopul lor. Iar daca numărul scade peste noapte, le-ai stricat toată ziua...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Interesant. Am urcat cred ca patru poze acolo in cei vreo 5 ani pe putin de cand am cont. Nici una nu e selfie cu mecla mea. Pe de alta parte e misto ca urmaresc o gramada de c*rve misto de prin Brazilia, Rusia, si de pe la noi cateva, si de nicaieri. Plus 2-3 chestii tech si legate de metal care chiar ma intereseaza.winking

| Wr3nch a răspuns:

Meh, il folosesc mai mult pentru ca e asociat cu FB si am multi prieteni care posteaza, daca pun poze pe an e binelaughing

| Celcestietot a răspuns:

Nicio părere.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O părere bună love struck. Eu n-am tangențe cu partea narcisistă a Instagram-ului. Mai mult narcisism văd pe TPU laughing. Orice rețea socială poate fi utilă dacă e folosită cu cap. Eu cel mai mult folosesc Insta ca să-mi caut referințe pentru desen, pictură și altele.

| EntertainYou a răspuns (pentru supadeceapa):

Bine punctat. Si eu am impresia ca mai mult narcisism e pe TPU. Si nu din cauza fundelor, cum zic unii, ci din cauza raspunsurilor in sine. E suficient doar sa pronunti numele unor useri infami de pe aici si deja ai definit aroganta aia imprastiata pe site in mod nemeritat, una specifica narcisismului.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu-mi place, niciodata nu mi-a placut, nu-l folosesc, imi place mai mult Facebook.

| siriusblack98 a răspuns:

Nici una in mod specific.Am folosit dar nu mai folosesc de peste 1 an. Pur si simplu nu ''m-a prins''. Am ramas la Fcaebook strict ca sa mai citesc o stire sau un banc, un meme.

| Alverto a răspuns:

Imagineaza-ți ca urmăritorii lui Ronaldo să scadă în câteva minute la 100 laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E amuzant ca tu ai întrebat ce parere avem despre Instagram(ma întreb de unde ți-a venit ideea pentru întrebarea asta) si toți ți-au dat răspunsuri despre narcisism. Puteai sa intrebi si despre vreme si cel puțin o persoana s-ar fi trezit sa bată un apropo legat de narcisism.Probabil e la moda cuvantul asta.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Retelele sociale si narcisismul au mare legatura una cu alta.
Ai sta pe TPU si ai incerca sa iti faci o imagine aici daca nu ar fi asa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Ți se pare ca încerc sa-mi fac o imagine aici?
Majoritatea oamenilor folosesc cuvantul asta complet aiurea.Retelele sociale promovează superficialitatea, dacă vrei.N-as zice neapărat ca promovează narcisismul.E dificil sa stabilesti granita dintre încredere in sine si narcisism doar pe baza unei poze.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Da.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, s-a pripit RAY cu asta. Dar pentru cei mai mulți oameni social media chiar ajunge un izvor de narcisism sau loc de atentat la nesiguranțele oamenilor. Prea putini sunt cei care știu sa se ferească.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Nu mi se pare ca ar fi un izvor de narcisism.
Legat de nesiguranțele oamenilor, când decizi sa te afișezi intr-o anumită ipostaza pe o retea de socializare îți asumi si comentariile negative, care de cele mai multe ori sunt perfect adevărate.Adevarul doare cel mai tare.
Sa te ferești înseamnă sa nu expui.Sau sa fii atat de sigur pe sine încât sa nu dai doi bani pe altii.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream la cei care privesc. Nu la cei care postează și își pot asuma și feedback negativ. In fine...

| RAY a răspuns (pentru EntertainYou):

Am scris ca poate da dependeta nu ca toti sunt dependenti, asta e ca daca bei o bere o data pe saptamana nu te face alcoolist

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Cei care privesc o fac si ei voluntar.Asumat chiar, aia inteligenți.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Clar, chiar si la baie tot voluntar se duc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Pai da, tot voluntar e.
Îți instalezi aplicația voluntar.Si vezi postările pers pe care le urmărești.Nu le exploatează nimeni insecuritățile.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

You really don't get it, do you?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Nu,explica-mi sad
In engleza dacă se poate

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

La baie mergi voluntar...dar nu pentru totdeauna.
Asa si pe net, claaaar alegi tu din start ce vezi acolo de cand iti faci contul sau iti instalezi aplicatia. Numai ca nu. Astea se controleaza in timp. Si necesita o anumita disciplina pe care multa lume nu o are, de aceea e vulnerabila.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Eu sper ca pentru totdeauna.
Nu, nu toată lumea o are. Odata ce realizează ca nu o au si ca ceea ce văd îi afectează, ar trebui sa înceteze. Daca n-o fac, e vina lor.E slăbiciunea lor, pe care ar trebui sa si-o asume.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai, nene, chiar ai probleme grave de perceptie.
Pai cum sa speri pentru totdeauna? Vrei sa te ca&i pe tine!?
*Facepalm*
Nu e vorba de slabiciune. Toti sunt slabi la o adica. Dar trebuie disciplina de care spuneam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Pentru totdeauna vreau sa merg voluntar.
Ești sigur ca dintre noi 2 eu am probleme de perceptie?
Mereu e vorba de slăbiciune. Disciplina aia însemnând lipsa slăbiciunii sau stăpânirea ei.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tu mergi la baie pentru ca vrei sau pentru ca TREBUIE!?
Exact, cine are probleme de perceptie? TU esti perfect ok sa te scapi pentru ca POTI SA VREI. LOGIC, nu? laughing rolling on the floor
Disciplina se invata. Mai taci odata. Nu mai manca din wc atat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Ca vreau.Fizic n-am nevoie sa ma deplasez spre un loc special conceput in sensul asta.
Narcisistii au happy
Nu toți o invata.Nu toți o pot invata.Esti mai arogant decât mine.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai nevoie, da.
Dar preferi sa te scapi in dormitor? happy Disciplina, vezi.
Pana si cainii sau pisicile o invata.
Poti sa te controlezi...pana nu mai poti. O nevoie fiziologica e o nevoie fiziologica. Aici insistam.
Trebuie sa aiba loc hrana si excretia. Asa functioneaza corpul.

Pe de alta parte revenind la ograda noastra cu social media... oamenii la fel trebuie sa fie disciplinati. Nu ca ...vai, ca-si asuma, ca bla bla, sufera si ei in tacere cu inima de fier asa ca tine. laughing
In destule cazuri n-au incotro...mai ales cand sunt oameni cunoscuti cumva (de la scoala, munca, rude, etc.) sau au avut ceva in comun/un interes/hobby. Ma refer la cazuri destul de uzuale, nu la amarestenii aia frustrati care doar cauta sa agate ceva. Astia sunt aceiasi indiferent de mediul in care activeaza.
Daca realizezi ca mai mult te deranjeaza activitatea cuiva din online atunci nu-l mai urmaresti. Dar, uite, de exemplu eu mai urmaresc oameni care imi plac mai mult pentru anumite lucruri pe care le avem in comun, desi nu prea ma intereseaza viata lor personala (unde au fost in vacanta, ce au mancat aseara, ce au cumparat, etc.), asta nu din invidie, ori ca ma ofenseaza cu ceva, dar pur si simplu nu are de ce sa ma intereseze. Nu imi place sa am Facebook-ul plin de vietile personale ale altora (in afara de rude sau prieteni apropiati). Si nu sunt nici genul care sta sa dea scrolling ca o gura cascata si sa dea like-uri la foc automat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

N-au încotro...sa vadă, poate.Dar sa sufere e alta poveste.
Un ușor nivel de invidie e normal.Benefic chiar. Daca cineva arată mai bine ca tine, are ceva ce tu nu ai (material), sta bine la un capitol la care tu ai defecte si insecuritati, e normal sa-ți trezească intr-o oarecare măsura invidia.Dar durează o secunda.Si îți trece.Sau te ambiționează sa ajungi si tu asa.
Dacă plângi si îți tai venele din cauza a ceva ce ai văzut pe insta/Facebook, e vina ta.Ca n-ai suficient autocontrol,
disciplina sau cum vrei tu sa-i zici. Ceea ce e o slăbiciune.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Slabiciune pe care oricine o poate avea. Toti suntem vulnerabili intr-un fel sau altul.
De asta trebuie disciplina/control.
La randul nostru si noi putem activa insecuritati in altii daca postam prea des "despre noi". Iar faptul ca si noi simtim vreo nevoie in a ne epata frecvent pe o retea sociala spune ceva si despre noi (daca este cazul).

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Da,toți suntem vulnerabili intr-un fel sau altul.Doar ca felul in care ne gestionam vulnerabilitățile ne deosebește.
Putem activa insecuritati in altii, dar ar trebui sa fie o chestie de moment.Pentru ca n-ai nicio siguranța ca ceea ce vezi e real.
N-am simțit niciodata nevoia sa ma expun pe mine/viața mea pe o retea.Nu văd cum m-a putea ajuta.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarea este,, ce parere ai drespre Instagram?" (adica aplicatia in sine), dar raspunsurile sunt despre utilizatorii instagramului. laughing

Intr-adevar, cuvantul narcisist se foloseste gresit, exact ca si acum cativa ani cand era la moda cuvantul,, cringe". Toata lumea il folosea dar daca-i intrebai ce inseamna acel cuvant, nu stiau sa dea o explicatie, dar o faceau pentru ca este o moda. Asa si acum. Oricum, oamenii care folosesc cuvinte neintelese de ei, nu este ceva nou.
Daca e sa cautam in dex, gasim ca narcisismul este iubirea EXAGERATA fata de propria persoana + fite, figuri, lauda de sine exagerata etc. Cam asa vad eu.
Ce pot sa spun, societatea ne-a bagat in cap ca nu avem voie sa fim mandri de propria persoana, de aspectul nostru fizic, de realizarile noastre sau cu modul de gandire. Daca cumva cineva aude pe altcineva ca spune,, ce bine arat", gata. e narcisist. Penibil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Ce sa zic, după mulți eu sunt narcisista laughing
Definitia din dex e cam 0, 1% din definitia exactă, detaliata(dpdv stiintifico-medical).Ca sa ajungi de la o tipa care pune poze sexy pe Instagram la narcisism patologic e cale lunga...
Da, acum 3 din 2 oameni sunt narcisisti.E o jignire la adresa adevăraților narcisisti.
Între încredere in sine/siguranta si narcisism exista diferențe majore. Oamenii care le confunda sunt aia care au auzit cuvantul intr-un serial si li se pare cool sa-l folosească si ei.

| Curious2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna Hecate, de ce crezi ca e vorba de narcisism pe Instagram?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Curious2):

Nu cred asta

| EntertainYou a răspuns (pentru Nemessys):

Nu. E taman de-a-ndoaselea ce ai spus talica. Poate pentru ca si tu esti superficial si dornic de atentie si crezi ca e ok sa normalizezi anumite comportamente. Iar dexul nu te ajuta.
Narcisismul este un pattern de comportament, un mecanism de aparare impotriva nesigurantelor, iar in ziua de azi a devenit tot mai patologic. Nu are nimic de-a face cu iubirea de sine. Asa arata doar in ochii altora intrucat asemenea persoane arata putina empatie si nu arata ca le pasa de alti oameni cu adevarat. Iar motivul real e ca au un ego fragil, nu pentru ca se apreciaza.
E normal sa fii mandru de propria persoana, problema e cum ajungi sa raspandesti asta in jur. Nu cum face Hecate, clar.
Vezi acest video daca vrei sa mai intelegi si altceva in viata:
https://www.youtube.com/watch?v=aHHWgG7dB6A

| Nemessys a răspuns (pentru EntertainYou):

Pana la urma ce am zis greșit?

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai singurii care te aproba sunt si ei exact la fel. happy
Dupa multi esti cumva in neregula, sa zicem.
Si nu, oamenii care posteaza poze pe social media nu sunt narcisisti patologic (doar din atata lucru). La tine e strict problema de gandire. Permanent confuza, contradictorie, aroganta, destul de lipsita de empatie (chiar tu insati nu o apreciezi si o vezi numai ca pe o slabiciune), pe langa faptul ca ai o placere sadica de a face alti oameni sa se simta inferiori/vinovati, tinzi sa sprijini faptele antisociale, nu iti convin relatiile in care tu nu detii controlul si esti in regula sa consideri oamenii ca pe obiecte...si colac peste pupaza, feelings are facts la dumneata.

| EntertainYou a răspuns (pentru Nemessys):

Uita-te la video. Ala e narcisismul explicat (in contextul societatii de astazi, nu exclusiv la social media).
Tu stii ca narcisismul e doar ce ai citit in dex. Nu. Oamenii narcisisti nu se iubesc pe sine. E doar ceea ce lasa ca aparente celorlalti din simplul motiv ca nu au empatie fata de ceilalti.

| troleibuz explică (pentru Nemessys):

Nu e vorba de narcisismul din dex. E de mai multe tipuri.

| troleibuz explică (pentru EntertainYou):

O observatie. Unele persoane ca Endoryus, lorix batjocoresc parerile unor useri oricat de corecte sunt doar pentru ca nu ii plac pe respectivii useri. Vad bine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Descrierea asta pe care mi-o atribui tu(mai puțin partea cu confuza)aduce a femeia fatală.Asa de buna ma "singurii care te aproba sunt si ei exact la fel"Adică nemessys e si el narcisist? De ce nu mi-ai zis mai repede? Mereu mi-am dorit sa cunosc unul in persoana.
Da, știu ca-s "in neregula".Dar tu nu știi, doar îți dai cu presupusul.De ce te rezumi la narcisista? De ce nu sociopata?
Atâtea complimente...ma faci sa roșesc love struck Pacat ca nu le merit pe toate.Confuza? Nu mi se potrivește.Contradictorie,da,dar nu in sensul in care crezi tu.Restul da, mi se potrivesc, cu mici rectificari.Nu văd empatia numai ca pe o slăbiciune.Intr-un fel sunt invidioasa pe cei care o au si o manifesta cu atat de multă ușurința.Tot e o slăbiciune, dar pe ei îi face fericiti.Te-ai exprimat bine cu "destul de" in loc de "complet lipsită" de empatie.Nu-s perfecta, pana si eu am sentimente.
Îmi place sa fac oamenii inferiori sa se simtă inferiori.E distractiv.
Tind sa sprijin faptele antisociale pentru ca gândirea mea nu e numai in alb si negru, ca a ta.Eu văd si nuantele alea de gri pe care tu le ignori cu desăvârșire.Nimic nu e 100% rău sau 100 bun.
Ai idee cum e sa pierzi controlul asupra propriei tale persoane? Nimeni nu-si dorește asa ceva.De aia îmi place sa dețin controlul.Ca sa nu cad in extrema cealalta.Asa ma simt in siguranța.
Si nu, sentimentele nu-s fapte.Asta e doar replica ta standard când crezi ca discuți cu un narcisist.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa imi imaginez o adolescenta de 1, 65 femeie fatala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Pacat sad

| EntertainYou a răspuns (pentru troleibuz):

Eh, de ar fi asa erau doar "regular jerks". Si nah, in online cati nu sunt?
Totusi, ei merg la cu totul alt nivel, iar ei nu cauta exclusiv sa continue vendete cu anumiti useri pe care nu-i plac.
Am avut un istoric greu cu ei, insa comportamentul lor se repeta si cu altii. Si in general daca e sa iti zic ceva esential: nu poti rationa cu ei. Deloc. Am incercat eu cu Endorkyus ani de zile sa comunic. N-ai cum, mereu reactioneaza emotional, superior/grandios, iar toti sunt ratati, trebuie sa fie, altfel n-are cum sa fie tocmai el.
Uite, mi-am adus aminte de un podcast care explica foarte bine diferenta.
https://www.youtube.com/watch?v=4BrvbiJ1Dbs
Acest canal e printre cele mai bune explicand acest "disorder" ca pe matematica.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e doar o replica standard, o zicala sau o metafora. Narcisistii chiar au impresia ca sentimentele sunt fapte. Iar tu faci la fel. Chiar daca acum pretinzi ca nu faci asa ceva, insa tu fiind atat de self-absorbed in a fi femeia fatala...ma tem ca intelegi oricum doar ce vrei pentru ca doar adevarul tau conteaza, altfel doare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Narcisistii chiar au impresia asta.Pacat ca eu nu-s narcisista.
Nu doare, dar îmi atribui un adevar greșit, bazat pe frânturi smulse de ici-colo, pe care tu le consideri dovezi grăitoare ca-s narcisista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neinteresant. La fel ca și tiktok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce părere sa am? Mi-e indiferent, instagramul e doar pentru publicitate, acum poți sa alegi sa o faci sau sa nu o faci.
Și nu ești jmecher daca îl ai sau nu-l ai.

| Jus7t a răspuns:

E o ustensilă care poate fi folosită și în scop productiv.
Tu alegi dacă urmărești terapeuți de exemplu sau modele în Photoshop.
Depinde de cum alegi tu să îl folosești.

| EntertainYou a răspuns:

Pe langa ce a zis bine floresdemayo legat de urmaritori - fiind un scop major - eu iti zic ca prima chestie pe care o disting personal e ca Instagramul e proiectat pentru smartphone.

Ca si Whatsappul, tot de Facebook achizitionate, dar faza e ca Facebook-ul il mai folosesti si pe PC/laptop.
Instagramul e prea mobile-oriented.

Uite, Telegramul fata de Whatsapp merge si pe PC, fara sa ceara conectare simultan cu telefonul.
Nu-mi plac prea mult aplicatiile care ma leaga de telefon. Nu prea sunt utilizator de telefon. Iar in ultima vreme de cand cu covidul si stand mai mult in casa chiar am intrat prea rar pe Whatsapp si Instagram. Stiu ca tocmai eu sunt in minoritate in ziua de azi, lumea cauta sa fie cat mai "mobile" cu putinta. Insa nevoile mele personale & profesionale nu sunt satisfacute de telefoane. Pentru unii telefoanele chiar sunt noile PC-uri. Ba chiar prefera destui sa arunce peste 1000 coco pe un smartphone (flagship) decat sa mai investeasca in PC-uri. Si nu ca n-ar sta pe acasa, ci pur si simplu n-au nevoi aditionale pe care smartphone-urile nu le pot satisface. Prefera sa se holbeze in ecrane mici. Pe langa faptul ca e altfel sa te dai mare cu iPhone-ul la terasa, nu poti sa cari PC-ul scump dupa tine.

In rest, e la fel, marea majoritate va fi tot public cu selfie-uri dornici de atentie/validare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Sunt curios, tu mergi la oamenii care îi cunoști sa le spui in fața că sunt niște narcisisti care au nevoie de atenție si validare, că presupun că cunoști persoane care folosesc așa ceva de ești așa motivat pe subiectul asta, in VIATA REALA nu pe internet.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, asa credeai talica. Ca intru pe Internet ca sa zic unora ca-s niste narcisisti. Nu, nu e doar pe net.winking Am avut prieteni in viata reala care erau narcisisti.

| Curious2 a răspuns:

Buna, eu am o parere foarte buna, pentru ca pe Instagram pot vedea imagini/poze, chiar si vioclipuri.

| lorix a răspuns:

Ca e neinteresant.