| anonim_4396 a întrebat:

_Ce parere ai despre pedeapsa prin sterilizare pentru viol si pedeapsa cu moartea pentru crima?

6 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Pedeapsa cu moartea nu este O.K. pentru ca se intampla de multe ori ca persoana in cauza sa nu fie vinovata si sa moara degeaba. sunt multi oameni nevinovati in inchisori si dupa o viata le-au dat drumul si le-au cerut scuze...sau se poate intampla ceva din accident si cel in cauza sa nu poata dovedi asta. La cea de viol da, ar fi bine sa fie ceva cam cum a zis cevdet.

| GoldenZenith a răspuns:

Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte.

| ShaOfHatred a răspuns:

De acord cu ambele.

| cevdet a răspuns:

De acord cu prima. Desi sterilizarea nu induce impotenta. Ar trebui adus la stadiul de "doar pipi".
La a doua insa, moartea nu este o pedeapsa pentru faptas. Ar trebui sa traiasca cu o pedeapsa aspra care sa ii aminteasca mereu ce a facut. Ceva de genul ocnei de altadata. Si, evident, fara gratiere.

| anonim_4396 explică (pentru cevdet):

Ar trebui sa primeasca pentru crima pedeapsa pe care familia victimei o cere. Parerea mea.

| cevdet a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, se poate. Insa, in aeste cazuri (din durere), familia victimei nu poate fi obiectiva.