| cristinela4 a întrebat:

Ce părere aveți despre conflictul din Ukraina? Apreciez orice răspuns.

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

De ce mi-as umple mintea si memoria cu un subiect atat de semnificativ ca asta?
Nu prea sunt informat legat de situatia din Ukraina si nici nu vreau sa fiu informat, dar din putinele informatii pe care le detin, o sa spun doar atat: o gramada de oameni, care cel mai probabil n-au idee ce vor, care in loc sa trateze probleme ca niste oameni normali la cap o fac prin violenta si razboi, fix ca niste vietati fara creier, pentru ca de multe ori animalele sunt mai rationale decat ei, si pur si simplu au mai mult tupeu decat ar trebui.
Niste oameni frustrati care n-au ce face acasa, care folosesc niste motive stupide si banale pentru a isca o cearta de proportii jenante, si care profita de o atentie care nici n-ar trebui sa existe.

| KodrutZ a răspuns (pentru MenInShadow):

De ce ti-ai umple mintea? Fiindca miine s-ar putea sa o patesti tu, giga. Fiindca cine nu cunoaste istoria e dator sa repete greselile din trecut, si fix asta se intimpla cu Ucraina. Vesticii maninca rahat cum au facut-o cu Hitler cind au declarat formal razboi dar nu au impins deloc granita franceza, lasindu-i timp sa rezolve linistit Polonia, apoi sa le-o traga in mare stil si mincatorilor de cornuri cu finetti. Esti un ignorant de proportii monumentale.
@cristinela04: Treaba e cam nasoala. Ceea ce stim cu certitudine e ca nu stim nimic cu certitudine, poate doar niste cifre cu care de-alde colegul nu vor "sa isi umple mintea" - peste 5000 de morti pina in prezent, dar unele surse situeaza cifra asta si la peste 50.000, refugiati care se apropie de milion, din care niste zeci de mii copii, pagube materiale imense. O chestie pe care presa de la noi o ignora, dar se intimpla - in Botosani si Suceava pensiunile sint cam pline de ucrainieni. REFUGIATI, sub o forma sau alta. In Ucraina e un razboi purtat de vest si Rusia in care mor ucrainieni. La fel cum exista sansa sa se intimple si cu noi, dar sper sa nu fie cazul. Nu ca m-ar trage astia in armata, ci fiindca o sa fie nasol rau pentru toata lumea... iar asigurarile locuintei/de viata nu acopera si cazul razboiului.

| MenInShadow a răspuns (pentru KodrutZ):

Ori sunt eu un ignorant de proportii monumentale (chestie cu care sunt de acord, daca prin ignorant te referi la indiferent intr-un stil demn de dispret), ori tu esti un consumator de rahat ("turcesc") oferit de media, o persoana care sta constant cu ochii in televizor, si care considera "informata" pentru ca urmareste stirile.
Nu imi pasa ce se intampla in lume, si cu atat mai putin ce se intampla cu ei, sau in viitor, cu noi. Nu ma intereseaza istoria, si sincer, mi se pare ca este un lucru lipsit de importanta.
Istoria poate crea doua lucruri: persoana care invata din greselile istorice si care incearca sa se fereasca de repetarea lor, sau monstrii care admira ce au facut cei din istorie si vor sa faca acelasi lucru.
Cunoasterea istoriei nu-mi aduce nici un folos, nu mie, si nimanui. Doar pentru ca sti ce a facut Hitler nu inseamna ca esti mai bun ca el, nu inseamna ca esti capabil sa eviti ca istoria sa se repete.
Nu pentru mine, dar pentru institutii si pentru oricine altcineva care nu te cunoaste persoanal, nu esti o persoana, nu esti un om, esti o statistica, un numar pe o foaie sau pe un ecran.
Daca mori tu, numarul se schimba, iar daca alta persoana se naste, numarul revine la valoarea initiala. Esti nesemnificativ, si doar pentru ca tu, si multi altii va considerati niste oameni culti si informati pentru ca stati in fata televizorului seara sau ziua sau oricand stati voi, cu gura cascata la ce spune oricine legat de orice considerat "important" nu inseamna ca esti cult, nu inseamna ca esti informat, si cu siguranta nu inseamna ca nu esti in ignorant.
Tot ce inseamna "acumularea" ta de informatii de actualitate reprezinta scopul adus la bun sfarsit a posturilor de televiziune, de a face telespectatorul cu singura pereche de neuroni sa-i priveasca, considerand ca vorba lunga pe care ei o practica, ajuta la ceva, ii informeaza.
Daca esti atat de bun, daca esti atat de ne-ignorant, daca esti atat de informat si decis sa inveti istoria astfel incat aceasta sa nu se repeta, renunta la ipocrizia de care dai dovada in acest moment numindu-ma pe mine ignorant, du-te in Ukraina si fa ceva pentru a evita viitoarele "nenorociri".
Nu esti cu nimic mai bun decat cei de la televizor, vorbesti mult, nu actionezi, tot ce faci este sa dai din gura, sa critici, dar cand vine vorba de a actiona pe baza spuselor tale, sau de a da dovada de "umanism" facand ceea ce trebuie, taci, si spui "Pai n-am eu cum sa fac asa ceva".
Decat sa ma critici pe mine pentru ignoranta de care dau dovada, mai bine te-ai critica pe tine insuti pentru incapabilitatea ta de a realiza ceva, mai bine ti-ai da seama ca tot ce faci este sa dai din gura ca multi altii fara sa faci nimic, si mai bine ai inchide televizorul, evitand astfel constaminarea celor doi neuroni ramasi in viata, cu vorbe lipsite de orice sens si importanta.
Prefer sa ma informez legat de situatia respectiva atunci cand o sa fiu in stare sa fac ceva pentru a crea ceva bun in acea tara. Pana atunci, daca ma "informez", nu sunt decat inca o oaie din turma, care vorbeste, nu face nimic, si casca gura la orice spune ciobanul/ciobanii.

| KodrutZ a răspuns (pentru MenInShadow):

Nu am televizor, nu consum mainstream media decit foarte rar. Pentru stat sintem cifre, totul e sa nu fim cifre si noi intre noi, iar tu fix omisiunea asta o faci. Din istorie inveti care a fost buba de de-alde Hitler sau Stalin au ajuns la putere. Ce poti sa faci? Sa casti ochii si sa nu fii ignorant.

| MenInShadow a răspuns (pentru KodrutZ):

A casca ochii si a nu fi ignorant nu ajuta la nimic. Degeaba spui "Vai, daca s-ar oprii totul" daca nu faci nimic pentru a ajuta la oprirea razboiului.
Tot ceea ce faci este sa fi un ipocrit (nu ma refer la tine, vorbesc in general), si sa spui ca-ti pasa, doar ca si consolare proprie, pentru ca nu multi suporta gandul ca sunt doar niste animale egoiste care traiesc din instinct.
Doar pentru ca spui ca-ti pasa, si "suferi" pentru cele ce se petrec acolo, actiunile tale denota fix contrariul.
Presupun ca iti este mila si de copii din africa, si de oameni maltratati, de femei violate, dar daca iti spun ca esti un egoist ignorant care mananca zilnic pe saturate, are un acoperis deasupra capului si o oarecare protectie asigurata o sa-mi spui ca nu e vina ta, ca asa a fost sa fie, ca fiecare a primit soarta care i-a fost data.
Dar totusi, nu faci nimic sa schimbi asta, desii asta a fost soarta, poti schimba multe, poti dona, poti ajuta, si totusi treci zilnic pe langa oameni sarmani si nu ajuti pe nimeni.
Doar pentru ca esti capabil sa retii niste date istorice, doar pentru ca "inveti" din ce a fost in trecut nu inseamna ca esti mai presus.
Esti la fel de ignorant ca mine, esti la fel de ignorant ca noi toti.
Singura diferenta intre mine si tine este ca eu accept faptul ca sunt un ignorant, aprob ca sunt indiferent, ca nu-mi pasa de mai nimeni, nici de ce se intampla acolo si nici de ce se va intampla daca lcrurile degenereaza si se ajunge cu razboiul sau ce-o fi acolo si la noi in tara.
Tu, in schimb, te ascunzi in spatele replicii "eu sunt un om informat", te ascunzi in sptalele argumentului ca tie iti pasa, ca sti ce-i acolo, dar de fapt, esti la fel ca mine.
Nu o sa fi ignorant cand o sa faci ceva, nu o sa fi ignorant atunci cand o sa incerci sa gasesti o solutie pentru ce se intampla acolo, si nu o sa fi ignorant atunci cand o sa te duci in tara aia si o sa rezolvi ceva.
Pana atunci, nu exista diferenta intre noi doi, decat faptul ca tu prefer sa-ti incarci mintea degeaba cu informatii de genul, in timp ce eu nu, dar amandoi stam si ne bucuram de bunurile materiale pe care le avem, fara sa miscam macar un deget pentru a rezolva situatia.
A-ti face griji, a fi informat, a pretinde ca iti pasa de situatia de acolo nu rezolva de fapt nimic. A-ti face griji nu rezolva niciodata nimic. A face ceva, rezolva lucrurile, si daca nu le rezolva, macar le schimba.
Indiferent cat de mult sustii faptul ca eu sunt ignorant, esti in aceeasi situatie. Iti place locul in care stai, te bucuri de o masa buna si de o locuinta calduroasa.
Si in eventualitatea in care esti casatorit, ai o sotie, sau orice ai tu pe acolo, daca in seara asta faci sex, te asigur ca in timpul ala n-o sa dai 2 lei pe tot ce se intampla acolo.
Put murii zeci si sute de oameni in timp ce tu te bucuri de actiunea ta.
Vrei sa arati faptul ca noi doi suntem foarte diferiti, eu sunt ignorant, iar tu esti altruist, iti pasa, si tot felul de chestii de genul?
Sigur, du-te acolo, fa ceva, schimba lucrurile in bine, si apoi vino si spune-mi "Ti-am spus ca esti un ignorant, eu am facut asta, asta si asta, iar tu nu ai facut nimic", si o sa accept "infrangerea".
Pana atunci, eu sunt persoana ingnoranta, indiferenta, careia nu-i pasa, in timp ce tu esti persoana egoista, indiferenta, careia nu-i pasa, dar mai presus de toate lasa, care se ascunde in spatele argumentului "Nu fac nimic, dar stiu ce-i acolo!".

| MenInShadow a răspuns (pentru KodrutZ):

Legat de greselile gramaticale, este un vechi "viciu" al meu, sa scriu foarte repede, ceea ce duce de multe ori la multiple greseli gramatica.
Iar in cazul in care nu ai inteles chestia cu sex-ul, ma refeream la faptul ca o actiune atat de nesemnificativa si mai ales, atat de animalica (pentru ca nu este nimic frumos si elegant in sex, ci doar o actiune din instinct), te face sa fi indiferent legat de starea de sanatate sau de pacea unei tari.
Ceea ce este din nou, un argument pentru ceea ce sustin, ca 90% dintre noi, inclusiv tu si eu, suntem niste egoisti, niste ignoranti, si mai ales, iar aici ma refer la tine, niste ipocrizi, care spunem ca ne pasa, cand preferam sa nu facem nimic, decat sa dam din gura.
Dar nu te simtii jugnit, nu o spun ca sa te jignesc, e un adevar general, nu suntem decat niste animale imputite, care cu timpul s-au dezvoltat, care ne credem superiori peste tot ce exista, fara sa fim constienti ca la o miscare mai ciudata a pamantului facem pe noi si ne speriem ca de toate draciile.
Suntem oameni, accepta renumele de fiinta scarboasa, daca nu fizic, cel putin psihic, de fiinte ingrate, ingamfate, niste insecte nesemnificative intr-un univers infinit, dar care se cred mari cercetatori, mari folozofi, si totusi, care pot fi omorati dintr-un moft al naturii.

| KodrutZ a răspuns (pentru MenInShadow):

Si un simplu gind bun ajuta. Asta e problema ignorantei, ca nu realizezi cit de nociva e. "Love and compassion are necessities, not luxuries. Without them, humanity cannot survive."― Dalai Lama

| KodrutZ a răspuns (pentru MenInShadow):

Nu m-am luat de nici o greseala gramaticala. Scrii mai corect ca 99% din TPU, poti sa fii sigur de asta. NU ma simt jignit, stiu ca inca o mare parte din actiunile mele sint egoiste si dau dovada de ignoranta chiar si fata de cei apropiati mie, insa ma lupt cu treaba asta zi de zi. Iar legat de problemele de linga noi sau de pe la draq din praznic (vezi ISIS si ce magarii fac pe unde isi fac de cap), un simplu gind pozitiv poate misca universul un pic. Exista un echilibru universal, iar faptul ca tu gindesti pozitiv sau negativ poate trage de balanta intr-o parte sau alta. Nu sintem superiori peste tot ce exista, dar am putea sa fim o parte integranta a tot ceea ce exista. Din pacate umanitatea se duce la dracu', insa depinde de fiecare dintre noi sa NU pornim in orice actiune cu gindul asta in cap.

| MenInShadow a răspuns (pentru KodrutZ):

Nici nu trebuie sa pornesti, tu sau eu, cu un gand negativ in cap. Nici nu pornesc sa fac ceva cu un gand negativ. Sunt intr-o situatie urata, scoala, bani, si mai multa necesitate de bani, iar acesti bani sunt putini, incerc sa lucrez pe cont propriu si asta necesita mult sudiu, asa ca in fiecare zi trebuie sa ma motivez singur.
Asa ca nu incep nimic cu un gand negativ, daca as face asta, nu as putea realiza nimic.
Dar totusi, prefer sa nu fiu nici prea optimist legat de multe lucruri. Da, un gand pozitiv ajuta, dar ajuta o persoana careia ii poti spune sau ii poti demonstra ca gandesti pozitiv.
Poate ajuta si la o distanta majora, poate nu, nu se stie, indiferenta mea nu se refera la faptul ca nu-mi pasa de oamenii aia, chiar daca nu-mi pasa, ci la faptul ca prefer sa ajut facand ceva, decat gandind.
Daca am o ruda intr-o sala de operatie, prefer sa incerc sa fac ceva, sa donez sange, sau orice, decat sa stau pe o banca si sa incerc sa gandesc pozitiv.
Tu esti mai "sentimental", chiar daca nu este cuvantul potrivit. Consideri ca si un gand bun, si o intentie buna ajuta.
Eu prefer sa fiu mai practic. Nu am nici o problema cu gandurile si intentiile bune, dar prefer sa fie puse in aplicare. Degeaba ma gandesc la binele unei persoane, daca nu fac ceva ca sa-i fie bine.
La fel de bine pot vedea o persoana ranita si ma pot gandii "Ce bine ar fi sa se faca bine", dar nu incerc sa fac nimic sa o ajut. In cazul asta, gandul si buna intentie sunt inutile, iar actiunea, eu ducandu-ma si incercand s-o ajut, ar fi de mai mare folos.
Fiecare are conceptele sale, dar tind sa cred ca o actiune ajuta mai mult decat un gand, si prefer sa cred ca mai bine nu sunt interesat de situatia unor oameni nevoiasi, si continui sa-mi continui activitatea, sa ma dezvolt, si poate in viitor sa fiu capabil sa-i ajut, decat sa stau pe loc, sa ma gandesc la ei, iar in viitor sa pot numai atata, doar sa ma gandesc.

| KodrutZ a răspuns (pentru MenInShadow):

Nu sint sentimental/naiv, sint realist. In principiu sint ateu, dar cred cu tarie in existenta unui balans universal influentabil de o infinitate de factori. Poti sa ii zici budism intr-o mai mica sau mai mare masura. Apropos de bani, da-mi un PM si povesteste-mi cum te impaci cu engleza in scris si ce mai stii sa faci pe net/calculator. S-ar putea sa am ceva pentru tine. In cel mai rau caz sfaturi, in cel mai bun caz un pont sigur.

| MenInShadow a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu e nevoie de mesaj privat, pot spune si aici (nu's prea vorbaret).
Eu sunt un fel de "ateu", dar nu impotriva lui Dumnezeu ci impotriva a orice este spus despre Dumnezeu de catre oameni.
Prefer sa cred ca exista un Dumnezeu, poate unul singur, poate mai multi, si sa ma gandesc la ce ar vrea el sa fac si ce ar vrea sa nu fac.
Posibil sa ajute, posibil sa nu, personal sunt destul de interesat de lucruri iesite din comun, care nu au legatura cu realitatea chiar daca sunt realist, am invatat acum ceva timp (desii o sa sune ciudat) sunficient despre magie(antica), putin (foarte putin) despre astronomie, am vrut sa invat limbajul runic, si tot felul de lucruri legate de univers, despre cum ne putem folosii de anumite "forte" ale acestuia pentru a ne ajuta, pentru a primii lucruri mai bune, etc.
Dar nu cred ca aceste lucruri pot fi de folos in situatia respectiva, cu razboiul, pentru ca acolo deja este implicata rautatea umana, si greu poate fi un om intors din calea gresita pe care se afla, pentru ca de multe ori este condus ori de un gand rau, ori de prostie, si ambele sunt greu de combatut.
Legat de calculatoare si limba engleza.
Stiu suficient de mult cat sa fiu inteles de oameni, dar nu atat cat sa vorbesc excelent. Engleza nu am invatat niciodata la scoala, ci singur.
Iar legat de calculatoare, depinde ce anume vrei.
Am lucrat destul timp in editare video, cu programe ca Sony Vegas, putin cu Premiere Pro, cu After Effects, si Camtasia desii Camtasia e pentru lucruri usoare.
Am lucrat de asemenea si cu Photoshop, si desii nu am creatii marete, ma descurc in lucruri nici foarte usoare nici foarte grele.
Am vrut dupa toate acestea sa ma apuc de creat jocuri, dar am abandonat repede pentru ca limbajele respective necesitau foarte mult timp investit, iar eu nu am prea mult timp, tinand cont ca scoala mi-l ocupa cam pe tot.
Dar am reusit sa invat lucruri de baza in Web Design, ca Html si Css, putin din JavaScript iar acum studiez PHP.
Ma pricep sa repar in mare parte calculatoare pe parte de Software, la Hardware nu ma pricep chiar atat de bine.
Am folosit de-a lungul anilor o gramada de programe si am invatat sa repar un calculator si sa elimin tot felul de probleme, iar cand apare una pe care nu o cunosc, gasesc pana la urma o metoda sa o rezolv.
Ca si "scriitor" in engleza nu sunt prea... experimentat sa zic, am avut cateva tentative de a face cateva bloguri unul care inca mai "traieste" este www.onenewarticle.wordpress.com pe care mai postez daca ma plcitisesc, desii e facut recent.
Am lucrat putin (foarte putin) la niste animatii, vechi proiecte de acum multi ani.
Actualmente pun muzica pe youtube (descarc si uploadez), desii acum ceva timp am facut si video-uri legate de kinetic typography desii m-am lasat repede.
Cam atat stiu sa fac, nu-i cine stie ce, inca nu m-am specializat in nimic, am vrut sa le incerc pe toate.
Deocamdata vreau sa ajung suficient de bun cat sa incep cu niste proiecte ca si Web Designer, si in viitor poate sa lucrez ca asa ceva, cel putin pana invat suficienta programare cat sa fac si altceva pe langa site-uri.
Nu sunt priceput in ceva anume, dar invat repede, si sunt destul de persistent cand apare ceva despre care vreau sa invat.

| KodrutZ a răspuns (pentru MenInShadow):

Engleza scris foarte bine, un pic de portofoliu>ca$h. Printre altii Neowin cauta oameni care sa scrie, insa platesc in raport cu numarul de view-uri. Notebookcheck platesc la bucata scrisa. Platesc foarte bine, dar e mai greu sa te bagi, sint mofturosi. Era cit pe ce sa nu intru pe felie, dar odata intrat, nu prea te freaca nimeni la duda.
http://www.neowin.net/contact/apply
http://www.notebookcheck.net/Jobs.2095.0.html

| MenInShadow a răspuns (pentru KodrutZ):

Multumesc de informatie, probabil o sa incerc in viitorul foarte apropiat, cat de curand, maine probabil o sa ma uit la cerinte si la tot ce scrie legat de "job-ul" respectiv, acum sunt mult prea obosit.
Am suficienta experienta in materie de ce prefera lumea, si stiu cam ce se cauta destul de mult, oamenii sunt destul de prosti, cel putin marea majoritate, si e usor sa creezi articole care sa le starneasca interesul, deci ar putea fi o idee.
Oricum, daca o sa obitin un "post" o sa continui totusi si cu Web Design-ul ca si plan principal.
Oricum, multumesc de "pont"!

| KodrutZ a răspuns (pentru MenInShadow):

Designeri se viseaza multi, editori de continut cu adevarat competenti, mai putin. Nu de alta, dar ca editor poti sa urci si la 2-3000 de dolari pe luna daca bagi ca spartul (si totusi o sa iti ramina si timp de distractie in weekend, totul e sa fii eficient si sa iti organizezi timpul cum trebuie). Prin asta nu inteleg 14 ore pe zi, ci maxim 6-7 folosite la maxim. Pe webdesign sint mai multi indieni si pakistanezi ieftini si acceptabil de buni, pe content editing nu.

| MenInShadow a răspuns (pentru KodrutZ):

Stiu ca Designeri se viseaza multi, problema este ca intre Design normal si Web Design este o diferenta ca de la cer la pamant.
In timp ce un Designer normal tot ce face este sa faca un design pentru ceva anume, un Web Designer, daca vrea, poate sa si creeze site-ul respectiv, nu doar sa-l proiecteze.
Da, ca si designer castigi de multe ori putin, mai ales pentru web, dar daca si codezi site-ul, ceea ce incerc eu sa invat sa fac, este foarte foarte bine platit.
Imagineaza-ti ca un designer bun, care lucreaza intens la un site cam... 2-3 saptamani, daca-l pune la vanzare, este foarte probabil sa faca cel putin 300 de euro in doar 1-2 zile, imagineaza-ti cam ce ar face intr-o luna.
Acum depinde si de fiecare, dar oricum ar fi, bani se castiga din orice, chiar si din lucruri banale, atata timp cat esti foarte bun in ceea ce faci.
Oricum, o sa ma ocup de ambele, daca am noroc sa castig bani din ce mi-ai propus tu, probabil o sa existe 2 scenarii:
1. O sa folosesc banii pentru tot felul de lucruri, printre care si studii legate de web design
2. O sa folosesc multi bani din cat castig pentru ca cumpara tot felul de carti pentru a fi capabil sa creez articole cat mai bune, iar webdesign-ul il las pe plan secundar.
Eventual, ma ocup de crearea unui site personal, si o sa creez articole atat pentru site-ul meu cat si pentru ei.
Intai sa vad ce si cum, si dupa imi fac planuri de viitor.

| KodrutZ a răspuns (pentru MenInShadow):

Trimite-mi adresa de mail pe PM ca sa iti dau acces la ceva resurse. Documentatie si tutoriale video cam exclusive (pentru unele am platit, pentru altele a trebuit sa fiu membru la diverse "cluburi selecte" hehe)

21 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Cred ca lovitura de stat de la Kiev si implicit razboiul care a urmat intre pro-americani si pro-rusi a fost doar un prim pas facut de americani spre telul final, controlarea Rusiei printr-o revolutie colorata sau o invazie.

| KodrutZ a răspuns (pentru thealchemist):

E o gluma buna asta. Sint de acord ca americanii sint niste nemernici, dar NU AU CUM sa controleze Rusia. Poate doar chinezii, care dupa ce invadeaza Rusia muta acolo cate 4 chinezi pe cap de rus ca sa ii tina din scurt. tongue

| thealchemist a răspuns (pentru KodrutZ):

"NU AU CUM sa controleze Rusia"- sunt de acord cu tine, in sensul ca nu vor reusi, dar cu siguranta vor incerca.
iar daca vrei ceva informatie reala despre razboiul din Ucraina iti recomand: http://fortruss.blogspot.ro/2015/02/the-beautiful-truth-about-minsk-ii.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Rusia vrea sa devina iar un imperiu, iar in momentul asta Ucraina a fost tara pe care au prins-o cu garda jos. Niciun tratat de pace nu ii va opri pe rusi, poate doar o grava criza economica din cauza sanctiunilor impuse

| HereToHelp a răspuns:

Romania este o tara cu numeroase resurse, inclusiv de uraniu. In opinia mea, tara noastra este o tinta destul de sigura pentru rusia, chiar daca pe timpul lui ceasca iliescu era mana in mana cu ei. Dupa cum se vede, tratatul de pace intre Rusia si Ucrania a fost incalcat, ba chiar mai mult, Rusia a intrat pe teritoriul lor si le-a ocupat regiunea de granita care deloc surprinzator, era o zona cu importante resurse de uraniu. In momentul actual, este dezvoltat suficiena energie nucleara pentru a distruge pamantul de 4 ori laughing

| FataTimida a răspuns:

Mie sincer mi-e frica laughing) sa nu se extinda si sa luam si noi parte la un razboi sau ceva in genul.