| AlexandraCătălina a întrebat:

Ce părere aveți despre persoanele cu orientări sexuale diferite? De exemplu gay, lesbiane, bisexuali.

Răspuns Câştigător
NOname
49 răspunsuri:
| croissant a răspuns:

Eu nu am nimic cu cei care au o alta orientare sexuala. Dar nici pentru noi nu este placut sa vedem 2 barbati in plina strada ca se pupa pe gura sau 2 femei. Daca tot se plac macar sa fie discreti nu sa vada toata lumea.

| AlexandraCătălina explică (pentru croissant):

Vezi asta nu înțeleg, nu tot oameni sunt? Pentru faptul că îi „sfătuim" să se „ascundă" de opinia publică nu facem decât să le dăm ideea că este ceva greșit. Și nu este greșit, nu te îndrăgostești de fată, băiat, religie, culoare, te îndrăgostești de un om, o ființă. Nu e o alegere, sunt doar sentimente. Mersi pentru răspuns. happy

| carpediem a răspuns:

Nu am nici o parere. Din punctul meu de vedere sunt doar un genom irosit, insa nu-i vreau in preajma si nu vreau sa am tangente profesionale cu ei. Iar ca un paradox am 2 vecini "masculi" pe invers. Ce sa zic, un rebut genetic. Si sincer ma deranjeaza invazia de propaganda, la tv, pe site-uri, media etc ca e ceva normal. E ca in comunism, pe vremea lui Ceasca cand iti tot repeta intr-una aceiasi placa pana o inghiteai. Daca ar fi normasl si daca am fi toti "normali" ca ei, biologic nu s-ar mai perpetua specia.Sa-i spuneti lu' mutu' ca e ceva firesc.

| Vans a răspuns (pentru croissant):

E greţos şi când o femeie cu un bărbat, respectiv o fată cu un băiat se sărută.
Nu înţeleg de ce numa dacă-s 2 femei sau 2 bărbaţi e greţos.

| RalucaTyan a răspuns:

E problema lor. Daca se iubesc si se simt bine in pielea lor...doar nu ar trebui sa le dam in cap pentru ca sunt diferiti de noi. Mai este si religia asta care ii condamna si oamenii inculti.

| mona a răspuns:

Nu sunt genul meu, fiecare cu orientarile lui sexuale...la urma urmei sunt tot oameni

| Chαяtreux a răspuns:

Cine sunt eu sa ii critic? Imi este indifferent subiectul. nu am o problema cu ei.

| eliaclodia a răspuns:

Ma deranjeaza razboiul pe care il fac cu ceilalti oameni, fara sa-i fi bagat nimeni in seama. Tin mortis sa se dea in spectacol sau sa-ti invadeze perfid teritoriul tot cautand sa vaneze ceva si sa invarta universul in jurul viciului lor. Ce e asa normal la un viciu? Sa bei sau sa te droghezi, e normal? Vicii.

| MLorand78 a răspuns:

Sunt persoane bolnave psihic!

| eliaclodia a răspuns (pentru Chαяtreux):

Poate ti-e frica de ei. Par destul de agresivi sa iti aminteasca ca exista, sa te preseze poate vrei si tu, sa te manipuleze precum vanzatorii de droguri sau tatuaje. Poate ti-e teama sa ai o opinie fata de comportamentul lor vis a vis de ceilalti.

| Xenya a răspuns:

Nu am nimic cu ei.

| Chαяtreux a răspuns (pentru eliaclodia):

Nuuu, doar ca nu imi pasa. Este viata lor, cine sunt eu sa spun ca e gresit modul in care si-o traiesc? Si eu fac greseli si nu ma judeca nimeni.

| DouaPuncteD a răspuns:

Eu una n-am nimic cu ei.
Daca asa au ei orientarea e numai si numai parerea lor. Nu-mi place sa critic si n-as vrea sa imi dau cu parerea ca nu cumva sa fie interpretat altfel.
Take care!

| eliaclodia a răspuns (pentru Chαяtreux):

Ai vrea sa fi infiata de un cuplu de genul? Daca ti s-ar intampla asta imaginar, doar, dar sa traiesti ca si cum ar fi real, cand ai vrea sa te trezesti? Dupa cate minute?

| Chαяtreux a răspuns (pentru eliaclodia):

Bine, sa nu se mearga asa departe. Adica nu am nimic cu ei atata timp cat nu se expun in public. Nu de alta dar nu mi-ar placea sa ies cu copilul in parc si langa noi sa fie doi sarutandu-se. Si nici sa aiba nu copil nu accept. Adica, cel putin nu acum. Traim intr-o societate care nu accepta diversitatea, o societate care arata cu degetul tot ce e diferit de ea, si ar avea de suferit acel copil.

| eliaclodia a răspuns (pentru Chαяtreux):

Pai a inceput sa se dea prin lege obligatia catre specie de a li se da copii spre infiere si lor. Dar ii spune altfel: dreptul de a fi parinti adoptivi. Probabil economic e avantajos.Acum mai tare ma tem de obiceiul de a face copii ca sa-i arunci in jungla fara aparare.Si s-a mai interzis si avortul in unele parti, deci va creste numarul de orfani si numarul de copii fara posibilitati materiale si lasati de izbeliste si facuti la betii si alte intamplari nesanatoase.Si nu e ciudat, cum le-au dat legile astea impreuna? Se pare ca specia se reproduce mai mult pentru a-si face nevoile undeva, intr-un recipient viu, decat pentru dragoste.Mi-e rau de cum suna adevarul.

| Chαяtreux a răspuns (pentru eliaclodia):

Atunci poate ar trebui lucrat la societate. Sa i se explice ca nu are dreptul sa arate cu degetul. Desi asta nu se face peste noapte. Raman la parerea ca este prea devreme pentru a avea dreptul sa fie parinti adoptivi. ar trebui sa lupte pentru imaginea lor in societate. Si nu prin parade ridicole, ci prin mesaje foarte clare si bine gandite.

| eliaclodia a răspuns (pentru Chαяtreux):

Nu intelegi. S-au gandit ca pe un copil il faci cum vrei tu, ca se simte dator sau stii si tu cum e cu parintii, te pot si pedepsi pentru lipsa de supunere si respect.Si ma gandesc ca daca nu ai capacitatea de a te reproduce ca un sacrificiu si daruire pentru perpetuarea speciei, cum sa ai capacitatea de a te sacrifica pentru educatia unui copil? Sunt hormoni care declanseaza instinctul matern si patern.Cred.

| AtateaConditii a răspuns:

Pe baietii gay ii consider mai sensibili ca femeile, iar pe lesbience mai baietoase si mai perverse. Asta gandesc eu dar poate nu e asa.

| MMihai a răspuns:

Ce părere aveți despre persoanele cu orientări sexuale diferite? De exemplu gay, lesbiane, bisexuali.==una foarte proastă.

| AlexandraCătălina explică (pentru eliaclodia):

Iubirea e un viciu? happy „Războiul" de care zici tu este dus doar din cauza persoanelor care îi reneagă și îi condamnă pentru ceea ce sunt. Încearcă să explice ce se întâmplă de fapt cu această comunitate. Comunitatea LGBT are doar în mică măsură de a face cu paradele acestea cu stegulețe colorate, majoritatea sunt tineri care se dau în stambă acolo, sunt persoane cu alte orientări care trăiesc împreună de ani de zile, care au o familie și nu bagă în seamă ce zice lumea, își trăiesc viața așa cum vor.

| AlexandraCătălina explică (pentru MLorand78):

Și ce te face să crezi asta? Faptul că ai auzito la părinți, profesori, preot, etc? Ai cunoscut astfel de oameni? Ai trăit în preajma lor? E părerea ta și o accept, deși nu o înțeleg.

| AlexandraCătălina explică (pentru eliaclodia):

Sau poate pur și simplu a învățat să-i accepte pe ceilalți așa cum sunt, fără să-i judece pe cei din jurul ei/lui. Știi cât de greu e să fii judecat, să fii marginalizat?

| AlexandraCătălina explică (pentru eliaclodia):

Despre ei ce spui? :) Nu îți par fericiți, împliniți? Persoanele cu altă orientare decât cea „normală" vor exact ceea ce vrei și tu, o familie, o casă, copii, să fie fericiți, cine suntem noi ca să le luăm acest drept?

http://www.google.ro/......tp?/imgres

| AlexandraCătălina explică (pentru AtateaConditii):

Nu e așa... happy

| AlexandraCătălina explică (pentru AtateaConditii):

Și bisexualii? xD

| MLorand78 a răspuns (pentru AlexandraCătălina):

Am citit despre asta si am vazut si un documentar. Este o dereglare a creierului. Cum sa ti se para normal ca doi gay sa formeze o familie si sa infieze si un copil?

| agoodfriend a răspuns:

Deseuri sociale

| andreiboss31 a răspuns:

Pana la urma tot oameni sunt.

| AlexandraCătălina explică (pentru MLorand78):

Mi se pare normal ca doi oameni care se iubesc să formeze o familie şi să înfieze copii.

http://familydoctor.org/......teens.html
Sper că ştii engleză, că în română sunt numai prostii scrise. :)

"All major mental health organizations, including the American Psychological Association (APA), have stated that homosexuality is NOT a mental disorder. "