| AlexandraCătălina a întrebat:

Ce părere aveți despre persoanele cu orientări sexuale diferite? De exemplu gay, lesbiane, bisexuali.

Răspuns Câştigător
NOname
49 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu sunt genul meu, fiecare cu orientarile lui sexuale...la urma urmei sunt tot oameni

| carpediem a răspuns:

Nu am nici o parere. Din punctul meu de vedere sunt doar un genom irosit, insa nu-i vreau in preajma si nu vreau sa am tangente profesionale cu ei. Iar ca un paradox am 2 vecini "masculi" pe invers. Ce sa zic, un rebut genetic. Si sincer ma deranjeaza invazia de propaganda, la tv, pe site-uri, media etc ca e ceva normal. E ca in comunism, pe vremea lui Ceasca cand iti tot repeta intr-una aceiasi placa pana o inghiteai. Daca ar fi normasl si daca am fi toti "normali" ca ei, biologic nu s-ar mai perpetua specia.Sa-i spuneti lu' mutu' ca e ceva firesc.

| carpediem a răspuns:

Ai dreptate "fata". Muta-te cu un cuplu pe invers si cand vei avea (daca) copii sa cauti o scoala cu asemenea profesori, adica daca ai baiat, profu' de mate sa-l creada fata pe fica-tu. Cata aberatie! Pentru cei ca tine imi pare rau ca a disparut inchizitia. As vrea sa inchei si eu ca tine"numai bine", insa... nu e nimic bine, credinta se stinge cu biblia in sange.

| AlexandraCătălina explică (pentru carpediem):

În primul rând nu am spus niciun moment că aș fi lesbiană, și dacă te-ai fi uitat pe la răspunsuri ți-ai fi dat seama de acest lucru. Am pus întrebarea pentru că am avut o discuție cu niște prieteni la acel moment și am vrut să aflu și părerea celorlalți. În schimb, spre deosebire de tine, eu nu am un limbaj agresiv cu cei din jurul meu, așa că eu chiar sper să „ard în iad" cât timp nu vor fi persoane ca tine acolo. happy Numai bine!

| carpediem a răspuns (pentru AlexandraCătălina):

Nu limbajul e agrasiv. In cazul tau adevarul e agresiv. ti-am expus o variata empirica, iar tu ai luat-o personal.Probabil esti obisnuita sa ai ultimul cuvant, insa nu uita, lucrurile nu sunt ceea ce par. Iar cu combustia nu depinde de noi unde ne oxidam si nici cu cine, totusi ai grija ce-ti doresti! Numai bine.

| MMihai a răspuns:

Ce părere aveți despre persoanele cu orientări sexuale diferite? De exemplu gay, lesbiane, bisexuali.==una foarte proastă.

| Chαяtreux a răspuns:

Cine sunt eu sa ii critic? Imi este indifferent subiectul. nu am o problema cu ei.

| eliaclodia a răspuns (pentru Chαяtreux):

Poate ti-e frica de ei. Par destul de agresivi sa iti aminteasca ca exista, sa te preseze poate vrei si tu, sa te manipuleze precum vanzatorii de droguri sau tatuaje. Poate ti-e teama sa ai o opinie fata de comportamentul lor vis a vis de ceilalti.

| Chαяtreux a răspuns (pentru eliaclodia):

Nuuu, doar ca nu imi pasa. Este viata lor, cine sunt eu sa spun ca e gresit modul in care si-o traiesc? Si eu fac greseli si nu ma judeca nimeni.

| eliaclodia a răspuns (pentru Chαяtreux):

Ai vrea sa fi infiata de un cuplu de genul? Daca ti s-ar intampla asta imaginar, doar, dar sa traiesti ca si cum ar fi real, cand ai vrea sa te trezesti? Dupa cate minute?

| Chαяtreux a răspuns (pentru eliaclodia):

Bine, sa nu se mearga asa departe. Adica nu am nimic cu ei atata timp cat nu se expun in public. Nu de alta dar nu mi-ar placea sa ies cu copilul in parc si langa noi sa fie doi sarutandu-se. Si nici sa aiba nu copil nu accept. Adica, cel putin nu acum. Traim intr-o societate care nu accepta diversitatea, o societate care arata cu degetul tot ce e diferit de ea, si ar avea de suferit acel copil.

| eliaclodia a răspuns (pentru Chαяtreux):

Pai a inceput sa se dea prin lege obligatia catre specie de a li se da copii spre infiere si lor. Dar ii spune altfel: dreptul de a fi parinti adoptivi. Probabil economic e avantajos.Acum mai tare ma tem de obiceiul de a face copii ca sa-i arunci in jungla fara aparare.Si s-a mai interzis si avortul in unele parti, deci va creste numarul de orfani si numarul de copii fara posibilitati materiale si lasati de izbeliste si facuti la betii si alte intamplari nesanatoase.Si nu e ciudat, cum le-au dat legile astea impreuna? Se pare ca specia se reproduce mai mult pentru a-si face nevoile undeva, intr-un recipient viu, decat pentru dragoste.Mi-e rau de cum suna adevarul.

| Chαяtreux a răspuns (pentru eliaclodia):

Atunci poate ar trebui lucrat la societate. Sa i se explice ca nu are dreptul sa arate cu degetul. Desi asta nu se face peste noapte. Raman la parerea ca este prea devreme pentru a avea dreptul sa fie parinti adoptivi. ar trebui sa lupte pentru imaginea lor in societate. Si nu prin parade ridicole, ci prin mesaje foarte clare si bine gandite.

| eliaclodia a răspuns (pentru Chαяtreux):

Nu intelegi. S-au gandit ca pe un copil il faci cum vrei tu, ca se simte dator sau stii si tu cum e cu parintii, te pot si pedepsi pentru lipsa de supunere si respect.Si ma gandesc ca daca nu ai capacitatea de a te reproduce ca un sacrificiu si daruire pentru perpetuarea speciei, cum sa ai capacitatea de a te sacrifica pentru educatia unui copil? Sunt hormoni care declanseaza instinctul matern si patern.Cred.

| AlexandraCătălina explică (pentru eliaclodia):

Sau poate pur și simplu a învățat să-i accepte pe ceilalți așa cum sunt, fără să-i judece pe cei din jurul ei/lui. Știi cât de greu e să fii judecat, să fii marginalizat?

| AlexandraCătălina explică (pentru eliaclodia):

Despre ei ce spui? :) Nu îți par fericiți, împliniți? Persoanele cu altă orientare decât cea „normală" vor exact ceea ce vrei și tu, o familie, o casă, copii, să fie fericiți, cine suntem noi ca să le luăm acest drept?

http://www.google.ro/......tp?/imgres

| eliaclodia a răspuns:

Ma deranjeaza razboiul pe care il fac cu ceilalti oameni, fara sa-i fi bagat nimeni in seama. Tin mortis sa se dea in spectacol sau sa-ti invadeze perfid teritoriul tot cautand sa vaneze ceva si sa invarta universul in jurul viciului lor. Ce e asa normal la un viciu? Sa bei sau sa te droghezi, e normal? Vicii.

| AlexandraCătălina explică (pentru eliaclodia):

Iubirea e un viciu? happy „Războiul" de care zici tu este dus doar din cauza persoanelor care îi reneagă și îi condamnă pentru ceea ce sunt. Încearcă să explice ce se întâmplă de fapt cu această comunitate. Comunitatea LGBT are doar în mică măsură de a face cu paradele acestea cu stegulețe colorate, majoritatea sunt tineri care se dau în stambă acolo, sunt persoane cu alte orientări care trăiesc împreună de ani de zile, care au o familie și nu bagă în seamă ce zice lumea, își trăiesc viața așa cum vor.

| croissant a răspuns:

Eu nu am nimic cu cei care au o alta orientare sexuala. Dar nici pentru noi nu este placut sa vedem 2 barbati in plina strada ca se pupa pe gura sau 2 femei. Daca tot se plac macar sa fie discreti nu sa vada toata lumea.

| AlexandraCătălina explică (pentru croissant):

Vezi asta nu înțeleg, nu tot oameni sunt? Pentru faptul că îi „sfătuim" să se „ascundă" de opinia publică nu facem decât să le dăm ideea că este ceva greșit. Și nu este greșit, nu te îndrăgostești de fată, băiat, religie, culoare, te îndrăgostești de un om, o ființă. Nu e o alegere, sunt doar sentimente. Mersi pentru răspuns. happy

| Vans a răspuns (pentru croissant):

E greţos şi când o femeie cu un bărbat, respectiv o fată cu un băiat se sărută.
Nu înţeleg de ce numa dacă-s 2 femei sau 2 bărbaţi e greţos.

| AtateaConditii a răspuns:

Pe baietii gay ii consider mai sensibili ca femeile, iar pe lesbience mai baietoase si mai perverse. Asta gandesc eu dar poate nu e asa.

| AlexandraCătălina explică (pentru AtateaConditii):

Nu e așa... happy

| AlexandraCătălina explică (pentru AtateaConditii):

Și bisexualii? xD

| eliaclodia a răspuns (pentru AtateaConditii):

Tu ai vazut in filme sau unde ai vazut. Eu am vazut in realitate, de la distanta, la filme inchid. Vreau sa zic sincer ca m-am oripilat in toate sensibilitatile mele. Si vreau sa uit.M-am si speriat. Nu pot descrie in cuvinte ce rau m-am simtit si ma simt, doar cand vorbim despre asta.Nu am vazut diferente intre pedofilii si incest si asta. E un ceva comun.Iti vine sa fugi, nu iti vine sa salvezi, ca sunt oameni mari, in toata firea. Sau ma rog. Adulti.Dar cand am auzit ca pot obliga un copil sa traiasca si sa empatizeze sufleteste cu ei, pe post de parinti, am zis ca a venit sfarsitul lumii civilizate. Ne-am intors inainte de secolul sase, despre care nu se vorbeste pentru ca toti au vrut sa uite. S-au scris mici povesti sau parabole religioase si atat, ca sa se vindece ranile.Cata degradare si umilinta nu iti dai seama. Cat soc astfel incat greu mintea pleaca in ale ei. Inainte de secolul 6. Si dupa a fost destul de rau, dar mai rau a fost inainte, incat nimeni nu a vrut sa lase povesti.O actrita porno sau un actor porno, sincer, ti-ar face sa-ti treaca iluziile despre anumite traume normale.Si s-a scapat de acolo prin secole de sange si revolte si treziri.S-a diminuat incet un ceva, ce un adolescent normal, nu crede ca se gaseste chiar in normalitate. Sunt si oameni macinati de hormoni, care nu venereaza trupul si sufletul omului. Cum nu stii asta in normalitate, nu poti sa-ti inchipui in viciu.Si sper din tot sufletul sa ai parte doar de gratie si frumusete.

| AlexandraCătălina explică (pentru eliaclodia):

Off, chiar sper să nu ai o problemă, sincer cred că te agiți prea mult... Sper ca Dumnezeu să te salveze, și să ajungi în rai, iar noi toți ceilalți, păcătoși, care credem doar în puterea și importanța iubirii să nu te deranjăm în universul tău mitologic. Nimeni nu te obligă să fii de acord cu asta, vorbești despre secolul 6, dar despre situații mult mai apropiate, cum erau negrii considerați scursuri ale societății și tratați ca sclavi? Este exact același lucru, și mă gândesc cum oameni „cerebrali" așa ca tine, găsesc în faptul că o persoană iubește o altă persoană de același sex, o așa mare problemă încât să o asemene cu incestul sau pedofilia. Toate cele bune.

| eliaclodia a răspuns (pentru AlexandraCătălina):

Nu ai decat sa te distrugi pe tine cat vrei, cu propria ta ura si nedreptate. Lasa-ne pe noi, altii, sa ne vedem de normalitatea nostra si suferintele noastre normale. Nu joc eu cum canti tu. Asa ca stii vorba: muta-te la alta masa. Imi pastrez opinia despre iubire cum o simt eu. Tu gadila-te pe buric si ironizeaza-te singura in oglinda, inchipuindu-ti ca in oglinda e alta fata, care nu te vrea. Poti sa-ti schimbi si sexul daca vrei, dar lasa ciocul mic cand altii nu vor asta.Vinde-ti propria mosie si nu mai calca pe la mine, ca eu nu vand. Muta-ti lumea cu fundul in sus, dar nu imi explica mie ca e o regula de politete sa o fac si eu. Nu doar ca nu tine, dar simt mai tare nevoia sa ma apar si s-ar putea sa fiu extrem de sadica. Prefera-mi indiferenta si du-te in izbelisti-le tale.

| AlexandraCătălina explică (pentru eliaclodia):

laughing) Dacă erai indiferent/ă nu te agitai așa mult la această întrebare... Nu te-a pus nimeni să răspunzi la această întrebare și nici nu ți-am zis eu ce să faci sau cum să te comporți pur și simplu mi-am expus părerea, exact cum ai făcut și tu. Am cel puțin acest drept? Mult succes în normalitatea ta. Toate cele bune.

| eliaclodia a răspuns (pentru AlexandraCătălina):

Bine ca nu stii de ce ma agit asa. De acum iti dau si ignore. Ti-am zis ca nu ma intereseaza soarta voastra cand aveti tot felul de idei.Nu vad. Nu aud. Nu stiu nimic.Adio.

| eliaclodia a răspuns (pentru AlexandraCătălina):

Bine. M-ai fortat sa iti spun adevarul. Sa stii ca e agresiv cum a zis si altcineva.nu imi sunteti indiferenti. Din contra. Ma bucur ca nu puteti sa iesiti din iad, unde ajunge mereu instinctul criminal cand a facut-o de cacao rau de tot. Ma enervez ca vreti sa fiti socotiti normali si vreti sa sacrificati copii, sa va puneti masca de normali, adica instinctul criminal tot nu se potoleste. Intelegi, e vorba de agresivitate a constiintei cu instinctul criminal. Ma bucur, dar nu sunteti normali. Sunteti vinovatii. Nu va mai dati fara vina. cu cat o sa mai gasiti metode sa "ucideti" si altceva o sa fie mai rau si ma bucur. Deci: nu sunt ca tine. Dar ma bucur ca vrei si tu. Drumul e deschis si nu poti sa scapi de el, nici sa pari normal. Intr-o zi specia o sa inteleaga semnele facute de ura criminalilor asupra dragostei "mitologice" care nu exista:}pentru voi. Si o sa citeasca genetic cu ce se ocupa un spirit. Mai vrei? Provoaca-ma. Mi-e o sila de instinctul criminal incat, crede-ma, nu imi poate parea rau decat cand tot incearca sa se ascunda dupa degete, ca ar avea pareri de rau ca au pierdut normalitate si le trebuie si lor. Vinzi gogosi? Vinde la altul.In privinta incercarilor voastre noi, mai ganditi-va.Ura criminala, nu cea in cantitati moderate, e o otrava a haosului, care isi produce singura iadul, modificand genetica. Poti sa ajungi sa ai si trei capete, sa nu poti sa etc... Iar voi tot vreti sa o dati drept foc, adica nevinovatie. Aia nu e neagra si nu "arde" genetica.Adica stii fizica, daca o faci mitologica iese ca frigul arde. Si e negru ca nu are lumina, dragoste. Vreti poezii? Deci uite una: izbelistile romantice, fac cinste cadavrului dragostei nemuritoare. Acolo copii stau pedepsiti de ei insisi. Orice actiune are si reactiune. By.

| AlexandraCătălina explică (pentru eliaclodia):

Baftă pretenaș laughing Mă bucur că mi-ai spus părerea ta. Sincer chiar mă bucur. Mă deranjează doar că ai vorbit la persoana a doua plural, când eu am spus clar că nu am altă orientare. Oricum, asta este părerea TA, o respect, o înțeleg, însă nu o accept. Mă bucur că te-ai descărcat... Mai ai ceva de spus? Sincer m-am plictisit de subiectul ăsta...

| eliaclodia a răspuns (pentru AlexandraCătălina):

Sclavii nu au alte orientari, dar vor fi sclavi cum si-au dorit uneori. Poate alteori nu.

| eliaclodia a răspuns (pentru AlexandraCătălina):

Si daca te-ai plictisit ce? Tot te ocupi de el in continuare cu extrem de multa plictiseala. Asa ca sa iti mai trantesc una sa fie clar pentru toti ca nu sunt prietena ta si nu te-am rugat si nici nu ti-amdat eu vreodata vreo misiune, cum tot insinuezi. Travestitii sunt MANIACI, o forma extrema. Pasiunea lor e sa minta si nu este normal. In universul acesta cine nu accepta adevarul si mai mult de atat nu reuseste sa evolueze dispare. Homosexualitatea e viciul care respinge adevarul, deci e anormal intr-un univers construit pe adevar. A te preface sincera si etc, e doar un pas care te da de gol ca esti intr-o faza de manie. A persecutiei. Intr-atat te deranjeaza adevarul. Nu esti in misiune, nu faci ceva bun pe lume, doar minti, zugravesti altfel ceea ce faci, ba mai vrei si multumiri si bani si glorie si multe altele? In timp ce vinzi foarte ambitioasa gogosi despre anormal si normal, despre adevar si minciuni, despre capacitatea ta de a intelege psihicul uman. Capacitate care nu o ai, dar vrei sa se lase fraierii pe mana ta, ba sa pari si mai tare ca Freud, care e de aceeasi parere straveche si pe care nu e nevoie sa o demonstrezi. Ca uiti adevarul si ai momentan un lapsus, ceea ce nu e cazul tau, e de studiat si de analizat. Ce faci tu e doar izbelistea creierului tau si nu e nevoie de Freud.

| Xenya a răspuns:

Nu am nimic cu ei.

| DouaPuncteD a răspuns:

Eu una n-am nimic cu ei.
Daca asa au ei orientarea e numai si numai parerea lor. Nu-mi place sa critic si n-as vrea sa imi dau cu parerea ca nu cumva sa fie interpretat altfel.
Take care!

| RalucaTyan a răspuns:

E problema lor. Daca se iubesc si se simt bine in pielea lor...doar nu ar trebui sa le dam in cap pentru ca sunt diferiti de noi. Mai este si religia asta care ii condamna si oamenii inculti.

| MLorand78 a răspuns:

Sunt persoane bolnave psihic!

| AlexandraCătălina explică (pentru MLorand78):

Și ce te face să crezi asta? Faptul că ai auzito la părinți, profesori, preot, etc? Ai cunoscut astfel de oameni? Ai trăit în preajma lor? E părerea ta și o accept, deși nu o înțeleg.

| MLorand78 a răspuns (pentru AlexandraCătălina):

Am citit despre asta si am vazut si un documentar. Este o dereglare a creierului. Cum sa ti se para normal ca doi gay sa formeze o familie si sa infieze si un copil?

| AlexandraCătălina explică (pentru MLorand78):

Mi se pare normal ca doi oameni care se iubesc să formeze o familie şi să înfieze copii.

http://familydoctor.org/......teens.html
Sper că ştii engleză, că în română sunt numai prostii scrise. :)

"All major mental health organizations, including the American Psychological Association (APA), have stated that homosexuality is NOT a mental disorder. "

| MLorand78 a răspuns (pentru AlexandraCătălina):

Nu stiu ce au facut sau ce nu au facut de au ajuns la aceasta decizie dar e clar pentru mine ca nu e normala o asemenea relatie, poate ca tu ai o asemenea relatie, nu e treaba mea sunt indiferent la alegerile celor din jur dar nu pot intelege aceasta decizie

| andreiboss31 a răspuns:

Pana la urma tot oameni sunt.

| GGG562852 a răspuns:

Sa fie fericiti, la fel cum si eu sunt fericita cu prietenul meu.

| agoodfriend a răspuns:

Deseuri sociale

| AlexandraCătălina explică (pentru agoodfriend):

Mulţumesc pentru răspuns. Sincer mă aşteptam la astfel de observaţii. Să ai o zi frumoasă şi Sărbători fericite! happy

| agoodfriend a răspuns (pentru AlexandraCătălina):

Te vad nemultumita. Esti lesbiana sau bisexuala?

| AlexandraCătălina explică (pentru agoodfriend):

Alta e sursa nemulțumirii mele... happy

| agoodfriend a răspuns (pentru AlexandraCătălina):

Mai exista o Alexandra Catalina, poate ca esti una si aceeasi persoane, dar lucrati la doua miini. Cit priveste raspunsul tau, nu ma multumeste. Este evaziv! Fii mai concreta. Astept raspunsul tau.

| AlexandraCătălina explică (pentru agoodfriend):

Eu sunt eu, nu am alte profile. Nu sunt lesbiană, eram doar curioasă de părerea românilor.