| Joker3134 a întrebat:

Ce părere aveți,cum vi se pare viața,frumoasa, mediocră cum? Dați o nota.

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Viața ta, de exemplu, având în vedere întrebările pe care le pui aici? De tot rahatul.

| Mosotti a răspuns:

Pot da o nota subiectiva adica doar cum vad eu, la viata actuala a mea dau nota 3. 1 si 2 dau la boli grave imobilizatoare si asa mai departe.
Un raspuns general e aiurea sa dam, pentru ca nu toata lumea vede la fel viata! Fiecare sa dea nota conform vietii lui.

Nu poti zice "viata e frumoasa", daca omu ala nu o vede asa. Sau invers, viata e de cacao, cand ala o vede ok.
Felu cum o vedem depinde de fizic (asta aduce sau nu satisfactie sufleteasca, sexuala), inteligenta, financiar, sanatate, psihismul nostru care raspunde si in ce masura raspunde la cele enumerate inainte.
Deci nu merge "nu ai motive sa o vezi urata", ca nu esti in locul aluia sa vezi ce simte, de parca el nu ar vrea sa o faca buna, dar nu are cum.
Ca un om ori vede viata misto de la sine, ori nu o vede, nu stam sa alegem cum sa o vedem.

| Celcestietot a răspuns:

Viata este frumoasa, doar ca oamenii corupti de energiile intunericului o strica.

| SilentRain a răspuns:

Viața e viața, nici frumoasă nici urâtă

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Nu merge, deci e ori predominant urata ori predominant frumoasa. Ca daca nu e nici nici, atunci e neutru, si neutru nu aduce bucurie si placere, deci e nasol.

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Din moment ce fericirea și tristea sunt stări, nu cred ca pot definii viata, totul depinde de perspectiva privitorului '

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Pai da! Cum am zis, depinde de cum vede omul.
Viata o vedem in functie de ce stari ne da, poti defini viata in functie de cum umbla la stari. Daca echilibru zicem ca e cat de cat, daca predomina raul e nasoala, daca predomina binele e buna, deci depinde. Daca e f putin rau, viata e super.

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Din moment ce nu poți sa fii fericit constant sau trist, consider ca o stare nu poate defini viata în esență

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Pai e ca si la o afacere, cat profit ai, cate cheltuieli, asa ca pot zice daca afacerea mea are nota 1 sau 10. Cum nu?
Diferenta intre profit si cheltuieli imi zice nota, nu conteaza ca nu sunt constant in profit, sau nu. Media cum ar veni sa zic cum a fost trendul in 10 ani.
Ba da, un om sanatos e mai continuu bine, predomina tonusul acceptabil, se bucura de orice, ar perioada trista putina, si tristete mare la necazuri mari, decese si altele.
Sanatos adica clar si integrat, pregatire, job, familie, situatie financiara.

Dar definim dupa experienta proprie, nu putem generaliza, asta asa e.

| Sofer a răspuns:

Viața ți-o faci tu sa fie frumoasa.

| Mosotti a răspuns (pentru Sofer):

In mod normal un om sanatos psihiatric si psihologic vede viata frumoasa de la sine, niciodata nu o sa ajunga la intrebarea cum sa mi-o fac frumoasa, daca s-a ajuns acolo, deja ceva nu este in ordine. Totul curge automat, te bucuri de orice chestie marunta, nici nu ai cum sa ti-o faci naspa.

Ca ala cu probleme nu o vede frumoasa orice ai zice tu, ca face n chestii si nu se simte bine, problema e ca, cam orice ar face nu ii e bine, aici e aici, si asta nu pricep multi.
In momentul in care problema e rezolvata, pornesc motoarele automat si simte de la sine ce sa faca, simte ca se bucura si asa mai departe.
Sau invers, ala care o vede buna, o sa o vada asa indiferent cine ar zice ca nu e buna, asculta o muzica si se simte f bine, iar alalalt daca n-a ajuns manager, e trist. Si cand ajunge manager o sa zica "aaa pai nu e asa cum credeam eu, vreau sa fiu director, sa avansez domne.".

| Dorotheea21 a răspuns:

15. happy
Pe 15 plec la Mare. Cand o sa ma intorc, mai vad cum este viata. Poate, 8, dar sunt bune si notele de trecere. laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

La tine note mai jos de 8 nu are cum exista. Doar sa fi f atenta cu normele sa vi sanatoasa acasa. Ca deja un copil de clasa 8-a si-a luat-o am citit azi, si-a luat-o de la scoala de ex.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Am si eu momente de tristete, nu este nevoie sa exagerezi. happy Nu am mai recunoaste fericirea, daca nu am schimba din cand in cand polul.

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Pai de aia am zis nota 8, nu 10. Sincer nu stiu cum este, ca daca te simti bine mereu, e bine, nu stiu cat ar conta sa vezi cum e invers, iar daca mereu te doare ceva de cand esti, nu iti e bine, suferi chiar daca nu stii cum e sa nu, eu asa zic.
Dar nu stiu exact sincer cum e.