Întrebare recomandată | LSMM a întrebat:

Ce părere aveţi de aşa-zisele teste de inteligenţă? E relevant scorul obţinut, după părerea voastră?

17 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Testele IQ de pe internet sunt o mare prostie, un test se face exclusiv de un specialist.

| Jipa95 a răspuns:

Multe dintre ele, nu! Daca vrei sa vezi ce IQ ai, din cate stiam te duci la un pshiholog nu? Cam asa ceva.

| CinevaNou a răspuns:

E la fel de relevant ca si notele obtinute la scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am ajuns la concluzia ca testeaza doar aptitudini dobandite.Un psiholog care sta cu nasul in ele toata ziua poate scoate un scor peste medie foarte usor.
Depinde cat de odihnit esti, cata atentie acorzi unui test sau cu cata tenacitate te chinui sa-l pici, cum se facea inainte la recrutare pentru stagiu militar.
Deocamdata n-am intalnit persoane care au fost puse pe o lista neagra din cauza IQ-ului foarte mic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca testele sunt avizate de persoane cu studii atunci da, scorul obtinut se poate lua ca si o referinta ulterioara. Daca testele sunt de pe clopotel.ro atunci mai bine nu le mai faci.

| Happyjump a răspuns:

Majoritatea,nu. Testele de inteligenta de pe net nu iti spun cat de inteligent esti, sunt făcute doar ca sa scapi de plictiseala.

| ShadoWCrist a răspuns:

Nu prea.

| anonim191 a răspuns:

Cele mai bune teste de inteligenta sunt cele care ti le poate da un psiholog.un test bun de inteligenta este unul care testeaza toate capacitatile tale si nu doar memoria sau capacitatea de a rezolva probleme matematice.vei gasi adesea teste care te pun sa rezolvi inmultiri, impartiri sau sa spui ce pantaloni purta fat frumos.astfel de teste sunt irelevante. ceea ce conteaza intr-un test este sa analizeze toate tipurile de inteligenta(INTELIGENTA MATEMATICA SI RATIONALA, INTELIGENTA VIZUALA SI SPATIALA, INTELIGENTA VERBALA SI AUDITIVA, INTELIGENTA INTRAPERSONALA, INTELIGENTA KINESTEZICA etc). succes

| euAnonim100 a răspuns:

Cele mai groaznice si false teste! Daca mergi la un specialist si compari raspunsul lui cu ala din test... nu va iesi ceva bun, fii sigura!

Nu crede toate rezultatele! Unele iti mai mananca si banii, pentru ca cere sa trimiti SMS pentru a afla raspunsul!

Nu te opresc sa le faci, dar nu le crede rezultatele! Sunt doar pentru amuzament!

Sper ca te-am ajutat! Funda?

| leivi a răspuns:

Da!

| DenisaAlexandra2000 a răspuns:

Sti ce nimeni nu trebuie sa iti zica ti-e cat esti de destept, sincer daca faci testele alea chiar esti prost adica vrei sa demonstrezi cuiva nu? asa reactionez si eu cand aud de ele. Sper ca te-am ajutat. Funda? :*

| LorenaElena186 a răspuns:

Testele de inteligenta, de IQ, nu arata de fapt inteligenta noastra. Ele au in mare parte chestii legate de matematica. O persoana poate fi inteligenta, dar sa nu se priceapa la matematica. Astfel, scorul iese mic. Nu inseamna ca nu e inteligenta. Funda?

| Sissy24032 a răspuns:

Da!

| iulian123321 a răspuns:

EU unul le urasc foarte tare!

| ElyElena25 a răspuns:

Parerea mea e ca nu! Am incercat si eu o data si scorul puteam sa il vad printr-un sms+tarif...Iar acele intrebari sunt destul de stupide. Opinia mea!

| Medeea94 a răspuns:

Bună, BiancaMM! Sunt profesoară și îți pot garanta că aceste teste de IQ se bazează foarte mult pe matematică... Ceea ce este clar că da tu ai un nivel mai scăzut la matematică o să iei un punctaj mic l-a aceste teste de IQ. Scorul care îl obții acolo, este unul irelevant ce de multe ori îți dă răspunsul greșit. Aceste teste de IQ nu sunt OK, draga mea, dacă le incerci le incerci degeaba, nu sunt bune.

| SilviuDum a răspuns:

Mie mi se par irelevante. Inteligenta este un factor prea putin important in zilele noastre. Cu siguranta nu e mai bine sa fii mai prost. Dar un test de personalitate de exemplu, te ajuta mult mai mult decat un test IQ.

Afli lucruri esentiale despre tine, care te pot ajuta sa realizezi la ce esti bun si ce ti se potriveste. Daca ai 100 sau 140 puncte IQ... mi se pare irelevant. Sunt destui inteligenti printre noi, care abia se descurca de pe o zi pe alta.

Poti sa-ti faci testul MBTI aici: http://www.la-psiholog.ro/......-16-tipuri