| hypothesis a întrebat:

Ce parere aveti de cuplurile care nu doresc sa faca copii chiar daca nu au probleme de acest fel?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu vor belea pe cap.

| Mellie00 a răspuns:

E ceva normal, nici eu nu vreau sa fac copii vreodata, poate o sa ma razgandesc cu timpul totusi. Nu este nimic anormal sa nu vrei copii, pana la urma un copil iti pune capac intr-un fel, pentru ca trebuie sa te responsabilizezi, sa renunti la ieselile spontane, consider ca iti fura tineretea.

| Mosotti a răspuns (pentru Mellie00):

Mai bine, eu nu am inteles ce dracu au casunat astia atata pe copii, pe mine ma irita cand ii vad ca tipa, sar de iti mananca sufletu. Fura tioneretea si pentru ce? Si dupa aia cand creste se duce si abia de mai suna, iar daca nu ii mai dai nu esti bun.
In loc sa-si traiasca viata linistiti, sa fie unul pentru altul in liniste isi fac bube in cap, si apoi se mira ca la multi se duce dracu relatia.
Sa faca copii dar nu asa pe banda, si asa ne-am inmultit prea mult pe glob.

Cred ca e o moda cu copiii astia, indoctrinare sociala.

| Mosotti a răspuns:

Parere foarte buna, vor sa-si traiasca viata, fara tipaturi in cap si alte bazaconii din astea, au timp de ei, sunt unu pentru altul si atat, au bani pentru ei si asa mai departe, duc o viata linistita fara balamuc si obligatii.
Venirea unui din asta pe lume in mare parte poate strica relatia, chiar daca partenerii nu divorteaza, nu prea e bine, mai putine familiile sa fie echilibrate si cu copii.

| KamaSutra a răspuns:

Nu-i inteleg, un copil e o bucurie

| Mayar a răspuns:

O parere proasta : ca ei sunt prosti.
Dupa ce cresc,invata, se chinuie sa aiba un viitor, se distreaza, acumuleaza experienta - nu fac copii! Cand is batrani, nu ii ingrijeste nimeni. Tot ce au realizat ei, tot ce au facut e in van. Nimeni nu o sa stie de existenta lor, nimeni care sa le duca sfaturile, experientele mai departe.
In schimb, cei multi si prosti se inmultesc precum iepurii, iar ei, in loc sa faca copii, sa ii educe, lasa sa se inmulteasca prostii si cei 'neprosti' sa dispara. "Inteleapta" decizie, n.am ce zice...

Nu te teme, ca prostii si gunoaiele societatii fac copii, se inmultesc de numa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil cariera e mult mai importantă pentru ei.

| vaporwave a răspuns:

E alegerea lor, nu vad absolut nimic gresit in asta.

| immaBeast a răspuns:

O părere normală, nu vor să facă copii din anumite motive, nu este ceva neobişnuit, fiecare face ce vrea în viaţa lui, nu poţi să-l judeci că nu vrea să facă asta.
Nici eu nu vreau să-mi fac o familie, asta este decizia mea, nu trebuie să-şi dea lumea cu părerea despre asta. happy

| hypothesis explică (pentru immaBeast):

Nu ti se par egoisti? Fata de familie (mama, tata, care poate si-ar dori un nepotel), de exemplu?

| immaBeast a răspuns (pentru hypothesis):

Tata şi mama şi-ar dori un nepoţel, dar dacă eu nu-mi doresc un copil, ce facem?
O să fac de nevoie unul doar să aibă mama şi tata nepoţel? laughing
Nu trebuie să asculţi părerea oamenilor, părerea ta contează cel mai mult, ce te face pe tine fericit contează, nu ce-i fac pe alţii, oamenii te judecă chiar dacă faci cum vor ei, chiar dacă nu faci cum vor ei, tot aia este.

| Zozolexa a răspuns:

Daca nu faci un copil cand esti tanar, nu mai poti si nu o sa iasa normal copilul cand esti batran.
Daca nu faci un copil nu ai cu ce sa te mandresti la batranete. FUNDA? :*

| Solstiţ1u a răspuns:

Poate ca sunt egoista, poate ca am dreptate, dar nu mi se pare un afrond la adresa relatiei sa nu-ti doresti un copil, nu-i poti condamna. De ce sa faca un copil pe care nu-l doresc, ca sa-l priveasca cu ura? Sa-l bata si sa-l batjocoreasca mereu? Nu sunt destule cazuri cu parinti care-si maltrateaza copii? chiar este nevoie de mai multi? Consider ca nu toata lumea ar trebui sa aiba voie sa faca copii ci doar cei care indeplinesc anumite conditii, gen tata care nu bea, mama care nu e curva, sa se iubeasca si sa-si dreasca acel copil conteaza cel mai mult. Cum am mai spus daca vor face un copil nedorit atunci sigur acela va fi un copil nefericit si poate un cpil in plus la casa de adoptii.

| 1ianuarie a răspuns:

Un cuplu care decide să aibă copii ar trebui să analizeze două întrebări importante: Când doresc să aibă copii? Și câți copii vor avea? În majoritatea cazurilor, un cuplu ar trebui să discute aceste chestiuni înainte de a se căsători. De ce? Deoarece este foarte important ca ei să fie de aceeași părere în această privință. De asemenea, trebuie să stabilească dacă sunt pregătiți pentru responsabilitatea de părinte.